Zahraniční obchod v únoru skončil deficitem 4,4 miliardy

Vývoz zboží z Česka v únoru vzrostl meziročně o sedm procent na 329,7 miliardy korun. Hodnota dovozu stoupla o 16,5 procenta na 334,1 miliardy Kč. Meziměsíčně se export po sezonním očištění snížil o 2,6 procenta a import klesl proti lednu o 0,3 procenta.

Bilance zahraničního obchodu se zeměmi Evropské unie (EU) se v únoru meziročně zhoršila o 6,1 miliardy Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 19,3 miliardy korun.

„Zahraniční obchod v únoru skončil v deficitu 4,4 miliardy Kč. V minulých letech přitom platilo, že druhý kalendářní měsíc roku býval většinou ve znamení kladné obchodní bilance,“ uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. Loni v únoru vykázal zahraniční obchod ČR přebytek 21,3 miliardy Kč a předloni 19,7 miliardy korun.

Zajímavost :  Zvláště na internetu tento týden stouply prodeje antigenních testů

Letošní únorovou bilanci nepříznivě ovlivnilo především meziroční snížení přebytku obchodu s motorovými vozidly o 8,8 miliardy korun, způsobené poklesem vývozu o 8,5 miliardy Kč. „Meziročně horší údaje pozorujeme už osmý měsíc v řadě,“ upozornil Konvička.

V druhém kalendářním měsíci letošního roku se také dále prohloubil deficit s ropou a zemním plynem o 8,2 miliardy Kč a základními kovy o šest miliard korun. Naopak příznivý vliv měl zejména vyšší přebytek obchodu s elektřinou, plynem, párou a klimatizovaným vzduchem o 4,8 miliardy korun.

Zajímavost :  Společnost Penta Hospitals CZ kupuje od investiční skupiny Creditas síť...

Celý článek zde