Válka na Ukrajině ONLINE: U ukrajinských hranic vyrostou dočasná sila, pomohou s vývozem obilí

IEA: Ruské příjmy z exportu ropy a ropných produktů se v květnu zvýšily

Ruské příjmy z exportu ropy a ropných produktů se v květnu zvýšily o 1,7 miliardy dolarů na zhruba 20 miliard dolarů (475 miliard korun), protože nárůst cen převážil nad poklesem objemu exportu. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešní zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

„Vzhledem k celosvětově vyšším cenám ropy a ropných produktů odhadujeme, že ruské příjmy z ropného exportu se v květnu zvýšily o 1,7 miliardy dolarů na zhruba 20 miliard dolarů,“ uvedla IEA. Objem ruského exportu ropy podle ní zůstal bez větších změn na 5,4 milionu barelů denně, zatímco vývoz ropných produktů se snížil o 155 tisíc barelů denně na 2,4 milionu barelů denně.

Zajímavost :  Platby na číslo mobilu: Banky řekly, kdy a kdo je nabídne

Západní země začaly na Rusko po zahájení útoku na Ukrajinu uvalovat sankce ve snaze omezit jeho schopnost válku financovat. Spojené státy již v březnu dovoz ruské ropy zakázaly. Evropská unie tento měsíc definitivně schválila šestý balík sankcí, jehož součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od konce letošního roku.

Rusku se zatím podle agentury Bloomberg daří nahrazovat tradiční odběratele novými kupci z Asie. Ti nyní požadují rekordní slevy kolem 30 procent ve srovnání s cenou severomořské ropy Brent. Ta se nicméně od začátku roku zvýšila o téměř 60 procent.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Rusko bude dál posilovat své ozbrojené síly, prohlásil Putin

EU minulý měsíc zůstala hlavním exportním trhem pro ruskou ropu, její podíl na celkovém ropném exportu Ruska činil 43 procent. Za EU následovala Čína se zhruba čtvrtinovým podílem. Čínský dovoz ropy a ropných produktů z Ruska v květnu stoupl téměř o čtvrt milionů barelů denně a poprvé překonal hranici dvou milionů barelů denně, píše Reuters. Výrazně se v poslední době zvyšují také ruské dodávky do Indie.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Moskva prý při útoku na východě Ukrajiny zabila až 80 polských žoldnéřů

Celý článek zde