Válka na Ukrajině ONLINE: Rusové vybombardovali ocelárny v Mariupolu, tvrdí pluk Azov

Pražské uprchlické centrum bylo o Velikonocích méně vytížené

Pražské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny, které od minulého čtvrtka funguje na novém místě u metra Vysočanská, zaznamenalo přes Velikonoce menší provoz. Od pátku do pondělí odbavilo 1012 lidí, z toho pro 242 zajistilo ubytování a 293 lidí hasiči odvezli do center v jiných krajích. Po dnešním jednání pražského krizového štábu to novinářům řekl šéf pražských hasičů Luděk Prudil. Provoz centra, které funguje i pro Středočeský kraj, podle něj nezaznamenal problémy.

Centrum se v noci z minulé středy na čtvrtek přestěhovalo z Kongresového centra Praha (KCP) u metra Vyšehrad. Ve čtvrtek odbavilo 626 lidí. V době slabšího svátečního provozu podle Prudila personál centra vyřešil drobné provozní problémy. „Na budovu jsme si zvykli, drobné nedostatky byly odstraněny,“ řekl. „Myslím, že úvodní provoz přes Velikonoce byl zvládnut velice dobře,“ dodal primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zajímavost :  Víte, jak funguje velkoobchodní trh s energiemi?

Dnes již je podle primátora nápor na centrum naopak větší. Prudil dodal, že centrum v nové lokalitě by mělo být schopno bez problémů obsloužit 1000 lidí denně. Před svátky se denní počet uprchlíků odbavených v centru pohyboval mezi 500 a 1000 lidmi. Na začátku války obsloužilo i 3000 a více lidí denně. Rekordním dnem byl 9. březen, kdy to bylo 3667 uprchlíků. Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února.

Dnešní štáb se konal přímo ve vysočanské budově, kterou městu bezplatně zapůjčila firma Central Group. Štáb podle primátora vyzval armádu, aby městu poskytla ubytovací kapacity pro uprchlíky. Stát by podle něj měl také vytvořit databázi prověřených ubytovatelů pro dlouhodobé ubytování. „Snažíme se přesouvat lidi do dlouhodobých ubytování, a to i do jiných krajů,“ řekl Hřib. Dodal, že v centru jsou pořád potřeba další dobrovolníci, a to zejména ti mluvící ukrajinsky nebo rusky.

Zajímavost :  Hyundai chce ve Spojených státech investovat miliardy dolarů do moderních technologií

„Nevznikají žádné problémy, žádná bezpečnostní rizika a centrum funguje ve stejném gardu, jako fungovalo na Praze 4,“ uvedl ředitel krajského ředitelství policie Petr Matějíček. Ředitel pražských zdravotnických záchranářů Petr Kolouch pak dodal, že i přes vyšší počet výjezdů daný uprchlickou vlnou i přetrvávajícími případy covidu-19 záchranná služba funguje bez omezení a situaci zvládá. „Nedochází k žádné eskalaci tuberkulózy,“ doplnil s odkazem na některé dřívější zprávy hovořící o větším množství případů tuberkulózy mezi uprchlíky.

Prudil také řekl, že v současné době zůstává v tělocvičnách ubytováno 284 osob, ve většině případů je to ale na žádost městských částí, které jim postupně samy zařizují dlouhodobé ubytování například v domácnostech. Tento týden budou podle ředitele hasiči ještě do dlouhodobějšího ubytování přesouvat asi 60 lidí ze tří tělocvičen.

Zajímavost :  Po Kyjeve prehrávajú Rusi ďalší veľký boj, Ukrajina ich vytláča k hraniciam

Celkem pražské centrum od začátku konfliktu do pondělí podle čísel hasičů obsloužilo 73.695 uprchlíků. Část lidí, kteří do metropole dorazí, i kvůli nedostatku ubytování míří z pražského střediska do jiných krajů.

Celý článek zde