Zámek v Kvasinách spojený se značkou JAWA se stává kulturním centrem

Vynálezce a podnikatel Karel František Janeček byl synem Františka Janečka, zakladatele motocyklové značky Jawa (složenina Janečkova jména a značky Wanderer, od níž získal licenci na výrobu motocyklů – pozn. red.). V roce 1927 koupil větší část solnicko-kvasinského panství.

Zámek ho zaujal zejména proto, že k němu náležely rozsáhlé pozemky ve směru na Rychnov nad Kněžnou včetně železničního nádraží. Lokalita se tak dokonale hodila pro velkolepý plán v podobě automobilky.

Přesvědčil otce, aby mu finančně pomohl, a v roce 1928 přestavěli a upravili zámek na rodinné sídlo. Svůj sen o automobilce začal Karel František naplňovat ve třicátých letech minulého století, kdy koupil licenci na výrobu automobilů. V polovině roku 1934 zahájila kvasinská automobilka prodej vozů Jawa 700. A roku 1937 se na trhu objevil nejlevnější model Jawa Minor.

Po válce stihl sídlo Janečků obdobný osud jako další znárodněné zámky. Rodina byla vyhnána a cennosti a vybavení rozkradeny. V budovách vznikla nejprve ubytovna pro dělníky kvasinské automobilky a od roku 1975 v areálu sídlil Ústav pro mentálně postižené chlapce. Ten jej koncem osmdesátých let pro nevyhovující stav opustil a přestěhoval se do nové budovy. 

Zajímavost :  S novým rokem odstartovaly i nové rekordy. V pátek bylo téměř pět tisíc případů

Během čtyř desítek let od znárodnění tak zámek totálně zchátral. O úctě socialistického systému k památkám nejlépe svědčí fakt, že po znárodnění například z ložnice paní Janečkové vznikly po vybetonování toalety a sprchy.

„V roce 1991 jsme začali jednat o restituci zámku a přilehlých pozemků včetně lesů a v roce 1992 nám to v havarijním stavu vrátili,“ vzpomíná na zámecké začátky Soňa Klímová, vnučka původního majitele Karla Františka Janečka.

Po maturitě chtěla studovat strojní fakultu, což jí jako vnučce továrníka v sedmdesátých letech minulého století nepovolili, ale přijali ji na pedagogickou fakultu v Hradci Králové. Na Karlově univerzitě pak přednášela cizincům češtinu. Pedagogickou činnost ukončila s příchodem restitucí a začala spravovat navrácené majetky.

Zajímavost :  Západ možná obětuje Nord Stream 2. Plynovodu hrozí další americké sankce

Jejím prvním úkolem byla sanace a rekonstrukce střech zámeckých budov, kdy na půdách rostly houby a stromky a prakticky jediná taška nebyla celá. „Bylo to ve strašném stavu včetně rozpadlých komínů, fasády i interiéru. Dopadlo to tak, že jako si někdo kupuje k narozeninám knihy, tak já si kupuji okna,“ říká majitelka.

Postupně zrekonstruovala i tři desítky bytů v části zámku, které za dostupný nájem pronajímá sociálně znevýhodněným či matkám samoživitelkám. Se zásadními rekonstrukcemi interiérů a fasád začala v roce 2000, kdy se zámek začal postupně probouzet k životu. V přízemí sídlí firma Lesy Janeček, která spravuje stovky hektarů lesů, a v patře se nachází galerie, kde se konají výstavy. Díky velkému zájmu už chystá plán na rok 2024.

Galerie sousedí s muzeem loutkových divadel a zrekonstruovanou pracovnou Karla Františka Janečka. Rekonstrukce se dočkala i zámecká kaple s funkčními varhanami a vitrážovým oknem. Soňu Klímovou čeká na zámku ještě řada dalších úprav a rekonstrukcí. Na řadu přijde další fasáda, oranžerie a zimní zahrada.

Zajímavost :  Varianta omikron v Česku převážila, ve větších městech tvoří až 79 procent případů

„Práce mám před sebou ještě hodně, ale od roku 1989 jsem v dobré náladě, protože o sobě a svých aktivitách mohu rozhodovat sama, což jsem předtím jako vnučka imperialisty opravdu nemohla,“ uzavírá Janečková a odjíždí na kontrolu lesního hospodářství.

Celý článek zde