Válka na Ukrajině ONLINE: Západ se musí připravit na dlouhou a opotřebovávací válku, řekl Stoltenberg

Ukrajina chce koridor pro export obilí po moři, zajišťovaný OSN

Ukrajina požádá své spojence, aby podpořili misi pod hlavičkou OSN, která by zajistila bezpečný koridor pro nákladní lodní dopravu přes Černé moře. Na facebooku o tom napsal mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko. Rusko po únorovém napadení Ukrajiny zablokovalo i její přístavy, což znemožnilo export milionů tun obilovin, na jejichž dodávkách závisí řada chudších zemí.

Zajímavost :  Sněmovna podle očekávání schválila zpřísnění pravidel poskytování humanitární pomoci běžencům...

„Vyzýváme země, jejichž potravinová bezpečnost může kvůli ruské agresi hodně utrpět, aby využily svých kontaktů s Moskvou a vyvinuly na ni tlak, aby upustila od blokády ukrajinských přístavů a ukončila válku,“ uvedl Nikolenko.

„Ukrajina se svými partnery zkoumá možnost vytvoření mezinárodní mise pod dohledem OSN, která by převzala provozování námořních cest pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů,“ dodal mluvčí ministerstva zahraničí.

Zajímavost :  Rekordní Babišův nákup: Agrofert chce získat chemičky za 20 miliard korun

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu oznámil, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pojede 8. června do Turecka jednat o možném otevření koridoru pro export obilí z ukrajinských přístavů. Zároveň ale obvinil Ukrajinu, že blokádu přístavů si způsobila sama podminováním přístupů k nim z Černého moře

Celý článek zde