Válka na Ukrajině ONLINE: Američtí hackeři útočí ve prospěch Kyjeva

OPEC zvažuje vyloučení Ruska z dohody o těžbě ropy, napsal WSJ

Někteří členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvažují možnost pozastavit účast Ruska na dohodě o těžbě ropy, protože západní sankce a částečný zákaz dovozu do Evropské unie začínají snižovat schopnost země těžit více ropy. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na informace od delegátů OPEC.

Pokud by Rusko nebylo součástí dohody, mohlo by to otevřít cestu Saúdské Arábii, Spojeným arabským emirátům a dalším zemím z OPEC k výraznému zvýšení těžby ropy. To požadují USA a evropské země, protože invaze na Ukrajinu poslala ceny ropy nad 100 USD za barel.

Zajímavost :  Vyššie detské prídavky, no bez škôlky. Obce zvažujú, aké služby škrtnú

Rusko je jedním ze tří největších producentů ropy na světě. Loni se dohodlo s OPEC a devíti dalšími zeměmi, že bude každý měsíc zvyšovat těžbu. Ale nyní se očekává, že jeho těžba letos klesne přibližně o osm procent. Zatím není jasné, zda by Rusko s vyjmutím z dohody o těžbě souhlasilo.

Zatím se neobjevil formální tlak na OPEC, aby těžil více ropy, a nahradil tak případný výpadek ruských dodávek. Někteří členové z Perského zálivu ale začali plánovat zvýšení těžby někdy v příštích měsících, dodali delegáti.

Zajímavost :  Macronova koalice nebude mít v Národním shromáždění většinu, výrazně posílí krajní pravice

Analytici už delší dobu upozorňují, že kapacitu na zvýšení dodávek má pouze Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Generální tajemník OPEC Mohammad Barkindo nedávno upozornil, že není v silách ostatních producentů nahradit vývoz z Ruska, který činí sedm milionů barelů denně.

Celý článek zde