Válka na Ukrajině ONLINE: V Kyjevě se ozvaly výbuchy, ruská armáda nadále ostřeluje Charkov

Achmetov slíbil pomoc při obnově Mariupolu

Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov vyjádřil přesvědčení, že Ukrajina ve válce s Ruskem zvítězí. Slíbil, že pomůže obnovit město Mariupol, které nyní obléhá a ničí ruská armáda a ve kterém má rozsáhlé podnikatelské aktivity. Upozornil rovněž, že Ukrajina bude potřebovat obdobu amerického Marshallova plánu, který pomohl obnovit západní Evropu po druhé světové válce.

„Rozhodně budeme potřebovat mezinárodní program obnovy, Marshallův plán pro Ukrajinu,“ uvedl Achmetov v písemných odpovědích na otázky agentury Reuters. „Věříme, že po našem vítězství v této válce obnovíme svobodnou, evropskou, demokratickou a úspěšnou Ukrajinu,“ dodal.

Zajímavost :  Pražská burza už čtyři dny klesá. Nejvíce ztrácely akcie Erste Group Bank a Komerční banky

Achmetov vlastní v obléhaném Mariupolu dvě velké ocelárny. „Mariupol je globální tragédie a globální ukázka hrdinství. Pro mne Mariupol byl a vždy bude ukrajinské město,“ uvedl. „Věřím, že naši stateční vojáci toto město ubrání, ačkoli chápu, jak je to pro ně těžké,“ dodal. Upozornil, že je v každodenním kontaktu s manažery své společnosti Metinvest, kteří ocelárny v Mariupolu řídí.

Metinvest je největším producentem oceli na Ukrajině. Firma tento týden uvedla, že nebude za žádných okolností pracovat pod ruskou okupací a že obléhání Mariupolu vyřadilo z provozu více než třetinu výrobních kapacit ukrajinského metalurgického průmyslu.

Zajímavost :  Chcete-li měnit územní plán, plaťte. Pražští radní schválili pravidla developerských příspěvků

Achmetovo podnikatelské impérium čelí problémům již od ruské anexe Krymu v roce 2014. V roce 2013 podle časopisu Forbes dosahovala hodnota Achmetova majetku 15,4 miliardy dolarů, zatímco v současnosti činí pouze 3,9 miliardy dolarů. (ČTK)

Celý článek zde