Zábřeh chce zachovat přechod, který zatarasil nepovolený reklamní pylon

Zábřeh (Šumpersko ) – Radnice v Zábřehu na Šumpersku se snaží zachovat přechod pro chodce přes silnici v nákupní zóně, který firma vlastněná německým podnikatelem bez řádného povolení zatarasila reklamním pylonem a nyní se ho snaží legalizovat. Investor v řízení o dodatečném povolení stavby požaduje odstranění přechodu. Reklamní poutač podle starosty Zábřehu Františka Johna (KDU-ČSL) ohrožuje bezpečnost řidičů i chodců. Město kvůli stavbě pylonu, který stojí v cestě chodcům a je v ose pásu pro nevidomé a slabozraké, zaslalo podnět státnímu zastupitelství. Investor se podle samosprávy dopustil obecného ohrožení. ČTK to dnes řekl John.

Fotogalerie

“Z důvodu umístění této nepovolené stavby přímo do přechodu pro chodce došlo a neustále dochází k ohrožení chodců a dalších účastníků silničního provozu. Obzvláště nevidomý či slabozraký občan může za současného stavu na konci přechodu pro chodce narazit na ohrazení reklamního pylonu, zavrávorat a upadnout nejen na chodník, ale i do vozovky, kde hrozí nebezpečná kolize s projíždějícími vozidly,” stojí v podnětu. Město požaduje, aby zastupitelství vyzvalo vlastníka pozemku a pylonu k demontáži poutače či zajistilo odstranění této nebezpečné bariéry.

Zajímavost :  Le Monde: Francouzský zbrojní průmysl ohrožuje nová konkurence

Reklamní pylon na pozemku u krajské silnice vedoucí po ulici ČSA postavila na jaře 2022 firma Beta Real Estate CZ. Vyjádření jejího německého majitele se ČTK nepodařilo získat, kontakt firma nezveřejnila. “Svou pozornost vzbudil svým naprosto nepřijatelným umístěním doprostřed přechodu pro chodce, kde vodicí linie pro slepce mířila přímo do masivní ocelové konstrukce,” uvedl John, podle kterého řidiči mají v tomto místě kvůli velkému pylonu zhoršený rozhled.

Starosta proto zaslal stavebnímu úřadu podnět, aby tuto stavbu prošetřil. Úředníci zjistili, že pylon je umístěn v rozporu se stavebním povolením z roku 2021, takže spadá do kategorie černých staveb. Stavební úřad zahájil několik řízení, a to i o odstranění stavby. Investor se ale odvolal a krajský úřad mu podle Johna dal šanci stavbu dodatečně povolit.

Zajímavost :  Ceny zrekonstruovaných bytů u většiny stanic metra v Praze vzrostly

V řízení o dodatečném povolení stavby investor podle Johna usiluje o odstranění přechodu, protože je překážkou pro legalizaci stavby. Dopravní inspektorát v lednu s jeho odstraněním souhlasil, za nynějšího stavu to považuje za vhodnější řešení. “Chodec je dle zákona o pozemních komunikacích povinen použít přechod, je-li vyznačen. V předmětném místě je však zatarasen stavbou reklamního pylonu, a je tak nebezpečným místem s vysokým rizikem dopravní nehody,” upozornil vedoucí šumperského dopravního inspektorátu Milan Jankov.

Inspektorát upřednostňuje vybudování náhradního místa pro přecházení, u kterého řidiči nemusí dávat přednost chodcům stojícím na kraji silnice. Chodci mohou silnici přejít až poté, co se ujistí, že přijíždějící automobily jsou dostatečně daleko. “Nesouhlas k umístění reklamního zařízení v předmětném místě stále trvá,” dodal Jankov.

Reklama

Zajímavost :  Čeští politici se neumí shodnout, zda by bylo pro Česko...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO