Z Česka mizí chovy prasat, farmáři na nich prodělávají. Ubývá i domácích zabíjaček

Potravinové soběstačnost Česka se může v příštích letech ještě snížit. Farmářům se totiž již nevyplatí domácí zvířata chovat.  “Zemědělci nyní bijí na poplach. Nemohou výrobu dotovat z vlastních peněz, k čemuž v řadě případů již dochází. Pokud přistoupí k uzavření chovů, tak se zvýší dovozy masa ze zahraničí a ceny budou kolísat ještě více než dosud. Obzvlášť alarmující je nyní situace v živočišné výrobě,” říká prezident Agrární komory Jan Doležal.

Svaz chovatelů prasat uvádí, že farmáři letos oproti loňsku platí za krmiva pro zvířata až o čtvrtinu víc. Vliv na to mají rostocí ceny obilovin či olejnin, které jsou základní přísadou právě do krmných směsí. Na růstu nákladů se podílejí i ceny energií, které vzrostly o 5 až 40 procent,  pohonných hmot a vyšší mzdy..

Zajímavost :  Česká republika zaspala v čerpání peněz z fondů EU. Přijdeme o miliardy korun

V cenách, za které se jatečná prasata chovatelé prodávají, se ale nárůst vstupních nákladů neprojevil. Z říjnových dat statistického úřadu vyplývá, že je 25 korun za kilogram živé váhy, což znamená meziročně o téměř 8 procent méně. “Ještě předloni jsme byli optimističtí. Investovali jsme do nové výkrmny prasat a zvýšili jsme objem produkce jatečných prasat. Teď se nám chov prasat stále méně vyplácí a doslova nás táhne ke dnu,“ uvádí místopředseda představenstva Proagro Nymburk Zdeněk Mlázovský s tím, že vzhledem ke zvýšeným nákladům by měly být výkupní ceny prasat téměř dvojnásobné. Pokud nedojde v krátkém čase ke změně, zvažuje uzavření některých našich hospodářství.

Zdražování vstupů se promítá i do aktivit drobných chovatelů, kteří od chovu prasat úplně odstoupili. „Chovat si doma prase na zabíjačku se vůbec nevyplatí, jak z hlediska času, tak nákladů,“ říká farmář Zdeněk Beran, který má zemědělskou farmu Krabčice na úpatí Řípu. Prase na tradiční zabíjačku si kupuje od většího chovatele. O útlumu živočišné výroby hovoří i neustále se snižující počet domácích zabíjaček.

Zajímavost :  Hammond: Kryptoměny by mohly poskytnout Londýnu výhodu oproti Evropě

Podle odhadu ministerstva zemědělství bylo loni v Česku na domácích zabijačkách poraženo méně než sto tisíc prasat, a o rok dříve šlo o zhruba 110 tisíc kusů.  Podíl prasat poražených mimo jatka by se tak měl pohybovat na úrovni 4,3 procenta z celkem poražených prasat. Před desetiletím bylo při domácích zabijačkách poraženo téměř 200 tisíc prasat.

Podívejte se, jak se hospodaří na kozí farmě Dora

Kozí farma Dora_OPRAVA

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO