Válka na Ukrajině ONLINE: Rusové ostřelovali evakuační autobus, zemřeli tři lidé

Výbor lotyšského parlamentu označil Rusko za teroristický stát

Zahraniční výbor lotyšského parlamentu označil Rusko za teroristický stát, mimo jiné kvůli jeho vojenskému tažení na Ukrajině. Samotný parlament této pobaltské země bude o přijetí stanoviska připraveného výborem rozhodovat na svém dalším zasedání, napsal server Delfi.

Výbor v navrženém prohlášení uvádí, že Rusko od 24. února, kdy zahájilo invazi na Ukrajinu, provádí neustálé útoky na civilisty. Jako příklady poslanci uvedli bombardování divadla v Mariupolu, zásah nákupního centra v Kremenčuku a zmínili i zprávy mezinárodních organizací o mučení, znásilňování a vraždách ukrajinských civilistů ze strany ruských vojáků.

Zajímavost :  Vláda zpřísní pravidla poskytování podpory uprchlíkům z Ukrajiny

Moskva i přes množící se důkazy a svědectví odmítá, že by se na Ukrajině zaměřovala na civilisty a civilní objekty.

Rusko také podle dokumentu zahraničního výboru lotyšského parlamentu od roku 2014 vojensky, finančně i politicky podporuje násilný separatismus a násilí vůči civilistům v ukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti i na okupovaném Krymském poloostrově. Poslanci připomínají i zásahy Ruska na území svrchovaných států, například otravu ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury, jak tvrdí britská vláda, zatímco ta ruská to odmítá, nebo podporu režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Zajímavost :  Přísná opatření, tiché chodby. Americký Kapitol se oklepává z útoku Trumpových příznivců

Výbor v dokumentu rovněž odsoudil nedávný ruský útok na ukrajinský přístav Oděsa. Ten přišel den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí, v níž hraje přístav klíčovou roli.

„Rusko tímto útokem ukazuje svou lhostejnost vůči svým závazkům, mezinárodnímu právu a jeho institucím a úmyslně prohlubuje globální potravinovou krizi, která celosvětově způsobí hlad a utrpení,“ píše se v dokumentu.

Rezoluci označující Rusko za teroristický stát v květnu přijal parlament v Litvě. Kremelský režim se snaží zničit ukrajinský národ, a proto by takové počínání mělo být uznáno za genocidu, uvedli tehdy litevští poslanci.

Zajímavost :  Po podílu v LNG terminálu získalo Česko i potřebnou přepravní kapacitu. Pokryje tím až třetinu spotřeby

Celý článek zde