Varovný signál pro bitcoin. Za akciemi ještě nikdy nevlál tak těsně jako v prvním kvartále

Bitcoinu přezdívají fanoušci digitální zlato. Tento náhled se ale poslední dobou poněkud drolí. Přestože v USA a v dalších státech dosahuje inflace nezvykle vysoké úrovně, hodnota nejrozšířenější kryptoměny odepsala z loňských maxim kolem třiceti procent. Zařadit ji v rozumné míře do portfolia se ale může vyplatit z jiných a zdánlivě banálnějších důvodů, než je schopnost odolávat inflaci či sloužit jako bezpečné úložiště hodnoty.

Zajímavost :  HBO, Voyo a Netflix na další týden: Noví Vikingové, oblíbená trilogie z Hoštic a dokument o Gottovi

V prvním letošním čtvrtletí dosáhla korelace mezi vývojem ceny bitcoinu a indexu technologických akcií Nasdaq nejvyšší úrovně za celé sledované pětileté období. Míra korelace vyšplhala na 0,58. Od úrovně 0,7 už lze statisticky hovořit o velmi silné souvislosti. 

Popularizátor bitcoinu Josef Tětek, autor knihy „Bitcoin: Odluka peněz od státu“, na Twitteru podobné úvahy glosoval, že zatímco v krátkodobé perspektivě je bitcoin volatilní, v dlouhodobé slouží jako uchovatel hodnoty. U standardních peněz je tomu prý naopak.

Zajímavost :  Petr Pavel: Generál ve výslužbě, kandidát na prezidenta a ostrý kritik Miloše Zemana

Kryptoměny a postoj České národní banky. Pusťte si shrnující vyjádření guvernéra Rusnoka:

Očima guvernéra: Kryptoměny z hlediska ČNB

Poskakování bitcoinu v akciovém rytmu v době mimořádně vysoké inflace ve vyspělých ekonomikách souvisí s obavami z dopadů růstu sazeb a kvantitativního zpřísňování ve Spojených státech. To by podle očekávání expertů mohlo dále negativně dopadnout převážně na růstové akcie, respektive podnítit další úprk od rizikovějších typů investic, kam kryptoměny kvůli jejich volatilitě nelze nezařadit.

Na druhé straně bitcoin platí za nejvýnosnější investici poslední dekády a své dlouholeté cenové rekordy překonal necelý rok poté, kdy v roce 2020 poměrně razantní „kvantitativní zpřísňování“ sám podstoupil – květnový halving znamenal na polovinu snížit počet denně nově vytěžených digitálních mincí. V době, kdy centrální banky během pandemie zasypávaly ekonomiky levnými penězi, šel bitcoin cestou stále tvrdší „měny“, čímž si získal pozornost nejen mezi fanoušky.

Bitcoin versus akcie: role v portfoliu

Úvahy o významu bitcoinu v investičním portfoliu tímto směrem loni výrazně podnítil americký miliardář a správce hedgeových fondů Paul Tudor Jones. V rozhovoru pro CNBC uvedl, že pokud by americká centrální banka brala inflaci na lehkou váhu, nejspíše by na to musel zareagovat přeskupením portfolia.

„Myšlenka, že vyšší inflace představuje dočasný fenomén, je v rozporu s tím, jak vnímám svět já,“ popsal Jones. Jedinou jistotou podle něj je, že chce své investice rozložit v poměru pět procent zlato, pět procent bitcoin, pět procent hotovost a pět procent komodity.

Bitcoin v čase války. Jak obstál? Poslechněte si E15 Cast:

Jones chápe digitální měnu v první řadě jako prostředek diverzifikace portfolia, díky němuž prý v dlouhodobém horizontu lépe ochrání hodnotu svého majetku. Několikaleté čtvrtletní statistiky zachycující míru korelace mezi hodnotou bitcoinu a dalšími typy investic dávají Jonesovi za pravdu. Samostatné téma pak je, proč tedy do bitcoinu neuložit více než pět procent jmění. I v tomto případě lze odpověď hledat v infografice.

Ale popořadě. Mezi prokazatelné výhody bitcoinu patří, že se jeho hodnota obvykle pohybuje v jiném rytmu než u akcií či zlata. Částečně jde o důsledek stále ještě relativní nezralosti bitcoinů – jejich tržní hodnota má například stále ještě hodně daleko do zlata, pro velké hráče je lehčí rozhýbat kurz jedním či druhým směrem.

Úrok 20 procent není v kryptu udržitelný. Deset už ano, míní Rakušan z Rockaway Blockchain

Další faktor představuje mimořádná likvidita kryptoměn – obchoduje se s nimi globálně 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Na rozdíl od akciových parketů neznají kryptoburzy přestávky. Bitcoinovou síť navíc nemůže žádná korporace či stát „vypnout“ podobně jako se to stalo s platebními kartami Visa a MasterCard v Rusku.

Ve sledovaném období od roku 2017 a začátkem roku 2022 se bitcoin ukazuje jako investiční samorost, jehož cena souvisí s vývojem na ostatních trzích spíše slabě, přinejlepším středně silně. To platí i v případě vynechání mimořádných cenových výkyvů bitcoinu směrem nahoru – typicky v prosinci 2017 a loni v dubnu, kdy cena kryptoměny rostla exponenciálně. Mírně varující ale je, že míra korelace bitcoinu a amerických indexů mezi posledním kvartálem 2020 a 2021 vzrostla. Vzestup pokračoval i v roce 2022.

Různé míry korelace

Korelace vyjadřuje sílu vztahu mezi dvěma proměnnými. Nabývá hodnot 0 až 1, kde hodnota 1 znamená absolutní shodu mezi proměnnými a 0 absolutní absenci jakéhokoli vztahu.

  • 0 až 0,3 – velmi slabý až neexistující vztah mezi proměnnými
  • 0,3 až 0,7 – středně silný vztah
  • 0,7 a více – velmi silný vztah

Totéž platí v opačném gardu s minusovým znaménkem, kde však jde o nepřímou úměru.

Korelace –0,8 a 0,8 jsou tedy stejně silné.

Ještě během prvního pololetí 2021 byla korelace mezi bitcoinem, zlatem a širokým indexem S&P 500 statisticky nevýznamná.

Investoři by nicméně neměli brát bitcoin jako zaručenou pojistku proti výkyvům trhu. Také v prvním pololetí roku 2020 korelace ceny bitcoinu s americkými akciovými indexy dočasně výrazně vylétla k hodnotě 0,5, což značí středně silnou míru závislosti.

Kryptoměny, zlato a bezpečný přístav. Jak velký šok (ne)ustojí

Důvodem byl březnový „koronamasakr“ na trzích, kdy kvůli přelivu pandemie do USA a strachu investorů odepsal bitcoin během dvou dnů padesát procent. 

Objevila se řada názorů, že bitcoin v roli úložiště hodnoty fatálně selhal – nehledě na jeho následné zotavení. V období covidového šoku ovšem prudký pád zasáhl nejen digitální měny, ale též akcie a zlato.

Nezávislost vývoje ceny dominantní kryptoměny jednoznačně narazila na svůj limit. Ani kurz bitcoinu nedokázal vzdorovat dopadům tak mimořádné události, jako je uzávěra podstatné části světové ekonomiky.

„Bitcoin beru jako jednu z investičních alternativ. Něco jako pojištění, do kterého si člověk uloží procento či dvě čistého jmění. To pro případ katastrofálních scénářů. Bitcoin má další výhodu, že majitel si může kdekoli na světě replikovat svoje bitcoiny jen tím, že si zapamatujete heslo (seed) a má přístup ke svým penězům. Pro mě to skutečně je jako pojištění. A zároveň i ochrana proti inflaci a dobrá investice,“ popsal své vnímání kryptoměny jako „bezpečného přístavu“ původem český podnikatel v USA John Vanhara. 

V případě dalšího exponenciálního zhodnocení digitálních měn by ale i relativně malá investice znamenala zajímavé výnosy. U bitcoinu nejsou výjimkou desetinásobné zisky. Váha kryptoměny v portfoliu se tak může velmi rychle nafouknout. Pak by se ukázaly jako akutní úvahy o další diverzifikaci.

Bitcoin versus altcoiny

Kdo by chtěl nicméně zůstat jen u kryptoměn, nepomůže si. A to ani přesto že mezi nimi existují poměrně výrazné technologické rozdíly.

Zatímco bitcoin považují fanoušci kvůli zastropování počtu mincí na 21 milionů za virtuální měnu či „nejtvrdší měnu všech dob“, jak rád opakuje ekonom Saifedean Ammous, ethereum funguje spíše jako superpočítač. Na něm už funguje řada aplikací v rámci trendu decentralizovaných financí DeFi, který umožňuje například získat půjčku či inkasovat úroky bez nutnosti využití služeb zprostředkovatele, typicky banky.

Pokud v blízké době dojde k masivní digitalizaci a automatizaci služeb ve finančním sektoru, podle zastánců etherea se tak stane do značné míry díky jeho technologickým možnostem. Na křivkách vzájemné cenové závislosti ale takový rozdíl patrný není. Nejen bitcoin a ethereum, ale i třeba avalanche nebo postarší altcoin XRP vykazují vysoký korelační koeficient. Držitelům nejrozšířenější kryptoměny se proto může vyplatit diverzifikovat portfolio nejen prostřednictvím akcií, ale též zlata.

Paradoxně tedy díky drahému kovu, jehož roli by měl bitcoin podle svých zastánců a například také podle komoditního experta agentury Bloomberg Mikea McGlonea převzít. Cena bitcoinu a zlata se pohybuje v rytmu velmi slabé korelace.

Hřbitov kryptoměn? Historický vývoj pořadí TOP 10 virtuálních mincí zachycuje infografika (údaje k srpnu daného roku – pozn. edit.). Posouvat ji lze i ručně klikáním na spodní lištu:

Kam s penězi. Odvážlivci vyrovnávají inflaci úročením kryptoměn, ale je to stále těžší
Cena zlata a kdy nejlépe investovat. Stručný přehled
NFT přehledně: Kde koupit a jak vytvořit token, jenž hýbe kryptosvětem
Zbývá dotěžit dva miliony bitcoinů. Miliardář Barta by se nedivil zákazu miningu kvůli válce

Celý článek zde