V USA je inflace nejvyšší za třicet let, po Evropě místy míří k deseti procentům

Příčiny současné inflace

Nedostatek materiálů, surovin i vhodných pracovních sil se po zmírnění  nejtvrdších koronavirových opatření ukazuje jako větší problém, než centrální bankéři odhadovali. Fed i Evropská centrální banka už proto oznámily, že zpomalí nákupy dluhopisů na podporu hospodářského růstu negativně ovlivněného pandemií. Právě mimořádně uvolněná monetární i fiskální politika k nynějšímu tempu růstu cen přispěla.

Zajímavost :  Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný vyhlášena poosmé Právnickou firmou roku v oblasti společenské odpovědnosti

Poslední dobou ale roste význam dalších inflačních faktorů. Například cesta námořního kontejneru do Asie a zpět vyšla na vysoké násobky cen z počátku roku.

Co může s cenovou hladinou udělat zelenání Evropy? Podívejte se na video, kde takzvaný Nový zelený úděl guvernér ČNB Jiří Rusnok:Očima guvernéra: Zelená Evropa

Zejména Evropu děsí vývoj na trhu energetických surovin a očekávaný růst nákladů na vytápění. Například v Británii vzrostla velkoobchodní cena plynu o 250 procent. Na vině je částečně jeho relativní nedostatek po loňské tuhé zimě.

Situace se týká i pevninské části Evropy. Vlády Francie, Itálie, Řecka a Španělska dokonce ohlásily, že méně movité domácnosti mohou počítat s finanční pomocí, aby se neocitly v energetické chudobě.

Otázky a odpovědi: Zdražování pokračuje. Inflace se v roce 2022 vyšplhá k sedmi procentům

Ceny energií sice obecně tvoří necelou desetinu spotřebního koše v eurozóně, ale hrozí, že se zdražování snadno přelije do zbytku ekonomiky, uvádí agentura Bloomberg. Konkrétně ve formě vyšších výrobních nákladů včetně mezd. Energetické drahotě neuniknou ani Češi.  

„Problém s váznoucími dodávkami dílů a surovin se snad brzy podaří zmírnit. Jenže ani pak se nebude inflace pohybovat v pásmu od nuly do dvou procent, jako tomu bylo během minulé dekády,“ cituje CNBC hlavního investičního stratéga Crossmark Global Investments Boba Dolla.

Inflace v Česku a ve světě

Tuzemská inflace dosahuje podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu téměř šesti procent. Z harmonizovaného srovnání Eurostatu vychází číslo o zhruba procentní bod nižší.

Oba údaje nicméně zůstávají výrazně nižší než v případě nejdůležitější ekonomiky světa, Spojených států amerických. Tempo zdražování tam nabralo meziročně 6,2 procenta, což je nejvíce za posledních třicet let. V Rumunsku, Bělorusku, Litvě či na Ukrajině dosahuje inflace dvouciferných hodnot, respektive se nachází jen těsně pod hranicí, od které už lze mluvit o takzvané pádivé inflaci. Je ale nutné dodat, že výpočet inflace a podoba spotřebního koše se může v jednotlivých státech lišit.

Ze struktury české inflace plyne, že energie a náklady na bydlení stále ještě nepatří mezi její hlavní tahouny. To však nelze tvrdit o zdražování pohonných hmot. Analytici ovšem očekávají, že růst nákladů na vytápění se ve statistice brzy projeví výrazněji.

Inflační cíle a výhledy

Jak šéf Fedu Jerome Powell, tak prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zastávají názor, že znatelný růst cen je pouhým dočasným jevem způsobeným šokem z covidového restartu a narušených dodavatelských řetězců.

„Přechodný výkyv inflace směrem nahoru je převážně odrazem prudkého nárůstu cen ropy,“ uvedla podle Bloombergu Lagardeová 9. září. Její viceprezident Luis de Guindos nicméně o týden později varoval, že růst cen může být znatelnější, než se původně odhadovalo. „Pokud problémy na straně nabídky přetrvají, letošní inflace se nejspíše vyšplhá ještě výše, než si dnes myslíme,“ zdůraznil.

Jak se chránit před inflací: Jak investovat tisíc, jak deset tisíc?

David Petratis, šéf americko-irského výrobce zámků Allegion, podle agentury Bloomberg očekává, že relativně vysoká inflace potrvá ještě dva až tři roky. „Ne, není to krátkodobá záležitost,“ míní. Craig Arnold, ředitel americké korporace Eaton, ale doufá, že nedostatek materiálu a surovin poleví koncem roku.

ECB přitom pro letošní rok počítá s inflačním cílem 2,2 procenta. Podobně je na tom americká centrální banka. Jejím cílem je dosáhnout průměrně dvouprocentní inflace s tím, že je ochotna tolerovat dočasný výkyv směrem nahoru. Obdobný přístup jako Fed zachovává Česká národní banka.

Druhy inflace

Z teoretického hlediska se ale Česko, Evropská unie či Spojené státy nacházejí ve stadiu mírné, tedy jednociferné inflace. Naopak v případě dvouciferného meziročního nárůstu už by bylo nutné hovořit o takzvané pádivé inflaci. Trojciferná inflace pak značí hyperinflaci. Tu momentálně prodělává několik států.

Mírná inflace neznamená, že některým skupinám obyvatel nemohou růst životní náklady ještě výraznějším tempem, než zachycuje statistický konstrukt.

Země s nejvyšší mírou inflace

Chalupáři bez fabie, vlaky místo letadel, drahé novostavby. Jdeme splácet zelené účty
VIDEO: Tři tisíce objednávek v Německu denně znamenají zisk, říká zakladatel Rohlíku Čupr
Nejdražší budovou Česka je pražské Palladium. Vlastní ho nejaktivnější investor v Evropě

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO