Výroba aut v květnu stoupla o 12,8 pct na 120.186 vozů, poprvé víc než loni

Praha – Automobilky letos v květnu vyrobily 120.186 osobních aut, což je o 12,8 procenta více než ve stejném měsíci loni. Poprvé tak letos zaznamenaly meziroční růst a zároveň se s měsíčním objemem produkce vrátily k předkrizovým číslům. Výroba za pět měsíců 481.535 aut byla ale stále o 14 procent nižší než loni. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Důvodem poklesu od ledna do konce května je nedostatek polovodičových čipů, narušené dodavatelské řetězce v důsledku ruské agrese na Ukrajině, omezení logistických toků kvůli protipandemickým opatřením v Číně, ale i některé události v Česku, jako byl požár klíčového dodavatele modelu Škoda Octavia, nebo restrukturalizace kolínského závodu automobilky Toyota.

Nošovická automobilka Hyundai od ledna do konce května vyrobila 134.801 vozidel, tedy o 15,9 procenta více než loni. V samotném květnu se produkce Hyundai zvýšila o 19,3 procenta. Elektrické modely tvořily zhruba 18 procent. Škoda Auto v květnu zvýšila výrobu o 14,1 procenta na 68.296 aut, za pět měsíců ale vyrobila 279.655 aut, což je meziročně o 23,4 procenta méně. Necelou desetinu produkce tvořila elektrická vozidla. Toyota v Kolíně dosud vyrobila 67.079 vozů, tedy o 14,5 procenta méně než loni. V květnu produkci navýšila o 1,1 procenta.

Zajímavost :  Kosmetický gigant Revlon vyhlásil bankrot. Devadesátiletá firma na líčidla požádala...

„Po velmi složitém období je výroba u finálních výrobců opět v černých číslech. Celkově se potvrzuje trend postupného, i když zatím velmi křehkého obnovení dodávek polovodičových čipů a díky restartu výroby na Ukrajině i zajištění dodávek kabelových svazků, tedy komponentů, které výrobce v uplynulých měsících brzdily nejvíc. Situace však zůstává nadále nejistá, ať už z důvodu geopolitické situace, kvůli pokračující nulové toleranci vůči covidu v Číně či dopadům extrémního růstu cen energií. Teprve v dalších měsících uvidíme, zda se automobilkám podaří udržet květnové objemy výroby. Pokud ano, je šance, že letošní rok bude nakonec lepší, než ten loňský,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Zajímavost :  Koruna oslabovala k oběma hlavním světovým měnám, pražská burza stagnovala

Výrobci autobusů do května zvýšili produkci o 16,4 procenta na 2106 vozidel. Ve vysokomýtském Iveco CR bylo vyrobeno 1880 autobusů, tedy o 12,8 procenta více. SOR Libchavy zvýšil produkci o 48,6 procenta na 205 autobusů.

Společnost Jawa Moto vyrobila za pět měsíců 1023 motocyklů, tedy 114 procent meziročně více. Zároveň je to o 12 strojů méně než za celý rok 2021.

Zajímavost :  Šéf ČT Petr Dvořák dostane za loňský rok plný bonus 2,4 milionu Kč

Reklama

Celý článek zde |