Výběr mýta v první polovině roku dosáhl 7,5 miliardy korun

Výběr mýtného od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny opět vzrostl. Celkem uhradili dopravci za prvních šest měsíců letošního roku na mýtném 7,5 miliardy korun. meziročně o 5,8 procenta více. K růstu přispěly nově zpoplatněné úseky i mírný růst intenzity dopravy na dálnicích a silnicích I. třídy.

V samotném červnu uhradili dopravci na mýtném 1,3 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 4,7 procenta. Počet transakcí se podle tiskové zprávy správcovské společnosti CzechToll zvýšil jen nepatrně – o 0,2 procenta na 96,2 milionu. Přibližně 52 procent vybraných mýtných poplatků uhradili v prvním pololetí řidiči zahraničních vozidel.

Zajímavost :  Google zpomalí nábor zaměstnanců, výsledková sezona začíná

„Rostoucí výběr mýtného při stejném počtu transakcí indikuje mimo jiné to, že dopravci častěji využívají jízdy po dálnicích, která je zpoplatněna vyšší sazbou mýtného. Pokud se podíváme na výběr mýtného v celém prvním pololetí, připadá na úhrady za jízdu po dálnici téměř 90 procent vybraných poplatků,“ uvedl Petr Chvátal, provozní ředitel společnosti CzechToll.

Ke konci prvního pololetí bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 697 tisíc vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. Z toho 170 tisíc vozidel má domácí registrační značky, zbylá vozidla mají registrační značky ze zahraničí. Počet vydaných palubních jednotek dopravcům dosáhl 565 tisíc kusů.

Zajímavost :  Šéf Volkswagenu nečekaně končí, nahradí ho dosavadní ředitel Porsche

Společnost CzechToll patří do skupiny PPF, která satelitní mýtný systém vybudovala společně se slovenským provozovatelem elektronického mýtného – společností SkyToll. Nedávno došlo ke změně vlastnické struktury mateřského ITIS Holdingu, pod který CzechToll patří.

(red)

Celý článek zde