23.4.2025 Přehled trhu: Americký dolar ztrácí důvěru. Zlato nad 3 500 USD to dokazuje

Zlato díky obchodním válkám překonává psychologickou hranici 3 500 USD za unci. Cena je silně tažena Šanghajskou burzou. Začal závod o fyzickou dodávku. Bitcoin se zvedá na 88 400 USD. Dolarový index a akciové trhy prudce klesají. Začíná období deglobalizace a stagflace? Nastíníme si, jak se připravit.

Poslední dny jsou navzdory svátkům velmi turbulentní a přinášejí mnoho spíše negativních až smutných novinek nejen pro svět investování.

  • V pondělí ráno bohužel zemřel papež ve věku 88 let.
  • Obchodní válka a cla zaváděná ze strany Spojených států se nevyvíjejí zrovna příznivě, přinášejí na trhy výraznou nejistotu.
  • Donald Trump se během víkendu vyjádřil velmi kriticky vůči Jeromemu Powellovi.
  • Objevují se náznaky, že se ho pokusí vyměnit ve funkci šéfa Fedu (pro rýchle snížení úrokových sazeb).
  • Donald Trump dále kritizuje praktiky jiných zemí pro manipulaci trhů.
  • Některé země jako Francie naznačily, že v takovém případě hrozí značná ztráta důvěry vůči americkému dolaru a vládním dluhopisům co se hned propisuje do propadu amerického dolaru.
  • Japonská delegace do USA pro vyjednávání cel dopadla fiaskem a odkladem.
  • Čína reaguje na vyhrožování Donalda Trumpa a upozorňuje země, které vůči ní zavedou opatření pro očekávaní následků.
  • Zlato a bitcoin skokově roste v reakci na tržní nejistotu. Čína se v pondělí pořádné opřela do trhu a nadále nakupuje zlato za značné prémium, čímž táhne cenu zlata nahoru.
  • Donald Trump naznačil, že má v rukách „zlaté karty“ pro vyjednávání.

Stream: Schyluje se ke konci obchodních válek

Obchodní válka a ztráta důvěry v americký dolar

V páteční analýze trhu jsme si rozebrali současný nepříznivý stav pro vývoj amerických vládních dluhopisů a státního dluhu. Amerika má zaděláno na obrovské problémy. Mnoho známých investorů naznačuje, že už se můžeme nacházet v recesi anebo nás čeká něco daleko horšího = Stagflace.

Na dlouhodobých grafech jsme si ukázali důvody k obavám ze slábnoucí americké ekonomiky a možné ztráty postavení amerického dolaru a vládních dluhopisů jako dominantní rezervní měny (Tier 1 asset).

Na dlouhodobém grafu pro americký dolarový index (ticker DXY) lze pozorovat propad pod kriticky důležité supportní hladiny. Zároveň nám týdenní graf naznačuje možný pokles až po hladiny 80 nebo 70 bodů. Pro americké akciové trhy by to byl obrovský medvědí trh a značný propad v dalších desítkách procent.

Za poslední týdny se dolarový index propadá ze 110 bodů na 98 bodů. Poslední dny je možné pozorovat propady o 1 až 1,5 procenta denně. To jsou extrémní ztráty hodnoty amerického dolaru vůči jiným měnám. Může být tato devalvace amerického dolaru cíleným krokem Donalda Trumpa, nebo se v jeho strategii pro záchranu ekonomiky něco pokazilo?

Zajímavost :  Bitcoin míří k 90 000 USD, ale pod nohama se mu drolí půda

Důležité je, že většinou index nacházel své dno pro otáčení nahoru zformováním silné konvergence indikátorů RSI a MACD na týdenním grafu (zelené šipky). Zatím však nevidím ani náznak formování dna. Proto se domnívám, že ho čeká další výrazný pokles. Pokud prorazí spodní žlutou linii růstového kanálu, bude mít obrovský problém.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Regulace Basel III a zlato jako nejlepší Tier 1 Asset?

Donald Trump ve svém víkendovém projevu naznačil doslova zlaté pravidlo vyjednávání: „Ten kdo drží zlato, tvoří pravidla“. To ještě víc podpořilo spekulace o tom, která země drží největší zlaté rezervy (oficiálně i neoficiálně).

Zatímco americký dolar za poslední rok ztratil vůči zlatu více než 40 procent své hodnoty, se centrální banky po celém světě začínají extrémním tempem přesouvat z amerických dluhopisů do zlata. Proč by to dělali?

Existují jenom tři aktiva označovaná jako Tier 1 asset: Americký dolar, americké vládní dluhopisy a zlato.
Tier 1 asset je aktivum nejvyšší kvality (a nízkého rizika protistrany), vůči kterému si dokážou půjčovat centrální banky a využívá se pro mezinárodní obchod. Zlato bylo ještě donedávna v kategorii Tier 3 asset, tedy výrazně nižší kvality i spolehlivosti (vyšším rizikem protistrany).

To se mění s postupným zaváděním regulace Basel III. Od 1. ledna 2013 má zlato status Tier 1 asset. Má tedy nulovou rizikovou váhu. Detailnější vysvětlení historie od Groka je v obrázku níže.

Po začátku Rusko – Ukrajinské války, kdy došlo k zmražení ruských vládních rezerv v amerických vládních dluhopisech a dolarech se mnoho zemí začalo ptát jak bezpečné jsou jejich státní rezervy primárně vystavené riziku protistrany (vůči Spojeným státům). Mnoho z nich začalo až v ten moment ve velkém přesouvat část rezerv do fyzického zlata, a to nastartovalo aktuální býčí trh pro zlato.

Výše na grafu dolarového indexu lze pozorovat propad zájmu o držení amerického dolaru ve státních rezervách. Znovu se odkážu na páteční přehled trhu, kde jsme si popsali jak Čína bojuje proti tarifům a prodává americké vládní dluhopisy (a nakupuje zlato). Americké vládě se rychle krátí čas, už za měsíc musí refinancovat dluhopisy za více než 6 bilionů dolarů.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Čas běží, kdo získá víc fyzického zlata?

Cena zlata překonává 3 500 USD za unci a od začátku roku 2025 si připisuje růst o 26 procent. To je nejlepší začátek roku za posledních 20 let. Ed Yardeni predikuje pro zlato do konce roku 2026 cenu 5 000 dolarů. S rostoucí cenou zlata se za poslední měsíce posilují spekulace o důvodu přesunu tisíců tun fyzického zlata do skladů newyorské burzy COMEX z celého světa.

Zajímavost :  Pokles poplatků na síti Ethereum signalizuje malou výkonnost ceny ETH

Spolehlivé zdroje tvrdí, že za těmito přesuny stojí velké vyrovnávací banky „bullion banks“ na podnět amerického prezidenta a ministerstva financí. Spojené státy mají podle oficiálních zdrojů ve vlastnictví kolem 8 133 metrických tun zlata. Avšak odhaduje se, že v trezorech amerického Fedu je zároveň zlato spravováno pro desítky jiných zemí, centrálních bank a mezinárodních organizací.

Z toho největší objemy pro (Německo 1 236 tun, 37% // Itálie 1 226 tun, 50%, Libanon 40% ), dále Nizozemsko, Švýcarsko nebo Mezinárodní měnový fond. Spekuluje se, že USA nad rámec těchto dat získaly do „úschovy“ i Zlato z Ukrajiny (po 2014), Iráku, Sýrie, Libye a dalších. Tím pádem může být ve skladech v USA klidně přes 15 000 až 20 000 tun zlata. Možná proto se audit skladů centrální banky dlouhodobě odkládá bez vysvětlení.

Na druhé straně Čína jako aktuálně nejsilnější oponent v obchodní válce má dle oficiálních dat centrální banky „jen“ 2 292 tun zlata (6,5 procenta státních rezerv). Za poslední měsíce jsme si však ukazovali neoficiální data o extrémně zvýšené poptávce a přesunu zlata neoficiálními cestami z londýnské burzy LBMA a zároveň přímo od zahraničních těžařů. Čína vydává tato data spíše sporadicky a značně podhodnocená. Odhaduje se, že může mít v rezervách klidně 20 000 až 30 000 tun.

Zároveň díky nepříznivé měnové historii a kultuře má zlato v Číně a Indii či jiných asijských zemích vysokou oblibu ve formě šperků, svatebních darů či investičních produktů. Zároveň mají tendenci ukládat část bohatství do drahých kovů, které se dědí po generace. Znovu podle odhadů mají čínské domácnosti a soukromé subjekty v držení dalších 10 000 až 15 000 tun zlata.

Pro doplnění kontextu, ve světě se ročně aktuálně vytěží přibližně 3 000 až 3 500 tun. Čína je největší producent (za rok 2024 až 377 tun). Žádné zlato nevyváží a jen v roce 2024 importovali až 1 225 tun. Velmi podobná čísla máme pro předchozí roky, asi tolik k oficiálním údajům čínské centrální banky.

Za historii lidstva se podle odhadů vytěžilo kolem 205 000 tun zlata. I kdyby byla část, 20-30 procent ztracená, tak Čína a obyvatelé mohou lehce držet až čtvrtinu zbývajících svétových rezerv. Indie o něco méně. Kdo si nadále myslí, že bude americký dolar hlavní rezervní měnou i v horizontu dalších 10 až 20 let?

Zajímavost :  Robert Kiyosaki: Bitcoin bude stát 1 milion dolarů do roku 2035

Nových informací ze sektoru je extrémní množství a nelze je všechny popsat v tomto přehledu. Pro samotný sektor těžařů zlata a stříbra se podíváme v dalším přehledu trhu ve čtvrtek. Zájem a vyhledávání na internetu o investice do zlata a „zlaté akcie“ se skokově zvětšuje. Zároveň i velká část společností v sektoru odpovídá na počet investorů růstem cen akcií.

Na závěr si ještě popíšeme, že navzdory obrovskému růstu ceny zlata a zájmu od retailu je pokrytí v západních mainstreamových médiích žalostné (až cíleně). Dokonce i investiční legendy v sektoru poukazují na tento fakt a kompletní ignoraci ze strany médií jako Bloomberg, Financial Times, CNBC a další.

Místo toho se nadále věnují jen propadu technologického trhu a kryptoměnám. Alokace investorů do zlata a akcií v sektoru je pořád VELMI nízko z historického kontextu. To bude problém pro vyrovnávací banky, které manipulovali cenu zlata a stříbra.

Pozitivní výhled pro zájem od retailových investorů a zákonodárců se však zvedá i v Americe. Stát Arkansas jako první ve Spojených státech zavádí zákon pro akceptaci zlata a stříbra jako legálního platidla. Zákon prošel v neanonymním hlasování 33:0.

Zároveň si musíme uvědomit, že Čína prodává za minulý týden dalších 15 000 bitcoinů a dále nakupuje zlato s výrazným prémiem za fyzickou dodávku. Americká vláda má 1 měsíc na nalezení způsobu jak refinancovat 6 bilionů v amerických dluhopisech se státním rozpočtem v kritickém deficitu přes 7 procent ročně. Výše uvádíme pár dalších argumentů pro růst ceny zlata.

Proto ještě jednou, Donald Trump ve svém víkendovém prohlášení řekl: „Kdo drží zlato, určuje pravidla“. Ne stříbro, Bitcoin nebo jiná aktiva. Blýská se zlatu na další růst a přecenění na mnohem vyšší hodnotu nebo ještě předtím přijde hlubší korekce?

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO