29.11.2024 Přehled trhu: Čeká Bitcoin další propad nebo nový vrchol? Inflační riziko roste!
Bitcoin se znovu vrací nad 96 000 USD
Stream: Tržní výhled pro rok 2025
Vyšší americká inflace překvapuje trhy
Před dvěma týdny jsme si v přehledu trhu ukázali data pro vývoj americké inflace a prvotní náznak rostoucích ukazatelů CPI, PPI a jádrové inflace. Tento týden dostáváme nová data a potvrzuje se moje úvaha o předčasném snižování úrokových sazeb centrální bankou Fed. Jádrová inflace Core CPI roste meziročně za říjen na 3,3 procenta. Všechny inflační ukazatele rostou od měsíční, kvartální až po meziroční bázi.
Začala právě další inflační vlna, kterou už bude pro Fed velmi náročné zvrátit pokud nepřizná že se mýlí ? Dokážete si představit co to udělá se sentimentem trhu, pokud teď Fed pozastaví další snížení sazeb nebo je naopak znovu zvýší?
Objevují se váhavé komentáře k dalšímu snižování úrokových sazeb od Jerome Powella. Nedivil bych se pokud se situace vyhrotí a Fed bude donucen úrokové sazby znovu zvýšit. To se zřejmě potká s nepříznivým názorem Donalda Trumpa, který chce americký dolar slabší pro podporu exportu. Zároveň úrokové sazby nižší pro další deficitní státní rozpočet a vyšší utrácení na dluh.
Velmi podobná situace znovu rostoucí inflace se ukazuje i v eurozóně. Tím pádem, pokud Fed nic neudělá (nebo případně ještě více sníží sazby), můžeme zažít další inflační vlnu jako v sedmdesátých letech. Na to většina investorů absolutně není připravená. Pokud sazby znovu zvednou, pracovní trh zažije ještě výraznější turbulence. V kombinaci s Muskovým zefektivňováním státního sektoru můžeme brzy vidět obrovské propouštění a růst nezaměstnanosti.
Z dalších zajímavých makro dat se objevují ještě informace k výraznému poklesu prodejů nových domů v Americe. Spotřebitelský sentiment v Německu se propadá. Německo jako lídr eurozóny určitě vede a dále prohlubuje krizi. Otázkou je jestli se to výrazněji přesune i do dalších sousedících zemí?
V pátek nás ještě čekají nová inflační data z eurozóny. Předpokládá se růst celkové i jádrové inflace.
Prozkoumejte defenzivní akcie na platformě XTB
Americké akciové trhy nadále poblíž historického maxima
Americké akciové trhy nadále zažívají euforii a drží se velmi blízko nedávného historického maxima dosaženého těsné po prezidentských volbách. Akciový index S&P 500 však opakované nachází prodejní tlak kolem 6 020 bodů. Navzdory obrovskému FOMO efektu na retail se trh znovu vrací níže.
Není to náhoda. Prodeje akcií insiderů velkých amerických korporací je v tomto kvartálu na historickém maximu. Kdo si dokáže dát pár historicky ověřených ukazatelů do kupy, jasně vidí, že americký akciový trh skutečně není levný. Retailu to však vůbec nevadí a dále spekuluje na meme akciích nebo extrémně předražených akciích jak Palantir, Nvidia a podobně.
Schiller PE poměr se nadále drží velmi vysoko kolem 38,16 bodů. Historický průměr je kolem 17,17 bodů. Tím pádem je akciový index S&P 500 více než dvojnásobně výše než by měl být dle historického průměru. Na grafu níže, můžete pozorovat křivku historické výkonnosti indexu pro nejbližších patnáct let podle současného poměru Schiller PE. Na současné hodnotě je to závratných -3 procenta růstu za dalších patnáct let. No, nekup to!
Samozřejmě je to historický funkční ukazatel, který ještě do roku 2008 nepočítal s astronomickým americkým dluhem. Není tajemství, že poslední roky nahoru táhne americké indexy devalvace dolaru a růst celkového objemu peněz v trhu. Proto se domnívám, že model výše bude mít do budoucna nižší přesnost a index S&P 500 může za 15 let růst úměrně tomu jak moc se bude zvyšovat americký státní dluh.
Avšak s ohledem na historická data a náznaky to znamená, že je index extrémně překoupený. Tedy z mého pohledu, ruce pryč. Chci vidět alespoň 30 až 40 procentní korekci. Jinak vám do toho nelezu a hledám levnější trhy a konkrétní společnosti.
Další názorný příklad přehnané spekulace a sebevědomí retailu je mánie do akcií Microstrategy. Všimněte si, že po korekci Bitcoinu o 9 procent táto akcie odepsala přes 37 procent. Páka na podkladové aktivum funguje na obě strany.
Bitcoin po korekci znovu nad 96 000 USD
Nejpositivnější možná varianta je další růst rovnou do mnou odhadovaného pásma k výběru zisku kolem 107 000 až 123 000 USD. Pravě zde vychází 1:1 až 1:1.273 prodloužení další impulsní vlny (vlna 3).
Otázkou zůstává, jestli máme korekci dokončenou a nebo ještě přijde další korekční sub-vlna s otestováním hladin kolem 88 000 USD?
Každopádně investoři a spekulanti tento pokles rychle vykoupili s domněním, že jdeme rovnou nahoru. Docela rád bych viděl další prudký pokles a s nadšením sledoval, co to udělá s akciemi Microstrategy. Další prodejní vlna by je mohla pořádné vypláchnout. Kladu si otázku, kdy si lidi uvědomí, že za tyto akcie extrémně proplácejí a pákový efekt funguje oběma směry?
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Čína dále nakupuje zlato, cena zlata se stabilizuje
Zlato se ještě v polovině měsíce propadalo na 2 540 USD za unci. Za pár dní byla cena vytažená nahoru o téměř 180 dolarů za unci. To jsou dost extrémní pohyby za krátkou dobu.
Aktuálně se objevují positivní zprávy, že Čínská centrální banka znovu nakupuje fyzické zlato. Za září měla nakoupit až 60 tun zlata. To je výrazně vyšší objem než za předchozí měsíce. S ohledem na opoždění informace se domnívám, že pokračuje v nákupech neoficiální cestou. Tedy, aby nemuseli ohlašovat nákupy a netlačili cenu zlata nahoru. Pro cenu zlata je to velmi positivní výhled.
Další positivní zprávou je, že cena na Šanghajské burze se stabilizuje a premium je na současných cenách 2 640 USD za unci kolem nuly. Tím pádem je i na těchto cenách značná poptávka. S ohledem na zobchodované objemy teď ceny fyzického zlata a stříbra určuje právě Šanghajská burza.
Další positivní zpráva pro zlato přichází přímo z Ameriky. Nový šéf americké státní pokladny (U.S. Treasury), respektive ministr financí, se stává Scott Bessent. V nedávnem rozhovoru před prezidentskými volbami se vyjádřil, že jeho největší pozice v portfoliu je aktuálně zlato. Zároveň věří, že jsme v novém býčím trhu pro zlatoa velmi dobře si uvědomuje, proč ho nakupují další centrální banky.
Na grafu zlata můžeme pozorovat stabilizaci kolem 2 640 USD za unci. Dle technické analýzy ještě může přijít další prodejní vlna směrem ke 2 500-2 480 USD za unci. Avšak takový pohyb budu brát jako nejlepší možnou příležitost znovu plně naskočit do trhu. Je však nutné vybírat nejlepší možné společnosti v sektoru těžařů a nespoléhat se na největší společnosti. (Největší neznamená nejlepší nebo nejefektivnější = Ano, myslím na tebe Newmont).
Proto si myslím, že můžeme očekávat v roce 2025 cenu zlata kolem 3 000 USD za unci nebo výše. Právě nejefektivnější těžaři s náklady ve spodním kvartálu (kolem 800 až 1 300 USD za unci) budou generovat obrovské množství volného cashflow. Je však nutné sektoru obětovat čas na studium. Avšak to platí pro všechny sektory pokud to má být investice a ne jenom spekulace s obrovskou dávkou nejistoty a doufání.
V momentě, kdy se spekulace všem na okolo vyplácí, je zřejmě nejlepší čas hledat podhodnocené společnosti s dlouhodobým potenciálem, kterým téměř nikdo nevěnuje pozornost.
Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB
Využijte časového testu ve svůj prospěch.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO