Válka na Ukrajině ONLINE: Do kyjeva míří německý kancléř. Západ připravuje další sankce

Británie hájí svou politiku vůči ukrajinským běžencům, zatím jich přijala 12 tisíc

Britská vláda dnes obhajovala svou politiku přijímání ukrajinských uprchlíků poté, co připustila své „frustrující zpoždění“. Do Spojeného království totiž zatím dorazilo jen 12 tisíc běženců prchajících před válkou na Ukrajině, napsala agentura AP.

Vládní data ukazují, že do země přišlo pouze 1200 uprchlíků v rámci programu, který je propojí s britskými hostiteli, jež jim dobrovolně nabídli své domovy. Zbylých 10 800 běženců se připojilo k rodinným příslušníkům, kteří již žili ve Spojeném království.

Náměstek britské vlády pro uprchlíky Richard Harrington tento týden připustil, že systém víz pro Ukrajince začal „pomalu a byrokraticky“.

Zajímavost :  Zomrel komentátor denníka SME Eduard Žitňanský

Ministryně vnitra Priti Patelová přiznala, že pociťuje „frustraci“, a uvedla, že pracuje na zefektivnění procesu. Dosavadní pravidla ale obhajovala. „Chceme lidem poskytnout status a jistotu, že mohou přijet do naší země spolu s vřelým přijetím,“ řekla Patelová BBC. „Musíme zajistit, aby byli chráněni a zabezpečeni i ve Spojeném království,“ dodala ministryně.

Sousední Irsko, které má jen desetinu obyvatel z 67milionové Británie, již přijalo více než 20.000 ukrajinských uprchlíků.

Ubytování pro ukrajinské uprchlíky v Británii nabídlo kolem 200.000 lidí a skupin. Někteří podle AP tvrdí, že se jim nikdo neozval. Další hlásí pomalý postup při překonávání byrokracie a kontrol, které vláda u dobrovolných hostitelů provádí.

Enver Solomon, ředitel organizace Refugee Council, která pomáhá uprchlíkům, obvinil vládu, že „upřednostnila kontrolu před soucitem“. Dodal, že Britové, kteří jsou připraveni uprchlíkům otevřít své domovy, se cítí „rozzlobení a frustrovaní, protože se jejich gesto podpory ztratilo v síti byrokracie a chaosu“.

Zajímavost :  Walmart buduje vlastní metaversum. Nejbohatší Asiat investuje do zelených energií

Kabinet premiéra Borise Johnsona čelí kritice opozičních labouristů a dalších organizací na podporu běženců i kvůli tomu, že trvá na vízech pro Ukrajince, která řada evropských zemí zrušila. Vláda tvrdí, že je kontrola těchto dokumentů nezbytná. Uvedla, že ukrajinští uprchlíci do čtvrtka podali přibližně 79.800 žádostí a úřady zatím udělily 40.900 víz.

„Celý proces trvá příliš dlouho. Složitý vízový režim zdržel nebo odradil mnoho lidí od hledání bezpečí ve Velké Británii,“ uvedl Alex Fraser, který vede odbor pro podporu uprchlíků v britské pobočce Červeného kříže.

Zajímavost :  Johnson dostal pokutu za porušování lockdownu. Le Penová chce být kandidátkou chudých

Celý článek zde