Zmařili jsme ruský kybernetický útok proti své elektrické síti, tvrdí Ukrajinci

Ukrajinské úřady uvedly, že zmařily pokus ruských hackerů poškodit ukrajinskou elektrickou síť prostřednictvím kybernetického útoku. Zástupce šéfa úřadu pro speciální komunikaci a informační ochranu Viktor Žora řekl, že Rusko se proti Ukrajině snažilo zaútočit minulý týden.

„Šlo o vojenský hackerský tým, jehož cílem bylo vyřadit z provozu celou řadu zařízení, včetně elektrických stanic,“ cituje Žoru agentura Reuters. „Nepodařilo se jim to a my věc vyšetřujeme,“ dodal. Podle Kyjeva za útokem stojí skupina přezdívaná Sandworm, která je spojována s dřívějšími kybernetickými útoky připisovanými Rusku.

Zajímavost :  Výrobci jízdních kol si prošli dodavatelskou krizí. Varují před dalším zdražováním

Ukrajinská agentura pro kybernetickou bezpečnost (CERT-UA) uvedla, že hackeři napadli počítače ovládající elektrické stanice patřící nejmenované elektrárenské společnosti. Hackeři údajně útočili ve dvou vlnách, napoprvé nejpozději koncem února a pak minulý pátek, kdy se snažili stanice vyřadit z provozu a narušit ukrajinskou rozvodnou infrastrukturu. Žádné škody ale nenapáchali.

Slovenská bezpečnostní firma ESET, která uvedla, že ve spolupráci s Ukrajinou pokus o útok odhalila, malware použitý ruskými hackery popsala jako vylepšenou verzi programu, který způsobil výpadky dodávek elektrického proudu v Kyjevě v roce 2016.

Zajímavost :  Pražská burza zahájila týden poklesem. Nedařilo se akciím Komerční banky

Putin je masový vrah a gangster, míní senátor Fischer. S takovými lidmi se nevyjednává

Video se připravuje …

Celý článek zde