Začínají druhé pandemické Vánoce. Nově nakažených přibývá poslední dny pomaleji

Ve čtvrtek přibylo v ČR 7353 případů covidu, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října. Oproti předchozímu čtvrtku nárůst klesl o čtvrtinu. Cizinci budou muset mít nově před vstupem do Česka PCR testy na nemoc covid-19. Pro české občany nebo cizince s přechodným či trvalým pobytem se nic nemění. Události kolem epidemie koronaviru sledujeme v on-line reportáži.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Aktualizovat reportáž

Přehled hlavních událostí:

  • Ve čtvrtek přibylo v Česku 7353 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října.
  • S povinným očkováním proti covidu-19 souhlasí 52 procent Čechů, 42 procent lidí je proti.
  • Ministerstvo financí neprodlouží prominutí daně z přidané hodnoty na respirátory a ochranné polomasky třídy FFP2 a vyšší, skončí tedy 31. prosince.
  • U lidí nakažených variantou koronaviru omikron je podle nové britské studie o 40 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni než u nákazy variantou delta.

07:45

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc lidí:

Kraj

Počet případů

Liberecký

628

Ústecký

592

Vysočina

572

Středočeský

553

Zlínský

529

Královéhradecký

519

Moravskoslezský

512

Pardubický

507

Praha

488

Olomoucký

474

Jihočeský

473

Jihomoravský

452

Plzeňský

398

Karlovarský

297

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

07:38

Hygienici v Jihočeském kraji evidovali v posledním týdnu 3247 nových případů koronaviru. Je to téměř o 2000 méně než za stejné období o týden dříve.

07:38

V Libereckém kraji za předchozích sedm dnů přibylo 2778 nových případů covidu. To je nejméně za posledních 5 týdnů a o čtvrtinu méně než před týdnem.

07:37

Zatímco v první polovině prosince umíralo denně až přes 120 lidí s covidem-19, ve druhé polovině měsíce klesly denní počty zemřelých pod stovku. V tomto týdnu se již množství úmrtí pohybovalo většinou kolem 70 za den.

07:36

Ve čtvrtek přibylo v ČR 7353 případů covidu, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října. Oproti předchozímu čtvrtku nárůst klesl o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Také počet hospitalizovaných ve čtvrtek značně poklesl, a to oproti předchozímu týdnu o 28 procent na 4064. Z toho 767 lidí bylo ve vážném stavu, zatímco minulý týden ve čtvrtek bylo těžce nemocných přes 900.

07:35

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 35 431 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem to bylo 50 968. Sedmidenní incidence mezitím dál klesá. Podle dnešních údajů činí 265,8 nakažených na 100 tisíc obyvatel, zatímco minulý týden byla tato hodnota 331,8. Dnes brzy ráno o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI).

07:32 Ilustrační foto.

Austrálie začátkem ledna zkrátí interval před podáním třetí posilující dávky vakcíny proti covidu-19. S odvoláním na dnešní oznámení australského ministra zdravotnictví Grega Hunta o tom informuje agentura Reuters. Austrálie se nyní potýká s prudkými přírůstky nakažených koronavirem, což je poháněno variantou omikron. Od 4. ledna bude třetí dávka vakcíny proti covidu-19 v Austrálii zpřístupněna lidem starším 18 let, kteří obdrželi druhou dávku vakcíny před čtyřmi měsíci. Koncem ledna bude tento interval zkrácen na tři měsíce.

Zajímavost :  České husy přežily ptačí chřipku, jedinečný chov má šanci na obnovu

07:26

New York výrazně omezí kapacitu letošního silvestrovského večírku na náměstí Times Square. Ve čtvrtek to oznámil starosta New Yorku Bill de Blasio. Krok zdůvodnil prudkým nárůstem počtu případů koronaviru v souvislosti s velmi nakažlivou variantou omikron, píše agentura Reuters. Koronavirus na newyorské oslavy příchodu nového roku vrhá stín již druhý rok v řadě. Na přelomu loňského a letošního roku ve Spojených státech vrcholila silná zimní vlna epidemie, a žádný velkolepý večírek se proto na Times Square nekonal. V předpandemických letech však tuto rušnou manhattanskou křižovatku plnily davy (snímek je z roku 2019). 

Foto: Reuters

07:25 Ilustrační foto.

Ekvádor zavede povinné očkování proti covidu-19 pro všechny obyvatele, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Výjimku budou mít děti do pěti let a lidé, kteří se nemohou nechat očkovat. Ti však budou muset své důvody prokázat patřičným lékařským potvrzením. Důvodem pro zavedení povinnosti jsou obavy z rychle se šířící nakažlivější varianty koronaviru omikron. Povinné očkování plánují také Rakousko a Německo, píše stanice BBC.

07:25

Současné opatření proti šíření epidemie covidu-19 včetně neprodloužení nouzového stavu jsou podle členky Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Dagmar Dzúrové nastavená jen na aktuální stav, tedy na variantu delta. Kvůli zvýšení přenositelnosti varianty omikron lze však podle ní očekávat vysoké počty nemocných v jednom čase a zásadní zatížení společnosti. Česko by podle ní mělo zůstat v nouzovém režimu a přijmout včas přísnější opatření tak, jako to dělají jiné země.

Zajímavost :  OBRAZEM: Dřevostaveb přibývá. Lidé chtějí bydlet rychle a ekologicky

07:16

Jak se mění pravidla během svátků? Nabízíme přehledného průvodce.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 20 minutami

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde