Válka na Ukrajině ONLINE: Německý kancléř oznámil, že Berlín poskytne Ukrajině 14 tanků Leopard 2A6

Inspektoři v ukrajinských elektrárnách žádné zbraně nenašli, řekl Grossi

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) nenašli v ukrajinských jaderných elektrárnách žádné vojenské vybavení, což vyvrací tvrzení Ruska, řekl dnes šéf MAAE Rafael Grossi v Evropském parlamentu.

Grossiho vyjádření následovalo den poté, co ředitel ruské civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin, patřící do okruhu nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina, prohlásil, že Ukrajinci v areálu jaderných elektrárnách skladují munici a americké raketomety HIMARS. Několik vagonů zbraní podle Naryškina skončilo konkrétně v Rivnenské jaderné elektrárně v severozápadní části země. Kyjev toto tvrzení, které šéf SVR nepodpořil důkazy, popřel.

Grossi v EP vysvětlil, že MAAE zřídila stálé mise ve všech ukrajinských jaderných zařízeních a že těmto misím nařídil, aby prověřily, zda se v jakémkoliv zařízení nachází vojenské vybavení.

„Výsledky těchto inspekcí byly negativní,“ řekl Grossi podle agentury Reuters.

Je to podruhé, co se MAAE podařilo vyvrátit obvinění, že se v těchto zařízeních dějí ilegální a velmi nebezpečné věci, dodal Grossi v narážce na dřívější ruská tvrzení, že se Ukrajina pokouší vyrobit „špinavou bombu“, která by radioaktivitou zamořila rozsáhlé území.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO