Výpadek ruské ropy by bylo téměř nemožné nahradit, tvrdí OPEC

Představitelé EU a kartelu OPEC jednali ve Vídni v době, kdy EU zvažuje uvalení embarga na ruskou ropu. „V důsledku současných i budoucích sankcí a dalších dobrovolných opatření bychom mohli přijít o více než sedm milionů barelů ruské ropy denně,“ uvedl generální tajemník kartelu Mohammad Barkindo podle kopie projevu, ke které získala přístup agentura Reuters. „Vzhledem k současnému výhledu pro poptávku by bylo téměř nemožné takovouto ztrátu nahradit,“ dodal.

Zajímavost :  Zdražování nekončí. Pět důvodů, proč Češi zchudnou na potravinách

Nejmenovaný představitel Evropské komise agentuře Reuters sdělil, že EU na dnešním jednání zopakovala výzvu ke zvyšování těžby ropy, které by pomohlo omezit růst cen suroviny, jež se minulý měsíc vyšplhaly až na 14letá maxima. EU podle tohoto představitele rovněž zdůraznila, že kartel OPEC má zodpovědnost za udržování rovnováhy na ropném trhu.

Zajímavost :  Evropský fiskální bizár končí. Vlády přestávají vydělávat na vlastních dluzích

Proč Rusko zaútočilo na Ukrajinu?

Video se připravuje …

Proč Rusko rozpoutalo násilnou invazi na Ukrajině?

EU se minulý týden dohodla na zákazu dovozu ruského uhlí a podle některých unijních představitelů by nyní mohla být na řadě také ruská ropa. Dovoz ruské ropy již zakázaly Spojené státy, Kanada a Austrálie, tedy země, které jsou na dodávkách energetických surovin z Ruska méně závislé než Evropa, upozornila agentura Reuters.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes uvedl, že všechny země EU omezují závislost na ruském plynu a ropě, na okamžitém ukončení jejich dovozu požadovaném Ukrajinou i některými unijními státy se však neshodují.

Celý článek zde