13.1.2025 Přehled trhu: Trump naléhá na snížení úrokových sazeb. Inflace znovu zrychluje, akcie klesají

Inflace začíná znovu zrychlovat ve velkých ekonomikách. Zatímco se americké Los Angeles zmítá v plamenech, nastupující prezident Donald Trump se nebojí hledat viníky a dávat kontroverzní prohlášení. Pokouší se o tlak na Fed pro snížení úrokových sazeb.

Elon Musk se vyjádřil, že nedokážou dostatečně snížit americký vládní deficit. Mezitím rostou výnosy amerických dluhopisů. Americká vláda bude muset letos refinancovat rekordní dluh za výrazně vyšší úroky.

Bitcoin se drží kolem 95 000 USD a americký akciový index S&P 500 se propadá. Zlato se pokouší o průlom na stranový konsolidační trojúhelník. Povede se mu návrat nad 2 700 USD za unci?

Makro kalendář a rostoucí inflace ve velkých ekonomikách

Za poslední týdny můžeme pozorovat výrazně rostoucí výnosy na amerických vládních dluhopisech. Dluhopisové trhy tuší, že ve světové ekonomice je něco špatně.

Když se podíváme na kalendář níže, můžeme pozorovat zvýšené očekávání pro růst inflace pro Británii, Německo, Francii, Rusko i Spojené státy. Kdo bude pátrat dále, všimne si propojenost světových ekonomik a obnovení růstového trendu inflace.

Pro celkovou meziroční americkou inflaci za prosinec se předpokládá skok ze 2,7 na 2,9 procenta. Jádrová inflace by měla zůstat podle analytiků beze změny na 3,3 procenta. Výraznou změnu nahoru nám už pár týdnů naznačují i předstihové indikátory ISM. Je to jenom chvilkové zaváhání, nebo se trend skutečně otáčí znovu nahoru?

Prozkoumejte hodnotové akcie na platformě XTB

Video: Klesne bitcoin na 70 000 dolarů?

Donald Trump tlačí na Fed pro snížení úrokových sazeb, selže jeho příslib snížit vládní deficit?

Nastupující americký prezident Donald Trump se zahřívá do své funkce. Začíná slibovat dost odvážné cíle a už teď se dá o mnohých pochybovat.

V nedávnem projevu se zmínil, že aktuální úrokové sazby jsou příliš vysoké. Zároveň chce navýšit dluhový strop (to se děje na téměř pravidelné bázi). Do své funkce nastupuje na konci ledna. Předpokládám, že se rovnou zaměří na přímý nátlak na Fed a Jerome Powella.

Zajímavost :  Morgan Stanley zlepšuje výhled spotřebitelských financí pro 2025

Svými předchozími prohlášeními iniciuje vytvoření jakéhosi oddělení ministerstva vládní efektivity po vzoru argentinského prezidenta Javiera Mileia. To by mělo podle dosavadních příslibu zefektivnit vládu a osekat vládní deficitní rozpočet (za pomoci Elona Muska). Elon Musk však už teď prohlásil, že se jim zrejmě nepovede najít řešení pro celý deficit rozpočtu ve výši 2 biliónů amerických dolarů.

Celkový americký rozpočet pro rok 2025 je 7 biliónů amerických dolarů. Zatímco až 1,938 bilionů dolarů (28 procent rozpočtu) je z deficitu. A to všechno za předpokladu současných úrokových sazeb na amerických vládních dluhopisech. Splátka státního dluhu je aktuálně 1,016 biliónů dolarů. Tady nastává problém. Americký státní dluh je aktuálně 36,34 biliónů dolarů. Podle jednoduchého hrubého výpočtu je průměrný úrok na dluhu kolem 2,79 procenta. Avšak v roce 2025 se má refinancovat až 7 biliónů dolarů v krátkodobých dluhopisech.

Americké vládní dluhopisy poslední týdny kurzově prudce klesají a jejich výnos tím pádem roste (durace). Na dluhopisovém trhu je mnohem víc prodejců než nakupujících. Krátkodobé výnosy pro tří měsíční až roční dluhopisy se pohybují kolem 4,3 až 4,4 procenta. Navíc s rostoucí inflaci je vyhlídka, že výnosy dále porostou klidně směrem na 5 až 5,5 procent. Právě na těchto úrovních byly ještě před šesti měsíci. Není to žádná imaginární nedosažitelná hladina.

Info

Durace je ukazatel citlivosti ceny dluhopisu nebo jiného dluhového instrumentu na změnu úrokových měr. Durace se dá velmi snadno splést se splatností, protože se obě veličiny vyjadřují v letech. Nejde však o to samé. Durace vyjadřuje, o kolik procent se změní cena dluhopisu, když vzrostou úrokové sazby o 1 procentní bod.

Zajímavost :  Milník 110 miliard USD pro bitcoinové ETF a odvážná predikce ceny na rok 2025

Pokud se 7 biliónů dolarů, spíše krátkodobých dluhopisů, bude muset refinancovat za téměř dvojnásobné výnosy, je Trumpův plán snížit vládní deficit předem odkázaný na neúspěch. Jediná možnost je uměle snížit úrokové sazby centrální bankou a tím nechat volný prostor pro výrazný růst inflace.

Jenže, kdo pak bude vědomě kupovat dluhopisy, které nepokryjí ani inflaci? Čína a Japonsko jako největší dosavadní nakupující a držitelé amerických vládních dluhopisů už zastavili další nákupy. Právě z toho důvodu rostli poslední týdny výnosy. Velcí dluhopisoví investoři tuší, že se něco děje.

Když se podíváme na měsíční graf desetiletých amerických vládních dluhopisů, tak mě mrazí v zádech. V roce 2020 se zlomil dlouhodobý poklesový trend poklesu (bílá klesající linie). Nakupujících pro americké dluhopisy bylo hodně a proto klesal úrokový výnos. Až je stlačili téměř na nulu (Březen 2020).

Na konci roku 2023 dosáhli desetileté dluhopisy výnos 5,012 procenta. Začíná se korekce a formování struktury býčí vlajky. Právě z tohoto důvodu, jsem na posledním streamu po zasedání Fedu zmínil, že se obávám výrazného růstu výnosu a dalšího růstu inflace.

Důležité je, že tento pattern naznačuje další značný růst. Rezistenční zóna mezi 5 až 5,5 procenta může být jen chvilková zastávka. Další rezistence desetiletých výnosů je kolem 6,5 až 7,8 procenta. Vše bude záležet, jaké kroky udělá Trump a Fed. Budou ochotní riskovat další (chvilkové) snížení sazeb a další inflační vlnu?

Spekulativní nálada na trzích pokračuje. Můžeme očekávat nad výkonnost hodnotových aktiv?

Americký akciový trh reaguje na aktuální vývoj dluhopisů a inflace. Akciový index S&P 500 se propadal v pátek na 5 827 bodů. Tedy -4,5 procenta pod nedávným vrcholem. Mnoho velkých technologických společností a Bitcoin odepisuje výraznější ztrátu.

Americké domácnosti nadále drží značný objem svého majetku na burze. Jejich expozice nikdy nebyla vyšší! Odhaduje se, že zainvestováno v akciích drží až 36 procent svého majetku. To je o 5 procent výše než na vrcholu technologické bubliny.

Zajímavost :  Robert Kiyosaki varuje: Ekonomiku čeká velký krach

Drtivá většina ekonomických ukazatelů, které historicky predikovaly vrcholy akciového trhu
se sto procentní spolehlivostí, jsou znovu na nových maximech. Z toho důvodu jsem velmi opatrný.

Jenom proto, že měl americký akciový trh za poslední dva roky nadprůměrnou výkonnost, neznamená, že tomu bude stejně i letos. Někteří manažeři fondů se začínají z technologických růstových společností přesouvat k podhodnoceným hodnotovým společnostem. Zároveň se na trhu objevují žraloci, kteří během krize v roce 2007-2008 vydělali na trhu velké peníze. Vidí mnoho naivního retailu nahánějícího se za trendy a příležitosti na propady trhů (zvýšenou volatilitu).

V novoroční sérii článků (1, 2, 3) jsme si zrekapitulovali nejvýkonnější aktiva za minulý rok. Pokud Vás zajímá, jak letos překonat výkonnost akciových trhu nebo se ochránit před možnou korekci na trzích, se dočtete v odkazech na články.

Prozkoumejte hodnotové akcie na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO