Válka na Ukrajině ONLINE: Do bojů na Ukrajině byly odeslány stovky odvedenců, uvedl prokurátor

V Lotyšsku bude nezávislá televize Dožď, ostatní ruské televize skončí

Lotyšsko vydalo vysílací licenci ruské nezávislé televizi Dožď, oznámila dnes agentura TASS s odvoláním na místní úřady. Televize Dožď, podobně jako jiná nezávislá média, musela v Rusku skončit po ruské invazi na Ukrajinu. V Lotyšsku má začít Dožď vysílat v den, kdy v pobaltské zemi skončí vysílání všech ostatních ruských televizí.

„Jednání se vedla téměř tři měsíce a skončila vydáním licence,“ oznámil předseda lotyšské rady pro elektronická média Ivars Áboliňš.

Televize Dožď má začít vysílat v Lotyšsku 9. června. Téhož dne vstoupí v platnost rozhodnutí regulátora zakázat v pobaltské zemi všech 80 ruských televizí, které dosud byly lotyšským divákům dostupné.

Zajímavost :  V krajoch zvíťazili favoriti, prekvapil Kotleba

„Toto rozhodnutí bude platit až do doby, než Rusko ukončí válku (proti Ukrajině) a vrátí (anektovaný) Krym,“ řekl předseda rady podle serveru Delfi.

Rada rozhodla o zákazu ruských televizních programů ještě v březnu, ale proti rozhodnutí se odvolala společnost poskytující přístup k ruským programům včetně zábavních. Soud následně rozhodl, že zábavní programy neohrožují státní bezpečnost Lotyšska, a tak se část programů do vysílání v Lotyšsku vrátila. Rada se odvolala k vyšší soudní instanci, hlavně však lotyšský parlament přijal nový zákon, který radě umožňuje zakázat programy pocházející ze země ohrožující nezávislost, svrchovanost a územní celistvost jiného státu.

Zajímavost :  Agrofert musí vrátit přes čtyři a půl milionu z dotací. Auditoři odhalili pochybení

Rusko se od začátku války na Ukrajině snaží blokovat přístup k nezávislým informacím o postupu ruské armády mimo jiné na základě nového zákona, který stíhá zveřejnění zpráv, které jsou v rozporu s oficiálními informacemi. Za zveřejnění údajných dezinformací hrozí trest až 15 let vězení. Vysílání kvůli tomu ukončila například liberální rozhlasová stanice Echo Moskvy, nezávislý televizní kanál Dožď a vycházet přestal i list Novaja Gazeta. V polovině března Rusko zakázalo sociální sítě Facebook a Instagram.

Z Rigy již roky působí ruskojazyčný zpravodajský server Meduza, založený ruskými novináři, kteří odešli či byli vyhozeni z ruských médií po změně orientace těchto médií na prokremelskou.

Zajímavost :  Regionální potravinové banky v Česku loni alespoň jednou ročně podpořily zhruba...

Celý článek zde