Ve Strašnicích se lidé rozloučí s dlouholetým pracovníkem ČT Zdeňkem Velíškem

Praha – Lidé se dnes ve strašnickém krematoriu v Praze mohou rozloučit s novinářem, překladatelem a dlouholetým členem zahraniční redakce České televize (ČT) Zdeňkem Velíškem, který zemřel v sobotu 18. června ve věku 89 let. Obřad začíná ve 13:00 ve velké obřadní síni.

Zdeněk Velíšek se narodil 23. února 1933 v Českém Krumlově, vystudoval děčínské gymnázium a poté hispanistiku a bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Do tehdejší Československé televize nastoupil v roce 1968, po sovětské okupaci ale musel televizi opustit. Živil se překladatelstvím a tlumočnictvím, na Kavčí Hory se vrátil po listopadové revoluci, kde působil jako zahraniční zpravodaj, redaktor, komentátor, editor či spolutvůrce pořadu o zahraničním dění Horizont ČT24.

Zajímavost :  V České národní bance končí ředitelka sekretariátu Jana Báčová a šéfka odboru...

Porota novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského v roce 2014 udělila Velíškovi Cenu Opus Vitae za celoživotní noblesní komentátorskou a reportérskou činnost, glosující zejména nelehký rozvoj Evropské unie a místa Česka v ní. Jeho novinářskou profesionalitu, přehled i gentlemanství oceňovali nejen jeho kolegové. Francie mu v roce 2015 udělila Řád umění a literatury za šíření francouzské kultury ve světě.

Zajímavost :  Summit NATO je veľkou prehrou Putina. Namiesto odchodu z Európy USA svoju prítomnosť posilnia

Reklama

Celý článek zde |