3 skvělé dividendové akcie, které jsou nyní až v 65% slevě!

V posledních týdnech čelí trhy těžkému období. Cla představují přímou hrozbu pro tržby i zisky většiny firem a navíc mohou způsobit širší ekonomické zpomalení, jehož rozsah je těžko předvídatelný. Akciový trh z tohoto důvodu utrpěl výrazné poklesy, přičemž od začátku roku například index S&P 500 poklesl cca o 13 %.

Současné oslabení trhu ale nabízí příležitost pro dlouhodobé investory. Většina firem je mnohem odolnější a přizpůsobivější, takže třeba akcie Coca-Cola od začátku roku vzrostly o cca 16 %. Pojďme se ale podívat na jiné společnosti, které mohou být aktuálně velmi slušně ohodnocené a jejichž dividendový výnos vzrostl právě díky oslabení ceny jejich akcií.

1. Akcie Cisco Systems: Hraje klíčovou roli v budování globální internetové infrastruktury

Když investoři uvažují o dividendových akciích, technologické firmy je napadnou málokdy – a není divu. Většina těchto společností se řadí spíše mezi růstové akcie a většinu příjmů reinvestuje do vývoje a rozšiřování svých produktů.

Výjimkou je ale síťový gigant Cisco Systems (NASDAQ: CSCO). Přestože stále hodně investuje do výzkumu a vývoje, významnou část zisků vrací akcionářům prostřednictvím dividend. V uplynulém fiskálním roce vyplatilo Cisco na dividendách téměř 6,4 miliardy USD, což odpovídalo více než polovině čistého zisku.

Roční dividenda na akcii roste už 13 let v řadě, i když tempem kolem 3 % ročně – v souladu s dlouhodobým růstem tržeb. Noví investoři tak kupují akcii s solidním výhledem na dividendový výnos kolem 2,9 %.

Je ale Cisco dividendová akcie, kterou byste mohli držet navždy? Je pravda, že nejlepší léta síťového odvětví jsou už pravděpodobně za námi – konkurenti jako Arista Networks a Juniper navíc stále lépe soupeří s tímto lídrem na trhu. Přesto si Cisco udržuje asi třetinový podíl na globálním trhu ethernetových switchů, což mu dává silnou pozici, kterou nebude snadné překonat.

Zajímavost :  Cena bitcoinu může do konce roku 2030 vystřelit na 2,4 milionu dolarů

Důležité také je, že software začíná tvořit stále větší část jeho byznysu. Přestože zatím tvoří asi třetinu příjmů, jde o příjmy s vyšší marží a opakujícím se charakterem.

Roční výnos z tohoto segmentu dosahuje téměř 30 miliard USD, což firmě zajišťuje stabilní cash flow potřebné k udržení dividendových výplat a jejich postupného zvyšování. Software se navíc čím dál více propojuje s jeho hardwarovou nabídkou.

Akcie Cisco po únorovém růstovém trendu klesly z cenových hladin cca 64 USD na současných 56 USD – aktuální cena tak může být jedna z mála šancí nakoupit se slevou.

Investujte do akcií Cisco Systems na platformě XTB

Riziko ztráty kapitálu.

2. Akcie Pepsi: Gigant v oblasti nápojů, který má pozitivní vyhlídky?

Pakliže se řekne nápojový průmysl, většina investorů si hned vybaví společnost Coca-Cola Co. A samozřejmě s ní neudělá chybu, nicméně aktuálně přes velmi příznivý start roku se akcie Coca-Coly obchodují na svém all-time high. Může tak být výhodné se poohlédnout i po jiné alternativě, kterou právě PepsiCo. může nabízet.

Pokud započítáme i reinvestované dividendy, od roku 1995 investice do akcií PepsiCo výrazně překonala výkonnost investice do Coca-Coly. A to i přesto, že akcie PepsiCo od roku 2023 oslabily o cca 25 %, zatímco Coca-Cola takový pokles nezažila a naopak se může pyšnit pěkným růstem. Za tento rozdíl vděčí PepsiCo především rychlejšímu růstu dividend a agresivnějším zpětným odkupům akcií.

Pro investory zaměřené na příjmy je navíc aktuální situace zajímavá i proto, že pokles ceny zvýšil očekávaný dividendový výnos PepsiCo nad 3,7 %.

Co se týče fungování obou společností, na první pohled nemusejí být rozdíly příliš viditelné – jejich obchodní modely se ale výrazně liší. Coca-Cola se téměř výhradně spoléhá na externí stáčírny svých nápojů a sama se soustředí hlavně na marketing a budování značky. Naproti tomu PepsiCo vlastní a provozuje většinu svých stáčíren pro nápoje i továren na výrobu snacků Frito-Lay.

Zajímavost :  Krypto workshop 2 – zúčastněte se intenzivního 2denního kurzu

Tento přístup sice zvyšuje provozní náklady PepsiCo, ale zároveň dává společnosti větší kontrolu nad svou výrobou. A v době, kdy náklady všech firem stoupají, se tato kontrola stává obrovskou výhodou – a mohla by být rozdílová i dlouhodobě.

Můžete se ještě ptát, co vlastně stojí za poklesem ceny akcií PepsiCo za poslední roky. Důvodů bylo hned několik – pokles objemů prodejů, nenaplnění očekávání z hlediska trhu nebo zvýšení samotných nákladů. I přesto však očekává PepsiCo pro rok 2025 růst tržeb, což by mohlo medvědí trend pomoci otočit.

Investujte do akcií PepsiCo na platformě XTB

Riziko ztráty kapitálu.

3. Akcie Pfizer: Jedna z největších farmaceutických společností na světě

Nakonec je dobré zařadit na seznam dividendových akcií k dlouhodobému držení také farmaceutickou společnost Pfizer (NYSE: PFE), která aktuálně nabízí atraktivní výhledový dividendový výnos kolem 7,5 %, což je velmi výrazný pasivní příjem.

Poslední roky nebyly pro Pfizer vůbec snadné. Akcie během pandemie COVID-19 prudce vzrostly díky úspěchu léku Paxlovid, ale od té doby firma nenalezla nový motor pro svůj další růst, který by pokles poptávky po tomto léku nahradil.

Akcie tak od konce roku 2021 postupně klesají a tento týden dosáhly nového několikaletého minima (od roku cca 2013), také kvůli rozhodnutí ukončit vývoj léku na hubnutí Danuglipron. Nervozitu investorů ještě zvyšují možná nová cla na léky vyráběné mimo USA.

Přesto tato situace není pro farmaceutický byznys ničím neobvyklým ani fatálním. Ve farmaceutickém průmyslu jsou však podobné výkyvy běžné – závisí jak na regulaci, tak na úspěchu výzkumu a vývoje. Navíc i velké firmy často stojí na jediném klíčovém produktu – například 40 % tržeb společnosti Merck tvoří lék Keytruda proti rakovině.

Zajímavost :  Jak si vede portfolio Warrena Buffetta během obchodní války?

Pfizeru v posledních letech takový tahoun chyběl. Jak se příjmy z COVID-related byznysu zmenšují, žádný jiný produkt zatím jeho místo plně nezaujal. Mimo koronavirové léky nepřekračuje žádný jiný produkt přibližně 10 % tržeb a růst příjmů je celkově poměrně slabý.

Situace se ale začíná měnit. Pfizer očekává letos schválení čtyř nových léků, například Abrysva na RSV (respirační syncyciální virus) a Braftovi na určité typy rakoviny tlustého střeva. Také budou zveřejněny výsledky fáze 3 u léků Elrexfio, Tukysa a sasanlimab, což představuje nové zaměření Pfizeru na oblast onkologie.

Výzkumné a vývojové projekty sice zatím nejsou tak silné, jak by si investoři přáli, ale Pfizer svou pozici začíná postupně posilovat. Firma navíc v minulosti úspěšně rostla i akvizicemi, například díky legendárnímu léku Lipitor.

Akcie jsou dnes více než 60 % pod vrcholem a aktuální cena vůbec nezohledňuje potenciál, který by Pfizer do budoucna mohl nabízet.

Investujte do akcií Pfizer na platformě XTB

Riziko ztráty kapitálu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO