Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní a existenční minimum stoupnou od července o 8,8 procenta. Rozhodla o tom vláda v reakci na vysokou inflaci. Obě částky se zvyšují už po čtvrt roce – naposled rostly od letošního dubna. 

Životní minimum pro jednotlice stoupne na 4620 Kč z dosavadních 4250 Kč, další hodnoty najdete v tabulce. Existenční minimum stoupne na 2980 Kč z dosavadních 2740 Kč.

Životní minimum představuje sumu, která by měla stačit na jídlo a základní osobní potřeby. Existenční minimum pak ukazuje hranici příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Ani jedna z těchto částek nezahrnuje nezbytné náklady na bydlení. Ty řeší příspěvek na bydlení ze systému státní sociální podpory a doplatek na bydlení ze systému pomoci v hmotné nouzi.

Zajímavost :  Změny v bodovém systému: Pokuty budou až pětinásobné

Tabulka ukazuje, jak od července stoupne životní a existenční minimum. Pod ní si v kalkulačce můžete snadno spočítat, jak to vychází zrovna ve vaší domácnosti.

Jak stoupne životní a existenční minimum

  Životní minimum do června Zvýšení od července
Jednotlivec 4 250 Kč 4 620 Kč
První osoba v domácnosti 3 910 Kč 4 250 Kč
Druhá a další dospělá osoba v domácnosti 3 530 Kč 3 840 Kč
Dítě do 6 let 2 170 Kč 2 360 Kč
Dítě od 6 do 15 let 2 670 Kč 2 900 Kč
Dítě od 15 do 26 let (nezaopatřené) 3 050 Kč 3 320 Kč
  Existenční minimum do června Zvýšení od července
Osoba 2 740 Kč 2 980 Kč
Zdroj: MPSV, vláda
Zajímavost :  Martin Gürtler: Poslední bankovní rada s Rusnokem. Sazby ČNB opět poskočí

Díky zvýšení zůstane zachována reálná úroveň částek životního a existenčního minima z 1. října 2006, zdůrazňuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Zdroj: MPSV

Od životního minima se mimo jiné odvíjí hranice příjmů, od níž vzniká nárok na dávky v hmotné nouzi a některé další státní příspěvky. Jsou to:

Díky zvýšení životního minima zůstane od července víc peněz i lidem v exekuci nebo osobním bankrotu. Stoupne totiž nezabavitelné minimum, na kterou nesmí sáhnout exekutor formou srážky ze mzdy.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Zajímavost :  Rusko se propadá do stále hlubší krize. Výběr daní v červenci klesl o 26 procent, DPH o 41 procent

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |