Velvyslanci zemí EU se shodli na šestém balíku sankcí proti Rusku. Opět ustoupili Maďarsku

Velvyslanci zemí Evropské unie se shodli na podrobnostech šestého balíku sankcí proti Rusku včetně zákazu dovozu většiny ruské ropy. Novinářům to sdělily diplomatické zdroje, podle nichž ostatní země v zájmu konečného schválení opět ustoupily Maďarsku. Budapešť si nejprve vymohla několik ústupků u ropného embarga a dnes na její popud EU z navrhovaného sankčního seznamu odstranila ruského patriarchu Kirilla. Unijní země by měly sankce formálně potvrdit do pátečního rána, platit by mohly začít ještě téhož dne.

Zajímavost :  Masakrům ve školách zabrání drony s taserem, navrhl jejich výrobce. Teď po kritice couvá

Vedle dovozu ropy se vztahují také na největší ruskou banku Sberbank, trojici médií šířících válečnou propagandu Kremlu či pět desítek činitelů, oligarchů a subjektů.

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Novou sadu sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla Evropská komise už začátkem května. Její zásadní částí měl být úplný zákaz dovozu ruské ropy od začátku příštího roku, po maďarském tlaku však dostala časově neupřesněnou výjimku ropa přepravovaná ropovodem Družba, která se týká i Česka. Premiér Viktor Orbán navíc na unijním summitu začátkem tohoto týdne vyjednal pro svou zemi možnost dovézt ropu tankery v případě výpadku potrubí.

EU by na základě embarga měla koncem roku přestat dovážet 90 procent ruské ropy, časově nespecifikovanou výjimku bude mít jižní větev Družby zásobující Česko, Slovensko a Maďarsko. Praha má navíc osmnáctiměsíční výjimku na dovoz produktů z rafinérií používajících ruskou ropu.

Sankce se kromě toho vztahují také na tři ruské banky včetně té největší Sberbank, trojici médií šířících válečnou propagandu Kremlu či pět desítek činitelů, oligarchů a subjektů. Orbán odmítl, aby mezi nimi byla i hlava ruské pravoslavné církve.

Celý článek zde