Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajinské síly v Mariupolu zůstávají, řekl Zelenskyj

Řecko propustí ruský tanker, který kvůli sankcím EU zadrželo tento týden

Řecko propustí ruský tanker s nákladem ropy, který zadrželo tento týden se zdůvodněním, že se na plavidlo vztahují sankce Evropské unie zavedené proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Oznámila to dnes řecká pobřežní stráž. Tanker byl zadržen u řeckého ostrova Evia.

Tanker Pegas o hmotnosti 115.500 tun plul pod ruskou vlajkou a na palubě měl 19 členů posádky, kterou tvořili také Rusové. Úřady plavidlo zadržely blízko města Karystos, které leží v jižní části ostrova Evia.

„Pobřežní stráž dostala od úřadu proti praní špinavých peněz příkaz, aby plavidlo propustila,“ řekl agentuře Reuters zdroj z řecké vlády. Podrobnosti neposkytl. Pobřežní stráž jeho slova potvrdila, avšak upozornila, že posádce ruské lodi rozhodnutí zatím nebylo oficiálně doručeno.

Zajímavost :  Zvedněte nám platy, naléhají krajští a obecní zastupitelé na novou vládu. Čas se krátí

Pobřežní stráž v úterý uvedla, že zadržena byla pouze loď. Náklad ropy, který převážela, zkonfiskován nebyl. Manažerem plavidla je společnost TransMorFlot registrovaná v Ruské federaci.

Zdroje blízké záležitosti uvedly, že úřady po důkladné kontrole neshledaly žádný právní důvod k tomu, aby mohly ruské plavidlo dál zadržovat. Loď má od nedávna nového vlastníka, který na sankčním seznamu EU není.

Zajímavost :  Kuciak nebola bodka. Ako pripravovali vraždy Lipšica a prokurátorov

Loď Pegas, která se v březnu přejmenovala a teď používá název Lana, hlásila problém s motorem. Směřovala k jižní části Peloponéského poloostrova, aby přeložila náklad na jiný tanker. Rozbouřené moře ale posádku donutilo zakotvit blízko města Karystos, kde se plavidla zmocnily řecké úřady.

Ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu 24. února. Od té doby EU zavedla proti Rusku řadu sankcí, a to jak na jednotlivce, tak i na podniky. Naposledy před dvěma týdny schválila pátý soubor sankcí, který zahrnuje zákaz dovozu ruského uhlí do EU s platností od 10. srpna. Spojené státy uvítaly úterní zprávu, že se Řecko rozhodlo ruský tanker zadržet.

Zajímavost :  Smlouva Rencaru s pražským dopravním podnikem je neplatná, potvrdil soud. Rencar podá dovolání

Celý článek zde