Východ Evropy drtí pádivá inflace. Ta v Česku je jen mírně nižší než na Ukrajině či v Rusku

Příčiny současné inflace

Údaje o březnové inflaci zveřejnily také ukrajinské (13,7 procenta) a ruské (16,7 procenta) úřady. Jde o mírně nižší tempo růstu cen než v Česku (12,7 procenta), a to navzdory válce na Ukrajině.

Právě válka a západní sankce podle expertů způsobí, že údaje o ruské inflaci vzrostou ještě výrazněji než v západních zemích včetně Česka. Nezávislý průzkum mezi osmnácti ekonomy uskutečněný na počátku invaze ruskou centrální bankou naznačil, že zdražování v Rusku letos zrychlí na dvacet procent a ekonomika by mohla klesnout až o osm procentních bodů.

Zajímavost :  Ze stagflace se můžeme chytře proinvestovat, říká Jan Sýkora z WOOD & Company

Ceny benzínu v Česku. Kdy byl historicky nejdražší a jak moc ještě může zdražit

Video se připravuje …

Rubl se krátce po invazi Ruska na Ukrajinu a následných sankcích západních zemí propadl na nové rekordní minimum, byť později ztráty formálně umazal. Sankce mimo jiné odstřihly banky od světového finančního systému. 

Inflace v Česku a ve světě

Inflace ovšem podle ekonomů zrychlí i v Česku, může dosáhnout až 15 procent kolem poloviny roku, zároveň zůstane ve zbytku roku dvouciferná. 

„Zimní prognóza ČNB očekávala, že inflace bude v prvním pololetí kulminovat na hodnotách kolem deseti procent a na horizontu měnové politiky, tedy v první polovině roku 2023, se vrátí do blízkosti dvouprocentního cíle. V důsledku války na Ukrajině, která s sebou nese extrémní cenové tlaky zejména v oblasti komodit a vedla i k oslabení koruny, však v následujících měsících velmi pravděpodobně dojde k dalšímu znatelnému, byť dočasnému nárůstu inflace,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Se snižováním kupní síly své měny se potýká i nejdůležitější ekonomika světa. Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 8,5 procenta.

Inflace v USA se výrazně zvyšovala už před válkou na Ukrajině, a to v důsledku silné spotřebitelské poptávky a omezené nabídky zboží.

V případě většiny Američanů teď inflace výrazně převyšuje tempo růstu mezd, což jim komplikuje hrazení výdajů za nezbytné položky, jako jsou potraviny, plyn a nájmy. Inflace se tak stává hlavní politickou hrozbou pro prezidenta Joea Bidena a jeho demokraty, upozornila agentura AP.

Přes hranici, který znamená předěl mezi mírnou a pádivou inflaci, se z rozvinutých států dostala již řada zemí zejména ze střední a východní Evropy. Na Slovensku tempo meziroční míry inflace v březnu zrychlilo na 10,4 procenta z únorových devíti procent. Zboží a služby v zemi tak zdražily nejvíce od června roku 2000. Více než desetiprocentním tempem rostou ceny také v Polsku či Pobaltí. Předěl mezi mírnou a pádivou inflací je tak na mapě inflace patrný jako rozdíl mezi západní a východní částí EU.

Inflační cíle a výhledy

Vysoká inflace,deglobalizace a jen pomalé narovnávání dodavatelských řetězců, to vše podle ekonomů povede k propadu poptávky a faktu, že inflace zakoření ve světové ekonomice dlouhodoběji. „Délku tohoto jevu se neodvažuji odhadovat, ale počítal bych spíše s obdobím zhruba dvou let,“ soudí předseda Asociace pro kapitálový trh ČR Martin Řezáč.

Stagflační scénář bude tím pravděpodobnější, čím déle bude trvat válka na Ukrajině. „Už jen prodloužení ruské ofenzivy v řádu měsíců bude znamenat evropskou stagflaci,“ zdůrazňuje šéf pro investice společnosti Amundi Vincent Mortierr.

Jednoduchá terapie neexistuje. Zatímco měnová politika tlumí ekonomiku vyššími sazbami, fiskální politika má naopak tendenci více stimulovat zemi čelící recesi.

Stagflace si podmaňuje svět. Zdrtí chamtivce i investiční střelce

Evropská centrální banka oznámila, že bude kvůli vysoké inflaci rychleji omezovat nákupy dluhopisů v rámci svého podpůrného programu a ve třetím čtvrtletí ho zřejmě ukončí.

Inflace podle očekávání ECB letos dosáhne více než dvojnásobku dvouprocentního cíle ECB a nad tímto cílem bude i v příštím roce. Letos ji ECB čeká v průměru 5,1 procenta, zatímco ještě v prosinci předpokládala 3,2 procenta.

V příštím roce by se inflace mohla v průměru snížit na 2,1 procenta místo původního odhadu, který počítal s poklesem až na 1,8 procenta.

Kam s penězi. Odvážlivci vyrovnávají inflaci úročením kryptoměn, ale je to stále těžší

Druhy inflace

Z teoretického hlediska se eurozóna či Spojené státy nacházejí ve stadiu mírné, tedy jednociferné inflace. Naopak v případě dvouciferného meziročního nárůstu už by bylo nutné hovořit o pádivé inflaci. Trojciferná inflace pak značí hyperinflaci. Tu momentálně prodělává několik států.

Mírná inflace neznamená, že některým skupinám obyvatel nemohou růst životní náklady ještě výraznějším tempem, než zachycuje statistický konstrukt.

Země s nejvyšší mírou inflace

Pokles životní úrovně čeká každého, říká hlavní ekonom Creditas Petr Dufek
Stagflace hrozí i v Česku. Mnozí připomínají ropné embargo v 70. letech
Litr benzinu či nafty bude dlouhodobě stát 40 až 50 korun, říká šéf Tank Ono Ondra

Celý článek zde