Zázrační roboti? Kubíčkova WSM byla letadlo, potvrdil soud

Na osm let do vězení má jít podnikatel Jiří Kubíček, který podle Městského soudu v Praze způsobil škodu dvě a čtvrt miliardy korun. O zatím nepravomocném rozsudku informovala agentura ČTK. Podnikatel vinu odmítá a odvolal se.

Kubíček má podle soudu také zaplatit devět milionů korun – státu by propadla část jeho majetku, který už před pěti lety zajistila policie. Soud mu také na deset let zakázal působit ve vedení firem, což je maximální možná délka.

Kubíčkova finanční skupina WSM lákala v letech 2012 až 2017 k obchodování s měnami na forexovém trhu. Jako svou výhodu uváděla investiční roboty, kteří rozdíl od obchodníka z masa a kostí fungují non-stop, neunaví se a nepodléhají nervům.

Zajímavost :  Hrozí celosvětový nedostatek pšenice na nejméně tři sezony, řekl ukrajinský ministr zemědělství

Policie, která ve firmě zasáhla na jaře 2017, však žádný takový software nenašla. Česká národní banka už předtím upozornila, že firmy WSM International Broker ani World Systems Market nemají oprávnění k poskytování investičních služeb v ČR. Kubíček argumentoval, že firma žádné investiční služby neposkytuje, pouze prodává obchodní software – licence k robotům.

Soud teď konstatoval, že celý systém fungoval jako takzvané letadlo. Kubíček podle rozsudku poškodil nejméně 7801 klientů. Vklady od investorů používal částečně pro sebe, částečně k tomu, aby celý systém udržel v chodu.

Zajímavost :  Brusel vyšetřuje státní podporu, kterou chystá Česko pro digitální televizní vysílání

„Od počátku uváděl klienty skupiny společností WSM v omyl,“ cituje ČTK předsedu senátu pražského městského soudu Petra Blažka. Vedle neexistence slibovaného robota podle něj Kubíček investorům záměrně zatajil i to, že k danému typu podnikání neměl potřebné povolení od České národní banky.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Celý článek zde |