01.05.2025 Přehled trhu: Útěk investorů z amerických akcií, dolaru a dluhopisů

Obchodní válka mezi USA a Čínou nadále pokračuje bez jakéhokoliv zlepšení situace. Donald Trump však rozjíždí kolečko vyšetřování členů Senátu pro insider trading nebo praní peněz skrze programy jako ACTBLUE. Polovina Evropy je bez elektřiny a Německo se dále propadá do recese.

Nejistota na světových trzích roste a důvěra v americký dolar či americké vládní dluhopisy prudce klesá. Na druhé straně nadále posiluje zájem o fyzické zlato či bitcoin. Co to znamená a jak se přizpůsobit této situaci jako investor? Americký stát Arkansas a Florida si odhlasovali zlato a stříbro jako zákonné platidlo.

Obchodní válka na bodu mrazu a vyšetřování členů amerického Senátu

Obchodní válka, kterou Donald Trump započal, se nevyvíjí podle jeho představ. Jednání s Čínou jsou na bodě mrazu a objevují se zavádějící informace o průběhu jednání, která možná ani neproběhla. Mezitím několik výše postavených politiků z obou stran naznačilo, že se může současná situace mezi USA a Činou natáhnout na měsíce až roky.

Donald Trump rozjíždíkroky pro prevenci insider tradingu vysoce postavených politiků a členů amerického Senátu. Ne náhodou je nazván PELOSI Act = Preventing Elected Leaders from Owning Securities and Investment Act. Právě Nancy Pelosi a její manžel jsou veřejné známi z těchto aktivit, kdy několikanásobně překonávají výnos akciových trhů za poslední roky.

Další podstatný tah od Trumpovy administrativy je varovný signál pro demokratické politiky, skrze vyšetřování financování programů jako ACTBLUE. Zkoumají se způsoby financování předvolebních programů demokratů skrze zahraniční účty a možná manipulace voleb. Tento program je spojován nejvíce s kontroverzními politiky jako Adam Schiff, který je zmiňován i ve spojitosti s pofiderním prezidentským pardonem (kauza autopenu Joea Bidena).

Španělsko, Portugalsko a menší část Francie dosahují okamžitého stavu „Net Zero“ emisí nebo využití zelené energie ve výrazném předstihu. Sranda stranou, jih evropy zastihl celoplošní výpadek elektrické sítě (blackout). Ještě před pár dny se Španělsko pyšnilo vysokým zastoupením obnovitelných zdrojů v rámci celkové energetické produkce v zemi.

Hned týden nato se kompletně rozpadla elektrická přenosová soustava Španělska. Díky propojenosti na okolní státy sebou stáhla i další přenosové soustavy okolních zemí v Portugalsku, části Francie a Belgie.

Takto obrovský a komplexní blackout byl doteď jenom zkoumán simulacemi (naživo si ho vyzkoušeli za poslední roky snad jenom v Argentíně). S ohledem na strukturu energetické soustavy a zastoupení obnovitelných zdrojů, může plná obnova dodávek elektřiny pro běžné spotřebitele trvat i několik dní až týden. Je na místě být na tyto situace připraven co nejvíce to jde.

On-chain analýza: Dostane se bitcoin nad 100 000 dolarů?

Makro kalendář a očekávání pro úrokové sazby v USA

Za týden nás čeká zasedání americké centrální banky Fed. Navzdory tlaku na šéfa Jerome Powella od amerického prezidenta jsou očekávání pro vývoj úrokových sazeb beze změny. Předpokládá se ponechání sazeb v rozsahu 4,25 až 4,5 procenta. To odpovídá aktuálním výnosům na dvou- až deseti letých vládních dluhopisech.

Zajímavost :  Výkonnost portfolia Roberta Kiyosakiho od začátku obchodní války

Samozřejmě se příští středu můžete těšit na povídání a komentář po proslovu Jerome Powella v klasickém triu s kolegy z Kryptomagazínu, Jardou a Matějem.

Ve druhé polovině tohoto týdne nás čeká zveřejnění dat o vývoji americké inflace pomocí producentského PCE indexu. Prozatím se očekává lehký pokles. V pátek získáme obdobně inflační data z Evropské unie, kde se očekává pokles celkové inflace ze 2,2 na 2 procenta. Jádrová složka by měla také pozvolna klesat. Je evropská ekonomika z nejhoršího venku navzdory propadu německé ekonomiky a poklesu HDP už šest kvartálu v řadě?

Americký spotřebitel dále slábne a nakupuje základní potřeby na dluh

Grafů a indikátorů, které je vhodné sledovat pro vývoj americké ekonomiky a síly spotřebitele je skutečně mnoho. Podle současných dat je až 25 procent amerických spotřebitelů v kritické situaci -nakupují základní životní potřeby na dluh. Mimo dluh na kreditních kartách s extrémně vysokými úroky a delikvencemi se do popředí dostávají programy „Buy now, Pay Later“. Bublá nám tady další nepříjemná bublinka nebo to máme prěhlížet?

Není to ani zdaleka jediná oblast, která zvedá obočí. Americký nemovitostní sektor poslední měsíce přinášel zprávy o výrazných propadech cen nemovitostí o desítky procent. Tento negativní trend se už přenáší i do sektoru komerčních nemovitostí. Počet domů na inzertních portálech v nejvyhledávanějších oblastech začíná prudce růst a ceny klesají o 20-30 procent ve srovnání s cenou před třemi lety. Zároveň značně klesá počet nakoupených nemovitostí – viz grafy níže.

Společnost Apollo vydala čtyřicetistránkový přehled s grafy pro nejdůležitější sektory ekonomiky. Není to příliš pozitivní pohled a vybírám jen ty nejdůležitější – viz výše. Mimo negativní vyhlídky spotřebitele pro inflaci a pracovní trh se značně propadá i poptávka po kamiónové dopravě, počet prodaných kamiónů nebo důvěra ředitelů firem v ekonomiku.

Mimo růst delikvencí na komerčních hypotékách se zvedá i počet delikvencí na kreditních kartách a počet spotřebitelů, kteří (zatím) platí už jenom minimální splátku. Tyto data jsou i tak značně opožděné, vyhodnocují se se zpožděním tří měsíců. Sentiment spotřebitele se dostává na nejnižší hladiny od začátku sedmdesátých let, kdy byla skutečná inflace kolem 10 až 15 procent.

Jamie Dimon jako CEO banky JPMorgan přichází s vyjádřením, že recese je pro USA nejpozitivnější varianta ze všech aktuálních možností. To potvrzuje varování od Raye Dalia pro možnou stagflaci, kterou jsme si popsali v přehledu trhu minulý týden.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Zahraniční investoři se stahují z amerického dolaru, dluhopisů a akciového trhu

Zatímco rok 2024 byl extrémně pozitivní pro přísun zahraničních investorů na americké trhy až pro zformování bubliny, letos můžeme pozorovat opačný trend. Centrální banky se rychle zbavují amerických vládních dluhopisů a dolaru.

Zajímavost :  Bitcoin překonal Google! Stal se pátým největším aktivem planety

Jednak z důvodu rostoucích problémů v americké ekonomice a dále rychle rostoucího amerického státního dluhu. Pro druhý kvartál 2025 se odhaduje deficit americké státní pokladny přes 514 miliard dolarů. Dolarový index se dále propadá, signalizuje ztrátu důvěry v americký dolar a strukturální změny ve světovém obchodě.

Velcí investoři a instituce odprodávají pozice a vytahují kapitál. Můžeme pozorovat nejvýraznější odchod zahraničního kapitálu od roku 2020. Navzdory značným propadům velkých akciových indexů do trhu naskakují méně zkušení retailoví investoři se všemi úsporami. Doufají v prudké vykoupení propadů a dosažení nových maxim.

Nahradí u běžných investorů akciovou euforii rovnou zklamání?

Americké akciové indexy byly v posledních letech tažené nahoru právě díky extrémnímu zastoupení největších technologických společností ze skupiny „Magnificent 7“, sektoru polovodičů či umělé inteligence.

Akciový index S&P 500 a další se díky tomu dostali na velmi vysoké ocenění vůči historii. Na dlouhodobém grafu lze pozorovat třeba vývoj indexu Wilshire 5000 v poměru k americkému HDP. Poměr na grafu značně překonává předchozí období akciové bubliny. Pokud nás čeká návrat alespoň k normálu či mediánové hodnotě, bude to hodně bolet.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Rotace kapitálů z akciových trhů do zlata

Historicky lze na dlouhodobých grafech pozorovat několik období, kdy se kapitál přesouval z akciových trhů do jiných aktiv. Nejvýrazněji to lze pozorovat na měsíčním grafu ceny zlata vůči akciovému indexu S&P 500. Pokud graf klesá, jsou výkonnější akciové trhy. Když graf roste, zlato překonává drtivou většinu jiných aktiv.

Aktuálně se dostáváme do růstové fáze po zformování několikaletého dna. Pokud budeme vycházet z historie, následující růstová vlna pro zlato (a jiné komodity) může trvat dokonce i dalších 8 až 12 let.

Období, kdy se velké akciové indexy a světově měny (na obrázku výše v tabulce vpravo dole) dostávaly do medvědího trhu vůči zlatu bylo velmi příznivé pro komodity. Dalším velmi spolehlivým indikátorem byl historicky i poměr ceny zlata a mědi (graf níže). Rychlý růst ceny zlata na úkor mědi signalizoval problémy v ekonomice, doprovázel recese a s tím spojené značné propady na akciových trzích.

Mezitím centrální banky po celém světě v posledních letech akumulují značné množství zlata. V minulém přehledu jsme si detailně popsali jeho kategorizaci jako Tier 1 asset (vedle amerického dolaru a amerických vládních dluhopisů).

Prémium pro dodávku fyzického zlata se na Šanghajské burze nadále lehce zvedá už ke 1,5 procentu navzdory poklesu spotové ceny na burzách (díky manipulaci ceny skrze papírové kontrakty na Londýnské a Newyorské burze). Objevují se zprávy o vykoupených skladech prodejců fyzického zlata v různých částech Činy. Zájem je tedy obrovský i mezi retailovými zákazníky.

Zajímavost :  Cena Etherea má několik důvodů, proč by měla překonat úroveň 2 000 USD

Málo kdo však registruje pozitivní změny z Ameriky. Stát Arkansas minulý týden přijal zákon pro využití zlata a stříbra jako legálního platidla („legal tender“, zákon HB1718 a HB 1918). Tedy na platby pomocí zlata a stříbra se nevztahuji daně z kapitálového zisku. Následně je umožněno nimi platit daně, splácet dluhy a jiné poplatky na státní úrovni i vůči státním institucím.

Hned další je stát Florida, která přijala podobný zákon zrovna včera. Další státy, kde už podobné zákony platí jsou Utah, Louisiana, Oklahoma, Missouri a Wyoming. Přibližně 10 až 15 dalších států je v procesu schvalování. Další se můžou velmi brzo inspirovat. Vrací se doba využití drahých kovů jako spolehlivějšího platidla?

Cena zlata na měsíčním grafu dosáhla v dubnu až hladinu 3 500 USD za unci od které teď lehce klesá pod 3 300 USD. Jenom za poslední rok si připisuje přes 80 procent zisku. Podle technické analýzy a indikátorů je z krátkodobého hlediska v překoupeném pásmu. Je možná lehká korekce až po zónu 3 000-2 850 USD za unci, kterou vnímám jako velmi silný support.

S ohledem na silnou poptávku od centrálních bank po celém světě o fyzické zlato a nenápadné (až přehlížené) úpravy zákonů i na západě se dost možná blíží širší využití zlata (a stříbra) jako platidla paralelně s americkým dolarem. Navzdory tomu, že mnoho lidí by si na této pozici raději přálo vidět bitcoin.

Musíme však pracovat s fakty. Nadále tedy předpokládám pokračování býčího trhu pro cenu zlata v nejbližších 3-5 letech. Respektive cena zlata bude růst a reagovat adekvátně na přesun kapitálu pryč z amerických dluhopisů a amerického dolaru. Vůbec bych se nedivil pokud do konce roku 2026 dosáhneme hladiny kolem 4 500 až 5 000 USD za unci. Proto je potřeba zvážit vhodnou velikost zastoupení zlata a akcií v sektoru ve svém portfoliu.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO