Válka na Ukrajině ONLINE: Lídři skupiny G7 se zavázali k ukončení závislosti na ruské ropě

Šéf CIA: Putin chce zdvojnásobit válečné úsilí na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin věří, že musí zdvojnásobit své válečné úsilí na Ukrajině, aby dosáhl pokroku. Na konferenci pořádané deníkem Financial Times to uvedl ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns.

„Putin je v rozpoložení, kdy nevěří, že si může dovolit prohrát. Myslím, že právě teď je přesvědčený, že vystupňování operací mu stále umožní dosáhnout pokroku,“ řekl Burns, který v letech 2005 až 2008 působil jako velvyslanec USA v Rusku.

Zajímavost :  McDonald’s kvůli ruské invazi na Ukrajinu zavírá své restaurace v Rusku

CIA nemá žádné konkrétní důkazy o tom, že by se připravoval na nasazení nebo dokonce použití jaderných zbraní. „Vzhledem k válečným výrokům, které jsme slyšeli od ruského vedení, nemůžeme brát tyto možnosti na lehkou váhu,“ uvedl Burns a dodal, že CIA se bude na tuto problematiku nadále soustředěna.

Ruskou invazi na Ukrajinu sleduje i Čína kvůli své touze ovládnout Tchaj-wan, dodal Burns. Tvrdý odpor Ukrajinců a ekonomické dopady války, kterým Rusko kvůli sankcím čelí, však ovlivní způsob, jakým Peking o takovém kroku přemýšlí. „Ani na chvíli si nemyslím, že by to časem oslabilo odhodlání Pekingu získat kontrolu nad Tchaj-wanem. Ale myslím si, že je to něco, co ovlivňuje jejich kalkulaci toho, jak a kdy toho dosáhnou,“ podotkl šéf CIA.

Zajímavost :  Dominik Stroukal: Vyšší úrokové sazby prodlouží splatnost faktur

Celý článek zde