Von der Leyenová podpořila v Kyjevě ukrajinský sen o Evropské unii

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na návštěvě v Kyjevě podpořila Ukrajinu v její snaze stát se členem Evropské unie, napsala dnes agentura Reuters. „Stojíme při vás a vašem evropském snu,“ řekla von der Leyenová na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Rusku naopak předpověděla, že ho čeká ekonomický, finanční a technologický úpadek.

„Myslím si, že udělat si na tohle názor nepotrvá obvyklých několik let, ale jen několik týdnů,“ řekla von der Leyenová Zelenskému, když mu předávala dotazník, na jehož základě se bude EU rozhodovat o přijetí Ukrajiny. Ukrajinský státník jí odpověděl, že odpovědi přichystá do týdne.

Zajímavost :  Test před vstupem do Česka ze zelených a oranžových zemí musí mít jen cizinci

Kyjev požádal o členství v Evropské unii krátce poté, co 24. února na Ukrajinu zaútočila ruská vojska; žádost nyní zkoumá Evropská komise. Agentura DPA podotýká, že vstupní proces připojení se k bloku 27 zemí je dlouhý a komplikovaný – i kdyby EK žádost vyhodnotila pozitivně, před startem podrobných rozhovorů o přistoupení musí kandidátskou zemi schválit všechny členské státy.

I přesto von der Leyenová slíbila Ukrajině rychlost a pomoc s vyplněním dotazníku. Předsedkyně dříve uvedla, že komise chce své vyhodnocení ukrajinské žádosti předat Evropské radě, tedy prezidentům a premiérům zemí bloku, ještě do léta.

Rusku naopak šéfka EK slíbila, že unie hodlá kontrolovat jeho pokusy obejít protiruské sankce a v případě nutnosti zavede ještě přísnější opatření. „Rusko se propadne do ekonomického, finančního a technologického úpadku, zatímco Ukrajina míří vstříc evropské budoucnosti. Tak to vidím já,“ řekla von der Leyenová.

Zajímavost :  Startupy chtějí motivovat zaměstnance podílem na zisku. Narážejí ale na daňový systém

Kyjev na znamení solidarity už před týdnem navštívila předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Ukrajinské vedení rovněž ujistila, že podpoří úsilí Ukrajiny o zahájení procesu směřujícího k členství v Evropské unii. S von der Leyenovou dnes do Kyjeva přijeli také šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger. V březnu do ukrajinskou metropoli navštívili premiéři České republiky, Polska a Slovinska.

Zajímavost :  V Česku předloni ubylo lidí v příjmové chudobě. Poraženými pandemie jsou samoživitelé

Celý článek zde