Vývozní a dovozní ceny v dubnu meziročně opět vzrostly, hlavně u energií

Praha – Vývozní ceny v dubnu meziročně stouply o 12,6 procenta, u dováženého zboží se ceny zvýšily o 18,4 procenta. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vliv na to mělo zejména zdražení energií, například dovozní ceny plynu vzrostly oproti loňskému dubnu o více než 400 procent. Patrný byl podle statistiků i kurzový vliv. Meziměsíčně byly vývozní ceny v dubnu o 0,3 procenta vyšší, naopak dovozní o 0,3 procenta klesly.

„V dubnu 2022 byly vývozní a dovozní ceny výrazně ovlivněny kurzovým vlivem. Ceny vývozu rostly meziročně o 12,6 procenta a ceny dovozu o 18,4 procenta. Vysoké byly zejména ceny energií, například dovozní ceny plynu se meziročně zvýšily o více než 400 procent,“ uvedl k dnes zveřejněným údajům vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Zajímavost :  Průzkum Luigi’s Boxu: Klíčem k úspěchu je kvalitní vyhledávač. Lidé díky němu na e-shopu nakoupí až 40 procent veškerého zboží

Meziroční nárůst vývozních cen ovlivnil podle ČSÚ především růst cen minerálních paliv, tedy elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí, které se zvýšily o 138,7 procenta. O dvě pětiny vyšší než loni v dubnu byly i ceny ostatních surovin, zdražilo hlavně dřeva a kovový odpad. U potravin stouply vývozní ceny o 22,6 procenta, vyšší byly zejména u obilovin. Vyvážené polotovary jako železo a ocel, kovové a dřevěné výrobky zdražily o více než pětinu a chemikálie o téměř 16 procent.

Zajímavost :  Reuters: Část zemí EU včetně Česka vyzvala k rychlému uzavírání obchodních dohod

Na meziročním zvýšení dovozních cen měl nejvyšší vliv rovněž růst cen minerálních paliv, které stouply o 130,8 procenta. Ceny polotovarů vzrostly o 23 procent, ostatních surovin o pětinu a ceny chemikálií o téměř 15 procent.

Směnné relace meziročně vzrostly na 95,1 procenta po březnových 95 procentech. Nejnižší hodnoty dosáhly nápoje a tabák, nejvyšší hodnoty ostatní suroviny. Meziměsíčně směnné relace stouply na 100,6 procenta po březnových 97,9 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhlo průmyslové spotřební zboží, nejvyšší minerální paliva.

Reklama

Zajímavost :  Sazka loni vyplatila 62 milionů výher, milionářem se stalo 250 sázejících

Celý článek zde |