Válka na Ukrajině ONLINE: Německo a Francie vyhostí desítky ruských diplomatů

Červený kříž se opět do Mariupolu nedostal, vicepremiérka viní Rusko

Mezinárodnímu výboru Červeného kříže (MVČK) se ani dnes nepodařilo evakuovat civilisty z několik týdnů obléhaného východoukrajinského města Mariupol. Týmu organizace se do města na břehu Azovského moře nepodařilo dostat kvůli bezpečnostním podmínkám, řekl agentuře Reuters mluvčí MVČK Jason Straziuso. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková z blokování evakuačních snah obvinila ruské invazní jednotky.

Desítky tisíc lidí jsou po několika týdnech těžkého ruského bombardování stále v Mariupolu uvězněny a mají jen velmi omezený přístup k potravinám, vodě a elektřině, poznamenala dnes stanice BBC.

Mezinárodní výbor Červeného kříže se už několik dní neúspěšně pokouší dostat do přístavu a v autobusech odvézt civilisty na území kontrolované ukrajinskou vládou. Ven se zatím povedlo proniknout některým lidem v osobních automobilech nebo v soukromých autobusech, píše BBC.

Zajímavost :  Hodnota kryptoměn klesá. Bitcoin se dostal na nejnižší cenu od loňského srpna

Do města se nedostane ani jeden autobus v rámci organizované evakuace obyvatel, funguje pouze podmíněný koridor pro osobní automobily, k obyvatelům Mariupolu se nedostane ani humanitární pomoc, řekl podle agentury Interfax-Ukrajina starosta města Vadym Bojčenko.

„Dnes se nacházíme za hranicí humanitární katastrofy. Město je už více než měsíc bez světla, bez vody, bez jídla, bez léků. Proto trváme na tom, aby byla Mariupolu umožněna plná evakuace a přístup do města,“ prohlásil Bojčenko, který z blokování humanitární pomoci městu rovněž obvinil ruské síly.

Zajímavost :  Ukrajinští oligarchové prchají ze země. V zahraničí už je zřejmě Achmetov a Pinčuk

Podle agentury AFP uvedl, že Mariupol je z 90 procent zničen a 40 procent jeho infrastruktury nebude možné opravit.

Strategicky položený Mariupol na začátku března obklíčily ruské jednotky, které jej od té doby těžce ostřelují. Velká část předchozích pokusů o evakuaci civilistů částečně nebo úplně selhala, z čehož se obě strany viní navzájem. Rusko popírá, že by cílilo na civilisty, čemuž ale protiřečí svědectví místních i novinářů. Podle místních úřadů během obléhání zemřelo ve městě na 5000 civilistů, včetně dětí.

Zajímavost :  Kauzy, o kterých se jinde nedočtete. Ekonomický deník přináší shrnutí letošní investigace

Celý článek zde