Válka na Ukrajině ONLINE: Rusko okupuje pětinu ukrajinského území, řekl Zelenskyj

Ukrajina chce koridor pro export obilí po moři, zajišťovaný OSN

Ukrajina požádá své spojence, aby podpořili misi pod hlavičkou OSN, která by zajistila bezpečný koridor pro nákladní lodní dopravu přes Černé moře. Na facebooku o tom napsal mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko. Rusko po únorovém napadení Ukrajiny zablokovalo i její přístavy, což znemožnilo export milionů tun obilovin, na jejichž dodávkách závisí řada chudších zemí.

Zajímavost :  Třikrát minus 300 miliard. Vláda chce hospodařit s vysokým schodky až do konce svého mandátu

„Vyzýváme země, jejichž potravinová bezpečnost může kvůli ruské agresi hodně utrpět, aby využily svých kontaktů s Moskvou a vyvinuly na ni tlak, aby upustila od blokády ukrajinských přístavů a ukončila válku,“ uvedl Nikolenko.

„Ukrajina se svými partnery zkoumá možnost vytvoření mezinárodní mise pod dohledem OSN, která by převzala provozování námořních cest pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů,“ dodal mluvčí ministerstva zahraničí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu oznámil, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pojede 8. června do Turecka jednat o možném otevření koridoru pro export obilí z ukrajinských přístavů. Zároveň ale obvinil Ukrajinu, že blokádu přístavů si způsobila sama podminováním přístupů k nim z Černého moře

Zajímavost :  Sníží úroky? Zeman vybral novou trojici do ČNB k Michlovi

Celý článek zde