Zlato jsou podle miliardáře Raye Dalia dobré peníze, slouží jako pojistka proti inflaci

Miliardář a investor Ray Dalio měl v posledních několika letech smíšený vztah k americkému dolaru. Zdá se, že opět vyjadřuje pochybnosti o zdraví USD.

V komentáři zveřejněném ve čtvrtek na síti LinkedIn bývalý generální ředitel společnosti Bridgewater Associates uvedl, že drží zlato jako pojistku proti potenciální dluhové krizi a vyšší inflaci.

Komentáře přicházejí v době, kdy se do centra pozornosti dostává rostoucí zadlužení americké vlády. Státní dluh USA překročil 34,5 bilionu dolarů. Nejedná se však pouze o hrozbu pocházející ze Spojených států.

Problémy veřejného dluhu

Čína a USA budou v příštích pěti letech hnací silou globálního veřejného dluhu. Uvedla tak Mezinárodní měnový fond během svého každoročního jarního zasedání ve Washingtonu.

MMF předpokládá, že veřejný dluh dvou největších světových ekonomik by se mohl do roku 2053 zdvojnásobit. Jako dvě země, které čelí významným fiskálním rizikům v souvislosti s rostoucím veřejným dluhem, vyzdvihl měnový fond také Velkou Británii a Itálii.

Historie a logika ukazují, že když existují velká rizika, že dluhy buď 1) nebudou splaceny, nebo 2) budou splaceny penězi se sníženou hodnotou, dluh a peníze se stávají neatraktivními. Dluhy jsou příslibem splácení penězi. Když má vláda příliš mnoho dluhů, které se mají splácet, její centrální banka pravděpodobně natiskne peníze. Tak zabrání velkému zadlužení tím, že znehodnotí peníze (tj. inflací).

– Ray Dalio, zdroj: x.com

Zlato je forma peněz, která není kryta dluhem

Dalio dodal: Zlato je naproti tomu forma peněz, která není kryta dluhem. Je to něco jako hotovost, až na to, že na rozdíl od hotovosti a dluhopisů, které jsou znehodnocovány rizikem nesplacení dluhu nebo inflací, je cena zlata podporována rizikem nesplacení dluhu a inflací.

Zajímavost :  Niečo za niečo. Ružinov súhlasí s novou nemocnicou, no žiada náhradu za štadión

Dalio uvedl, že dluh a další finanční aktiva jsou atraktivní pouze tehdy, když finanční systém dobře funguje. Dále tehdy, když vlády mohou plnit své dluhové závazky, aniž by musely tisknout peníze.

Na druhou stranu, když to vezmeme naopak, zlato je dobré aktivum pro vlastnictví. To je hlavní důvod, proč je zlato dobrý diverzifikační nástroj a proč mám nějaké zlato ve svém portfoliu také.

– Ray Dalio, zdroj: kitco.com

Na začátku roku 2020 se Dalio dostal na titulní stránky novin napříč globálními finančními trhy. Stalo se tak, když v příspěvku na LinkedIn prohlásil, že hotovost je odpad v prostředí nízkých úrokových sazeb.

Zajímavost :  Rezort investícií ohlásil novú výzvu. Na rekonštrukciu škôl pôjde z eurofondov takmer 200 miliónov eur

V září 2023 však Dalio prohlásil, že hotovost je nyní dobrá, protože Federální rezervní systém stlačil úrokové sazby na nejvyšší úroveň za více než 40 let.

Ve svém posledním příspěvku uvedl, že zlato je jedním z mála příkladů dobrých peněz na světě.

Rostoucí úroveň globálního zadlužení

„Z tohoto důvodu ji drží centrální banky a další investoři, řekl.

Ve skutečnosti je zlato třetí nejčastěji drženou rezervní měnou centrálních bank. Kryptoměny taky nejsou kryté dluhem. Nevím o žádném jiném typu nedluhových peněz. Někteří lidé by však mohli namítnout, že drahokamy a umělecká díla působí podobně. A to proto, jelikož jsou nedluhovými, přenosnými a široce přijímanými uchovateli bohatství.

– Ray Dalio, zdroj: kitco.com

Rostoucí úroveň globálního zadlužení je hlavním důvodem, proč se mnozí komoditní analytici stali vůči zlatu výrazně býčími. Někteří z nich očekávají, že ceny dosáhnou 3 000 USD za unci.

Zajímavost :  Bitcoin signalizuje blížící se výrazný pohyb

Trh se zlatem zaznamenal v posledních několika měsících rozsáhlé zisky. Cena zlata se dostala na rekordní hodnoty vůči všem hlavním světovým měnám.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO