Válka na Ukrajině ONLINE: Země EU schválily poskytnutí miliardy eur Ukrajině v rámci okamžité pomoci

Johanssonová: Do EU přišlo 6,7 milionu uprchlíků, přes tři miliony se vrátily

Do Evropské unie přišlo za více než čtyři měsíce trvání ruské invaze na Ukrajinu 6,7 milionu ukrajinských uprchlíků, přes tři miliony běženců se vrátily. Největší zátěž v přepočtu na obyvatele mají Česko, Polsko a Estonsko. Na tiskové konferenci po neformálním zasedání ministrů vnitra EU v Praze to dnes řekla eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

Podle Johanssonové asi 3,7 milionu běženců z Ukrajiny požádalo v unii o dočasnou ochranu. „Někteří tu jsou, ale o ochranu nepožádali, protože se plánují vrátit, jiní o ochranu požádali, ale na Ukrajinu se vrátili. Někteří se registrovali v jedné zemi EU a pak znovu v další zemi. Takže tu jsou překryvy,“ řekla eurokomisařka. Podle ní je tak v Evropské unii mezi 3,2 a 3,7 milionu ukrajinských uprchlíků.

Zajímavost :  Nadměrně znečištěný vzduch dýchá většina světové populace. Zmírnit dopady v Česku chce chytrá měřicí stanice

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) minulý týden uvedl, že od začátku ruské invaze 24. února odešlo z Ukrajiny 8,8 milionu lidí, 3,3 milionu lidí se zase na Ukrajinu vrátilo. V různých evropských zemích je podle úřadu nyní 5,6 milionu běženců z Ukrajiny.

EU podle Johanssonové také pracuje na deklaraci solidarity, podle které by mohli být někteří uprchlíci relokováni do jiných zemí. Dosud je podle ní připraveno provádět relokace 13 zemí, mohlo by jít až o 8000 lidí.

Zajímavost :  Vlastníkům nezdraží jen energie v bytě. Připlatí na společné prostory i opravy

Celý článek zde