14.7.2024 Přehled trhu: Bitcoin čeká další pokles. Zlato posiluje

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny, drahé kovy a další investiční aktiva. Bitcoin se pokouší o návrat ke 60 000 USD, který se mu zatím vůbec nedaří. Altcoiny spíše ztrácejí. Zlato táhne trh drahých kovů nahoru. Technologické akciové indexy nadále ve spekulativní bublině, kde bude vrchol?

Nejvolatilnější kryptoměny

Bitcoin se po propadu až po 53 500 USD minulý týden pokouší o návrat k rezistenčnímu pásmu kolem 60 000 USD. Prodejní tlak je silnější a tím pádem se Bitcoin znovu propadá ke 57 000 USD. Objevují se zprávy, že prodejní tlak navrácených Bitcoinů z burzy Mt. Gox bude dále pokračovat. Níže se podíváme na klíčové hladiny pro další vývoj Bitcoinu.

Makro kalendář a začátek výsledkové sezóny

Tento týden byl hlavně o výpovědi Jerome Powella před kongresem a vývoji americké inflace. Ve svém projevu Jerome Powell zmínil několik velmi důležitých informací. Proto si je zkusíme se sumarizovat:

  • Ekonomika už není přehřátá a vrací se do normálu.
  • Pracovní trh je zpátky v rovnováze. Nadále už není zdrojem růstu inflace.
  • Data za první kvartál 2024 nezvyšují odhodlanost Fedu přistoupit ke snížení úrokových sazeb.
  • Zvýšená inflace není jediné riziko, kterému musí Fed čelit,
  • Snížení úrokových sazeb “není vhodné” do momentu, než Fed získá větší důvěru v pokles inflace k cílovým dvou procentním bodům

Další velmi důležitou informací bylo zveřejnění vývoje americké inflace. Celková inflace meziročně klesá výrazněji než se čekalo ze 3,3 na 3 procentní body (očekávalo se 3,1 p.b.). Jádrová inflace je odolnější a klesá meziročně ze 3,4 na 3,3 procentního bodu. Možná i z tohoto důvodu je Jerome Powell zdrženlivější ve svých vyjádřeních. Je si vědomý, že budou muset úrokové sazby na aktuálních úrovních delší dobu než očekává trh.

Pravděpodobnost pro snížení úrokových sazeb dle trhu v září se zvyšuje na 83 procent. Před oznámením inflace to bylo jenom 67 procentní pravděpodobnost. Nic se tedy nemění na dlouhodobém předpokladu, že do konce roku uvidíme s vysokou pravděpodobností spíše jenom jedno snížení sazeb a opatrný vyčkávací přístup americké centrální banky.

Výše můžete vidět inflaci v oblastech s nejvýraznějším růstem. Jako první se objevuje zvýšení cen pojištění pro automobily o téměř 20 procent. Na popředních příčkách se nachází také náklady na dopravu, elektřinu, nájmy a bydlení či jídlo mimo domov. Všechno jsou to služby, které používá téměř každý Američan. Všechny daleko převyšují aktuální úroveň inflace.

Další zajímavostí je, že i obchodní řetězec COSTCO je nucený zvýšit cenu jednotlivých členství přibližně o 9 procent poprvé od roku 2017.

Postupné formování vrcholu u akciových indexů a technologií ?

Technologické akciové indexy tahají nadále nahoru široké akciové indexy. Na indexu S&P 500 můžeme pozorovat slepé nakupování předraženého trhu i díky oblíbenosti pasívního investování. Čím větší jsou vedoucí společnosti, tím víc peněz se do nich touto formou dostává a mnoho investorů si ani neuvědomuje, že svou “neprůstřelnou strategií” přifukuje bublinu.

Zajímavost :  Analýza grafů ukazuje až 200 000 USD za bitcoin do konce roku

Vždyť oni všichni investují na desítky let, co by se tak mohlo pokazit? Zkusme si položit otázku, kolik z nich si už prošlo poklesem trhu o 40 až 60 procent? Dokážou odhadnout jak se budou chovat až uvidí svoje portfolio výrazně níže?

Jednoduchým pohledem na třídenní graf akciového indexu S&P 500 můžeme vidět, že značné předbíhá svůj dlouhodobý trend. Za poslední rok a půl si od korekčního dna připsal přes 60 procent růstu. Na to velká část investorů slyší a jdou se potrhat za tím co je právě nejopěvovanější investicí. Jenže právě to je cesta do záhuby. Touto strategií často chytáte vrchol růstového trendu.

Chápu, že si velká část investorů najde hned několik důvodu jak obhájit aktuální ocenění indexů a proč nadále nakupovat. Jenže z mého pohledu je to až příliš pozitivně zkreslené vnímání situace.

Právě v tuto chvílí, kdy se poslední retail hrne do trhu má cenu to hrát opatrně a spíše prodávat. Může mi tímto způsobem utéct několik procent zisku? Ano jistě.
Může široký akciový trh růst ještě několik týdnů nebo měsíců? Ano jistě.

Přesný vrchol nikdo neodhadne úplně přesně. Avšak domnívám se, že jsme velmi velmi blízko. Výsledek však bude stejný, a to slušný proplach trhu. Týká se to akcií, Bitcoinu, všech aktiv, která jsou překoupená.

Očividné je formování poslední třetí impulsní vlny nahoru – označené jako žluté (v) v kroužku. S ohledem na technickou analýzu bude poslední vlna spíše kratší než první a třetí, které jsou 1:1. V kombinaci se silnou divergenci na tří denním až týdenním grafu indikátorů RSI a MACD větřím, že jsme velmi blízko. Pokud bych si měl tipnout, tak bude vrchol indexu (a euforie) kolem 5700 bodů.

Dalším důvodem proč se domnívám, že jsme poblíž vrcholu je valuace a poměr růstových akcií k hodnotovým akciím. Aktuálně se tento poměr nachází na stejné úrovni jako v březnu 2000. Akciové indexy na vrchol tahají hlavně AI akcie na čele s Nvidiou. PE valuace sektoru je o polovinu vyšší než pro celý index S&P 500. Podobnou situaci jsme měli před korekcí v červnu 2023. Očekávám korekci a návrat k normálu? Ano!

Graf společnosti Nvidia beru jako ukazatel pro celý sektor. I méně zkušený trader/ analytik si všimne dokončování poslední impulsní vlny nahoru. Tento krát je vlna číslo (v) dokonce 1.618 násobkem vlny číslo (i). Zatímco cena akcie exponenciálně roste, na indikátorech RSI a MACD můžeme pozorovat značné divergence.

Zajímavost :  Vrátí se cena bitcoinu nad 70 000 USD ještě do halvingu?

Tím pádem je i tato část akciového trhu připravená na korekci. Technická analýza se nezaobírá tím co bude spouštěčem výprodejů. Spíše interpretuje situaci a vývoj grafu. Samotný graf reflektuje chování (a emoce) investorů. Podle grafu a sociálních sítích bych řekl, že je chamtivost na velmi vysoké úrovni. V případě otočení trendu, může nastat vystřízlivění, které bude hodné bolet.

Nejbližší supportní hladiny jsou až kolem 90-75 USD a následně 48 – 40 USD za akcii. Takový pokles sektoru smete sebou i široké akciové indexy. Buďte opatrní do čeho investujete.

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Bitcoin se propadá zpátky pod 57 000 USD

Bitcoin se minulý týden propadal až po 53 500 USD, kde našel lokální supportní hladinu a zájem nakupujících. Tím pádem se dostal zpátky pod 60 000 USD, kde se zformovalo nové rezistenční pásmo. Aktuálně je prodejní tlak silnější a tím pádem se Bitcoin znovu propadá ke 57 000 USD. Objevují se zprávy, že prodejní tlak navrácených Bitcoinů z burzy Mt. Gox bude dále pokračovat.

Aktuálně je pro Bitcoin klíčové sledovat jestli se cena propadne pod korekční žlutý kanál. V případě poklesu pod 55 700 je jasný další hlubší pokles. Dle technické analýzy by největší smysl dávala supportní zóna kolem 52 700 až 50 700 USD. Tuto zónu však vidí úplně všichni. Takže buď se Bitcoin začne otáčet lehce nad ní, nebo lehce pod ní. Očekávejte nějakou formu překvapení.

Někde kolem této zóny by mi dávalo smysl akumulovat dlouhou pozici pro vstup. Samozřejmě jen za předpokladu, že hodláte pozici držet i pokud se vysype akciový trh. Ten by s vysokou pravděpodobností (třeba 80-90%) stáhnul s sebou i Bitcoin.

Pokud se však propadne akciový trh, nastavil bych si stop-loss dlouhé pozice pod tuto zónu kolem 50 000 USD. Pak se do hry dostává supportní zóna 44 000-41 300 USD. Nazývám ji “zónou největší bolesti” z důvodu likvidací a nucených zavírání dlouhých pozic od lidí, kteří naskákali do trhu kolem vrcholu na páku a tím pádem budou mít obrovské ztráty.

Pokud chcete průměrovat svoje nákupy, někde v této zóně bych nabral druhou polovinu dlouhé pozice. Jak dlouho bude trvat (jestli vůbec) se tam dostaneme je otazné. Nemá cenu to uspěchat. Spíše vyhodnocovat co je pro vás akceptovatelná cena pro vstup a hlídat konvergence na 6-8 hodinovém grafu.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato a stříbro se odráží k novým maximům

Zlato se znovu zvedá nad hladinu 2400 USD. Pozorný divák si všimne zformování kompletní impulsní vlny nižšího rádu po 2425 USD. Nejbližší dny očekávám mini-korekci a pak pokračování v růstovém trendu. Tímto tempem můžeme být do konce léta na hladinách kolem 2500 – 2600 USD za unci.

Zajímavost :  Goldman Sachs vybízí při předpovídání dopadů nadcházejícího halvingu Bitcoinu k opatrnosti

Nemám dostatečná aktuální data jestli centrální banky dále nakupují. Podle rostoucí ceny však bude zájem nakupujících větší než tlak prodávajících. Tím pádem předpokládám, že dále nakupují i centrální banky. Na mém dlouhodobém modelu to však nic nemění. Technická analýza naznačuje další růst do konce roku. Aktuálně zformovaná vlna nám pomáhá naprojektovat rostoucí žlutý kanál s vrcholem odpovídajícím i dlouhodobému bílému kanálu a Fibonacciho extenzi současné mini růstové impulsní vlny. Souhra těchto faktorů mi dává vyšší pravděpodobnost pro růst a orientační cíl. Tím pádem budu sledovat zónu kolem 2550 – 2660 USD jako prodejní zónu.

Znovu upozorňuji, že víc než na cenu zlata spekuluji na růst akcií těžařů a dalších společností zapojených do řetězce těžebního sektoru (royalty a streaming společnosti, exploreři, … ).

Pro vývoj ceny stříbra však na grafu můžeme vidět výrazně vyšší cíl pro růst. Částečně vychází z cen na Šhanghajské burze, která se aktuálně pohybuje až kolem 34,8 USD za unci. Nejbližších pár dní zrejmě znovu uvidíme lehkou korekci a následné se otevírá prostor pro další impulsní růst možná až po 39 USD za unci. Tzn. růst o 25-30 procent ze současné ceny vystřelí akcie těžařů.

Poslední dny pozorují značné zhodnocení některých vybraných společností. Nejtěžší část spekulace / investice v tomto sektoru bude správné načasování trhu a prodej pozic. Když začne cena stříbra skokové růst, některé akcie dokážou být volatilnejší než kryptoměnový trh a připisovat si velmi zajímavé zisky v průběhu pár dní. I tak se jedna o velmi rizikovou investici / spekulaci. Měli by jste velmi dobře vědět co děláte. Tento sektor je však dle mého názoru momentálně jedním z nejzajímavějších.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO