Válka na Ukrajině ONLINE: Ruský raketový útok na nádraží v Kramatorsku už má padesát obětí

Ministři devíti států včetně Česka žádají EU o pomoc s uprchlickou krizí

Ministři devíti evropských států včetně České republiky chystají společný dopis Evropské komisi, v němž požádají EU o pomoc s uprchlickou krizí po ruské invazi na Ukrajině a navrhnou konkrétní řešení. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Ministr Ivan Bartoš (Piráti) zorganizoval on-line jednání ministrů zemí Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), pobaltských států a Rumunska a Bulharska.

Ministři podle Bartoše oceňují dosavadní kroky Evropské komise, je ale podle nich potřeba ještě více upravit pravidla, aby bylo možné flexibilněji využívat evropské peníze. „Aktuální krize dopadá i na příjemce realizující projekty v současném období a část z nich se dostává do obtíží s jejich dokončením. Chystáme společný dopis, kde Evropské komisi navrhneme konkrétní řešení,“ uvedl vicepremiér české vlády.

Zajímavost :  Mezinárodní měnový fond snížil výhled růstu globální ekonomiky pro letošní...

V dopise ministři vyzvou Evropskou komisi k prodloužení termínů na dokončení projektů tak, aby umožnila příjemcům dotací proplatit způsobilé výdaje až o rok později. Zároveň by měla komise podle zástupců vlád více rozvolnit dílčí pravidla v končícím programovém období.

Urychleně by pak měly podle ministrů být schváleny programy v programovém období novém pro roky 2021 až 2027. Pak by bylo možné co nejdřív začít proplácet projekty, jež pomohou uprchlíkům ve východní a střední Evropě, míní.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tento týden ve své statistice uvedla, že z Ukrajiny kvůli válce odešlo 4,2 milionu lidí, dalších více než 7,1 milionu Ukrajinců muselo opustit své domovy a přestěhovat se do bezpečí v jiné části Ukrajiny.

Zajímavost :  Lekárka na dezinfowebe viní kolegov zo smrti otca. Polícia už rieši ohováranie

Ačkoli největší zátěž spojenou s obrovským počtem uprchlíků z Ukrajiny nesou blízké země jako Polsko, Slovensko, Maďarsko, Moldavsko nebo Rumunsko, statisíce lidí z Ukrajiny zamířily také do Česka a Německa a desetitisíce utečenců hostí většina evropských zemí.

Počet víz, které Česko udělilo lidem prchajícím před válkou na Ukrajině, přesáhl 270 tisíc. Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Už na počátku minulého týdne premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že jich je zhruba 300 tisíc.

Zajímavost :  Minúta po minúte: Kyjev vstúpil do obrannej fázy, Putin nabáda ukrajinskú armádu k prevratu

Celý článek zde