Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

Od začátku letošního července stoupne maximální výše rodičovského příspěvku pro lidi, kteří předtím nedosáhli na peněžitou pomoc v mateřství nebo měli malé příjmy. Doteď mohou čerpat rodičovský příspěvek maximálně ve výši 10 tisíc korun měsíčně, nově to bude 13 tisíc.

Změnu schválili poslanci v rámci vládní novely zákona o státní sociální podpoře. Teď zamíří k senátorům. 

„Cílem je zvýšení flexibility při čerpání rodičovského příspěvku, což umožní i rodičům, kteří nemohli volit měsíční výši dávky, čerpat rodičovský příspěvek ve vyšší částce než dosud a zlepšit tak aktuální příjmovou situaci rodiny,“ vysvětluje změnu ministerstvo práce a sociálních věcí.

Úprava volitelné částky rodičovského příspěvku nezvýší celkové náklady státního rozpočtu na tuto sociální dávku, urychlí její čerpání a posune výdaje do kratšího období. Změna se týká přibližně 71 tisíc lidí, kteří dosud čerpají příspěvek v maximální výši 10 tisíc měsíčně. Celkem dostává rodičovský příspěvek 308 tisíc lidí, upřesnila poslankyně Jana Pastuchová (ANO). 

Jde pouze o dílčí změnu rodičovského příspěvku. Celkový limit k čerpání se zatím nemění – vláda ho plánovala zvýšit od začátku roku 2023, na zvýšení se však zatím neshodla. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na konci března řekl, že nejštědřejší varianta počítá s růstem o 15 procent, tedy o 45 tisíc na celkových 345 tisíc korun z dnešních 300 tisíc. U vícerčat by patnáctiprocentní růst znamenal zvýšení na 517 500 korun z dnešních 450 tisíc.

Zajímavost :  Česko čeká náborová horečka. Firmy mají největší hlad po lidech za posledních 15 let

S konkrétním návrhem ale vláda nakonec nepřišla. „Nebavili jsme se o tom, že bychom ho zvýšili v nejbližší době. Je to jedna z variant do budoucna, v řádech měsíců. Možná ve druhém pololetí, možná v příštím roce,“ řekl Jurečka v rozhovoru pro Právo na začátku dubna. Ve sněmovně k tomu dnes neřekl nic nového.

Opoziční ANO teď navrhuje růst rodičovského příspěvku na 400 tisíc korun už od letošního září. Pravidelně by se pak valorizoval, když inflace přesáhne pět procent. Vládní koalice dnes tento pozměňovací návrh odmítla.

Pravidelnou valorizaci příspěvku dlouhodobě prosazují Piráti. Je tedy možné, že pokud se vláda v dalších měsících dohodne na navýšení rodičovského příspěvku, doprovodí to i návrhem na automatické zvyšování dávky. 

Rodičovský příspěvek se naposled zvyšoval od ledna 2020, a to z 220 na 300 tisíc korun. Vyšší příspěvek tehdy dostali nejenom lidé, kteří ho v roce 2020 začali nově čerpat, ale i ti, kteří ho k 1. lednu 2020 stále pobírali. Smůlu měli ti, kteří příspěvek dočerpali do konce roku 2019, přestože jejich dítěti byly i v roce 2020 méně než čtyři roky.

Zajímavost :  V Řecku se zřítilo ukrajinské nákladní letadlo, posádka pád pravděpodobně nepřežila

V červenci 2021 pak politici schválili další vylepšení: Komu se narodí další dítě ještě před dočerpáním předchozího rodičovského příspěvku, nepřijde už o zbytek peněz.

Od letošního srpna bude nově možné žádat o rodičovský příspěvek také elektronicky, oznámilo ministerstvo. Od září se digitalizace rozšíří i na přídavek na dítě.

Dnes schválená novela také zjednodušuje žádost o příspěvek na bydlení, od července o něj bude možné žádat i plně elektronicky.

„Nebude nutné žádat o něj každoročně, bude poskytován na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností se nebudou dokládat čtvrtletně, ale pouze pololetně. Nově také nebude nutné rozepisovat na jednotlivé položky, ani předkládat pravidelné zúčtování zálohově placených služeb. Doklady bude možné nahrát elektronicky. Údaje, které stát může získat nebo ověřit sám, nebude muset klient dokládat,“ upřesňuje Jurečka. 

Změny se týkají i mimořádné okamžité pomoci. „Přestože MOP je jednorázová dávka, lze ji poskytnout vícekrát v jednom kalendářním roce. Ke změnám, které úprava přináší, patří například rozšíření výčtu možných situací, ve kterých lze o dávku zažádat. Úřady práce budou moci více přihlížet k náhlým individuálním potřebám žadatele. Mění se i pravidla pro posuzování příjmu tak, aby pomoc zohledňovala v co největší míře skutečnou situaci žadatele a jeho majetkové poměry. Zjednoduší se i správní řízení, aby pomoc byla co nejrychlejší,“ říká ministr.

Zajímavost :  Promod, Next a teď i Orsay. Světové módní značky mají v Česku problémy a zavírají

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |