Válka na Ukrajině ONLINE: Setkání prezidentů Putina a Zelenského není na pořadu dne

Peskov: Ruské uhlí určené pro EU je možné přesměrovat na jiné trhy

Po uhlí je vysoká poptávka a ruské uhlí, které mělo zamířit do Evropy, bude přesměrováno na jiné trhy, pokud ho země Evropské unie odmítnou. Řekl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

EU dnes formálně přijala pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Na jeho základě od srpna zcela zakáže dovoz ruského uhlí, ale také dřeva, chemikálií a dalších produktů.

Zajímavost :  Hlavní hygienička podporuje povinné zavedení jednoduchého nutričního značení potravin

Zákaz dovozu uhlí bude plně platit od druhého srpnového týdne. Od dnešního dne ale nelze podepisovat žádné nové kontrakty. Uhlí je podle Peskova stále velmi žádanou komoditou a není problém, až Evropa ukončí jeho dovoz, přesměrovat toky uhlí na alternativní trhy.

Podle údajů ruského ministerstva pro energetiku Rusko loni vyvezlo 223 milionů tun uhlí. Evropa měla na celkovém vývozu podíl 22 procent, celkem dostala 48,7 milionu tun.

Ruský ministr energetiky Nikolaj Šulginov na sociálních sítích uvedl, že rozhodnutí evropských zemí opustit ruské uhlí se obrátí proti nim. Očekává, že proces nahrazení dodávek uhlí z Moskvy bude nějakou dobu trvat a zvýší náklady.

Zajímavost :  Putin jako Voldemort a Zelenskyj ze Star Wars. Válka na Ukrajině pohledem umělců

Také on zopakoval, že ruské uhelné společnosti přesměrují dodávky jinam, neupřesnil však na jaké trhy. Japonsko, které se připojilo k dřívějším sankcím uvaleným Spojenými státy a Evropskou unií na Moskvu, dnes uvedlo, že rovněž zakáže dovoz uhlí z Ruska, upozornila agentura Reuters.

Celý článek zde