Vláda škrtá v růstu platů. Přidá jenom někomu

Platy ve veřejné sféře neporostou plošně, jak původně schválila končící vláda Andreje Babiše. Nová vláda vedená Petrem Fialou přidá jen vybraným profesím, a to méně, než počítalo dříve přijaté nařízení. Má jít především o lidi, kteří stáli v první linii v boji s covidem, a dále učitele.

„Přidáno dostanou zdravotníci, pracovníci v sociálních službách, vojáci, policisté a učitelé,“ říká Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí.

Vládní koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů také rozhodla, že na jeden rok zmrazí platy všem ústavním činitelům a státním úředníkům.

Platové tarify zaměstnanců ve veřejných službách a správě se změní takto:

  • v takzvané základní stupnici (tedy úředníci státu, samospráv, a další) se valorizovat nebudou, zůstávají tedy na úrovni let 2020 a 2021;
  • u sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách se zvyšují o 700 Kč;
  • u nelékařských zdravotnických pracovníků stanovené pro 2. až 7. platovou třídu se zvyšují o 700 Kč, pro 8. až 15. platovou třídu pak o 6 %;
  • u lékařů a zubních lékařů se zvyšují o 6 %;
  • u pedagogických pracovníků v regionálním školství se zvyšují o 2 %.
Zajímavost :  Česko bylo před Vánocemi na hraně blackoutu, tvrdí Tykač. Data ze sítě to ale vyvrací

U vojáků z povolání se služební tarify navyšují o paušální částku 700 korun pro hodnosti svobodník až armádní generál. O paušální částku 700 korun se zvyšují základní tarify také u příslušníků bezpečnostních sborů – policistů, hasičů, celníků i příslušníků vězeňské služby.

„Navýšení platů o 700 korun je v současné chvíli maximum možného, alespoň částečně kompenzuje současnou inflaci. Vycházíme z reality a reálných možností státu, a ne z nějakých populistických a nereálných předvolebních slibů. Při tak strašném stavu financí, který nám zanechala předcházející vláda, je skoro zázrak, že se vůbec podařilo toto navýšení zajistit,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

„Valorizace platových tarifů, kterou navrhla předchozí vláda, není bohužel vzhledem k rozpočtovému provizoriu v tuto chvíli uskutečnitelná. Sám jsem navrhoval, aby platy rostly tak, jak navrhovala moje předchůdkyně, ovšem po dohodě uvnitř koalice jsme přikročili k omezenému navyšování. Zmrazili jsme platy státním úředníkům a zmrazíme je také nám, ústavním činitelům. Nelze žít na dluh a dál plošně rozdávat,“ říká Jurečka.

Zajímavost :  Soud zprostil kárné žaloby bývalého nejvyššího žalobce Pavla Zemana

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připomíná, že platy ve veřejné sféře rostly v posledních letech výrazněji než v soukromé. Státní rozpočet je podle něj po předchozí vládě v katastrofálním stavu.

Předchozí vláda ANO a ČSSD 10. listopadu rozhodla, že od 1. ledna 2022 se zvýší platy většiny zaměstnanců ve veřejném a státním sektoru o 1 400 korun. Stejné zvýšení se mělo týkat i vojáků a příslušníků ozbrojených sborů. Pedagogičtí pracovníci měli dostat přidáno tři procenta. Zástupci nové koalice ale už tehdy avizovali, že plošné přidání odmítají.

Zajímavost :  Orlen Unipetrol zvýšil tržby o rekordních 61 procent

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde |