ŽIVÝ PŘENOS Z UKRAJINY: Kyjev a okolí je v rukou Ukrajinců, nejhorší situace je na jihu

Nejkritičtější situace je v přístavu Mariupol, který se Rusové zatím marně pokoušejí dobýt. Město je prakticky od začátku války v obležení. V Mariupolu, který měl před válkou přes 400.000 obyvatel, je podle dřívějšího oznámení starosty města ve velmi složitých podmínkách stále kolem 160 tisíc lidí, zničeno bylo skoro 90 procent budov.

Na 5000 obyvatel už podle zdejších úřadů přišlo o život. Jen málo lidí se podařilo evakuovat. Nyní se marně snaží o pomoc Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC), který svůj tým poslal do Mariupolu v pátek. Pracovníci organizace měli po příjezdu do města asistovat s přesunem civilistů do bezpečí a vést evakuační konvoj 54 autobusů a množství osobních aut. Tým ICRC se ale nakonec musel kvůli špatným podmínkám po cestě otočit. Dobytí města by Moskvě umožnilo propojit Krym po souši se separatistickými územími na východě Ukrajiny a zajistit si úplnou kontrolu nad pobřežím Azovského moře.

Válka na Ukrajině ONLINE: Českého velvyslance v Moskvě předvolali na ministerstvo zahraničí

Stále panují obavy o Oděsu, historickou přístavní chloubu Ukrajiny na pobřeží Černého moře. Město se zatím stalo několikrát terčem ostřelování ze vzduchu nebo z ruských válečných lodí v Černém moři. O víkendu například ruské síly u Oděsy zničily rafinérii a sklad paliv.

Ruské jednotky po prudkých bojích také ovládly počátkem března Záporožskou jadernou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny. V ten samý den Rusové obsadili i blízké město Enerhodar. Elektrárna je svým výkonem největší v Evropě.

Rusové také zaútočili na kasárna u jihoukrajinského přístavního města Mykolajiv, kde zahynuly desítky ukrajinských vojáků.

Na konci března ukrajinské síly osvobodily od ruské okupace pět vsí v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. Gubernátor Dněpropetrovské oblasti Mykola Lukašuk také podle agentury Ukrinform informoval o osvobození tří vsí v Chersonské oblasti na jihu země

KYJEV A OKOLÍ

Metropole Kyjev se stala terčem útoků hned po zahájení invaze a druhý den operace ruská armáda oznámila, že se zmocnila strategického letiště Hostomel u Kyjeva. Ruská armáda při útoku zničila největší provozovaný nákladní letoun na světě An-225 Mrija. Zpočátku ruské síly dobyly klíčové oblasti na sever a západ od Kyjeva, tvrdý ukrajinský odpor však oslabil dynamiku útoků a později špatná ruská logistika a taktická rozhodnutí pomohla obráncům města zmařit snahy o obklíčení metropole. Počátkem března ruské síly zaútočily na televizní věž v Kyjevě. Podle záchranných složek zahynulo pět lidí. Celkem zahynulo ve městě kolem stovky civilistů, asi polovina obyvatel podle místní správy město opustila.

Zajímavost :  Karanténa a OSVČ. Šance, jak dostat kompenzační bonus, jsou dvě

Tvrdé boje také sváděli Ukrajinci s ruskou armádou o nedaleké město Černihiv, kde žije 285.000 obyvatel. Ve městě podle ukrajinských zdrojů zahynulo na 200 civilistů, třiatřicet lidí bylo například zabito počátkem března při ruském úderu na dvě školy a obytné domy.

Minulý týden ruské ministerstvo obrany ohlásilo omezení bojových operací u Kyjeva a Černihiva a o víkendu ukrajinské síly oznámily, že získaly zpět kontrolu nad celou Kyjevskou oblastí a osvobodily ji od Rusů. Osvobozena byla i Černihivská oblast. Ruské jednotky sice opustily pozice u města Černihiv, ale v Černihivské oblasti někteří vojáci ruských invazních sil zůstávají. Slavnostně byla vztyčena ukrajinská vlajka například i nad areálem bývalé jaderné elektrárny v Černobylu, který ruské jednotky okupovaly od prvních dnů války.

Po odchodu ruských jednotek z některých regionů nacházejí Ukrajinci těla zabitých civilistů, dosud jich objevili nejméně 400, informovala s odvoláním na místní představitele stanice CNN. Konkrétně ukrajinská strana zmiňuje obce Buča, Irpiň nebo Hostomel. Zprávy o vyvraždění stovek civilistů v ukrajinském městě Buča během jeho asi měsíc trvající ruské okupace vyvolaly o víkendu pobouření u ukrajinských i západních představitelů.

Zajímavost :  Věřitelé ČSA přijali reorganizační plán. Aerolinky má zachránit nová firma jejich majitelů

SEVEROVÝCHOD

V severovýchodní části Ukrajiny se největší boje týkají Charkova, druhého největšího města Ukrajiny. Charkov je od začátku války označován za jeden z hlavních cílů ruské armády. Terčem útoků je od počátku invaze a nyní panují obavy z toho, že poté, co se Rusové stáhli z oblasti Kyjeva, se Charkov stane hlavním cílem ruské armády. Ve městě již zahynulo několik desítek civilistů.

Ukrajinská armáda ale Charkov nevzdává. Po intenzivních bojích ovládla klíčovou silnici vedoucí na východ od Charkova. V okolí druhého největšího ukrajinského města osvobodila také několik obcí. Již dříve tento týden se pod ukrajinskou kontrolu vrátilo město Trosťanec na důležité železniční a silniční spojnici mezi Charkovem a severovýchodním městem Sumy. O Sumy, které mají 260.000 obyvatel, ruské a ukrajinské jednotky také sváděli těžké boje. Dnes bylo oznámeno, že oblast byla osvobozena ukrajinskými jednotkami.

V Charkovské oblasti podle ukrajinského generálního štábu Rusko ovládlo město Izjum se zhruba 50.000 obyvateli, které je důležitým železničním uzlem. Podle místních úřadů je tam zničeno 80 procent obytných budov. Při útoku na Izjum Rusové postupovali směrem na třetí největší ukrajinské město Dnipro, kde ruské ozbrojené síly vyřadily z provozu letiště. Do ruských rukou se také dostalo již na počátku invaze město Konotop na severovýchodě země.

VÝCHOD

Části Luhanské a Doněcké oblasti na východě Ukrajiny jsou v rukou proruských separatistů již od počátku bojů, které na východě Ukrajiny vypukly v dubnu 2014. Pod ruskou kontrolou se nacházejí velká města jako Doněck, Makijivka nebo Horlivka, kterou se ale ukrajinské síly nyní snaží dobýt zpět. Rusko již dva dny před invazí na Ukrajinu uznalo povstalecké republiky v hranicích stanovených jejich ústavami, což odpovídá celé Doněcké a Luhanské oblasti. Ukrajiny se nyní po stažení ruských sil z okolí Kyjeva domnívá, že Rusko tyto jednotky přesunuje právě na Donbas k nové ofenzivě s cílem ovládnout celou Doněckou i Luhanskou oblast. Obě oblasti o víkendu hlásily zesílené ostřelování ruskými silami. I zde vázne evakuace civilních obyvatel.

Zajímavost :  Finsko a Švédsko podaly žádost o vstup do NATO. Na cestě k přijetí musí překonat odpor Turecka

ZÁPAD

Západní části Ukrajiny se zatím boje spíše vyhýbají, Rusové ale i na tuto oblast několikrát zaútočili. V polovině března například při ruském raketovém útoku na vojenskou základnu ve městě Javoriv, které se nachází jen zhruba 20 kilometrů od polských hranic a 50 kilometrů severozápadně od centra Lvova, zahynulo nejméně 35 lidí. Ruské střely také několikrát zasáhly samotný Lvov. Rakety zasáhly Lvov například i v době návštěvy amerického prezidenta Joea Bidena v Polsku. Lvov leží asi 400 kilometrů na východ od Varšavy, má přes 700.000 obyvatel a je jedním z měst, kam prchají obyvatelé z boji zasažených oblastí na východě Ukrajiny a z Kyjeva.

Zasažen byl i Ivano-Frankivsk, kde Rusové minulý měsíc vyřadili z provozu vojenské letiště. Několik dní později ruská armáda použila hypersonické střely Kinžal, kterými podle Moskvy zničila velký podzemní sklad ukrajinských raket a munice v obci Děljatyn v Ivano-Frankivské oblasti.

Celý článek zde