Válka na Ukrajině ONLINE: V Mariupolu podle starosty zemřelo až 10 tisíc civilistů

Zelenský: Rusko na východě Ukrajiny shromažďuje tisíce vojáků k další ofenzivě

Rusko podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského shromažďuje desítky tisíc vojáků k další ofenzivě na východě Ukrajiny, kde podle něj zemi čeká rozhodující bitva. Ukrajinská strana očekává, že může začít brzy. Podle serveru BBC se na východ přesouvají ruské jednotky, které se před zhruba dvěma týdny stáhly od Kyjeva do Běloruska. Ruská armáda i dnes pokračovala v ostřelování měst v Luhanské a Doněcké oblasti, kde ukrajinské jednotky podle britské rozvědky odrazily několik útoků a zničily ruské vybavení.

Doněcká lidová republika zvýší vojenské úsilí proti ukrajinským ozbrojeným silám, řekl dnes podle agentury RIA Novosti šéf této samozvané republiky ovládané proruskými separatisty Denis Pušilin. „Čím déle to budeme odkládat, tím víc bude trpět civilní obyvatelstvo, které je v této situaci drženo jako rukojmí,“ prohlásil Pušilin.

Zajímavost :  Podle pumpařů ceny pohonných hmot nahoru šroubují velkoobchodníci a rafinerie. Ti...

Nejnovější ruská ofenziva na východě Donbasu už v podstatě začala, řekl dnes podle stanice CNN poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko. „Musíme chápat, že to nebude opakování 24. února, kdy začaly vzdušné útoky a výbuchy a řekli jsme, že začala válka. Velká ofenziva de facto už začala,“ varoval poradce, který zopakoval, že Rusové shromažďují síly a vybavení v Luhanské a Doněcké oblasti.

Ruské invazivní jednotky dnes odpoledne ostřelovaly i obytnou čtvrť v Charkově na severovýchodě země. Podle agentury AP si útok vyžádal nejméně pět obětí, včetně dítěte. Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov dnes ráno řekl, že za posledních 24 hodin zabilo v oblasti ruské ostřelování 11 lidí.

Zajímavost :  Hrozba ruského jaderného útoku je velmi vysoká, říká bezpečnostní analytik Smetana

I dnes pokračovala ruská armáda v raketových útocích proti městu Dnipro, kde v neděli ruské ostřelování zcela zničilo civilní letiště. Výbuchy se dnes podle ruské verze serveru BBC ozývaly i z města Mykolajiv, kde ruská armáda zřejmě útočila na přístav.

Ukrajinské jednotky stále odolávají i v týdny obléhaném přístavu Mariupol. Tamní brigáda ukrajinského námořnictva nicméně dnes uvedla, že se připravuje na poslední bitvu, protože jí v ruském obležení dochází munice. Zástupce starosty Mariupolu Serhij Orlov nicméně toto tvrzení popřel. Proruští separatisté posléze oznámili, že dobyli v Mariupolu přístav, což ukrajinská strana nepotvrdila.

Ukrajinská agentura Unian dnes uvedla, že proruští separatisté zvažují v mariupolském přístavu chemický útok na metalurgický závod Azovstal, v němž jsou ukrajinští vojáci.

Zajímavost :  Rekordní jihokorejské IPO. Výrobce baterií LG Energy Solution míří na burzu

Britská vojenská rozvědka dnes na twitteru napsala, že kvůli dřívějšímu použití zakázané munice s fosforem v Doněcké oblasti ruskými jednotkami roste riziko použití stejných zbraní také v obléhaném Mariupolu.

Celý článek zde