5.2.2025 Přehled trhu: Pád bitcoinu a narůstající chaos ve světě
Výsledková sezóna a Trumpův státní investiční fond
V úterý nás čeká aktualizace amerických pracovních míst JOLTS, kde se očekává další velká revize dolů. Ve čtvrtek nás čeká zveřejnění celkové míry nezaměstnanosti.
Rozjíždí se výsledková sezóna za čtvrtý kvartál 2024. Za pondělí reportovaly první větší společnosti z technologického sektoru. Palantir znovu skokově roste na nové maximum a spekulace v AI sektoru se přesouvá do jiných oblastí na trhu. Za tento týden budu sledovat hlavně společnosti Alphabet (Google), Amazon, Arm, AMD, Qualcomm a Ferrari (Race). Příští týden reportuje další část skupiny Magnificent 7.
Nvidia za poslední dva týdny odepisuje přes 25 procent hodnoty. Dostává se na spodní linii růstového trendu. Všimněte si velké divergence na indikátorech RSI a MACD (nejlépe třídenní graf níže).
Jsou pozorovatelné od denního až po dvoutýdenní graf. Formovaly se poslední týdny, a proto jsem čekal na splasknutí bubliny v sektoru polovodičů. Konečně se to děje a společnost odepisuje stovky miliard dolarů ze své valuace. Navíc se otevírá cesta pro další propad. Nejbližší nevyplněný gap je až kolem 67 USD za akcii (propad o 53 procent od vrcholu).
Podobně špatně je na tom celý sektor polovodičů. AMD a Micron odepisují 50 procent, Intel se už třepe ve smrtelných křečích po propadu o 70 procent od vrcholu. Index polovodičů (ticker SMH) naznačuje další poklesovou vlnu směrem dolů. Čeká se už jen na další propad Nvidie.
Během víkendu Donald Trump mimo schválení tarifů a cel, podepsal i rozhodnutí pro vytvoření nového státního investičního fondu (Sovereign wealth fund). Fond bude spravovat Scott Bessent, správce státní pokladny. Tím chce Trump naplnit své předvolební sliby. Podle dostupných informací se má fond zformovat za 12 měsíců. Pokud budu spekulovat, že fond nakoupí i Bitcoin, tak si ještě chvíli počkáme.
⚠️Bitcoin a Trumpova cla
Americké akciové indexy nadále na historickém maximu
Americké akciové indexy reagují na aktuální vývoj na trhu zvýšenou volatilitou. Opakovaně se propadáme a rosteme o jednotky procent za den. Takto zvýšená volatilita pomáhá velkým institucím obchodovat své pozice a rebalancovat strategii podle aktuální situace.
Nadále máme data potvrzující, že největšími nakupujícími jsou retailoví investoři a fondy pasivního investování (ETF). Insideři nadále prodávají a jejich sentiment je nejhorší za celé historické sledované období posledních desetiletí.
Na grafu pro akciový index S&P 500 níže můžeme pozorovat extrémní exponovanost. Jenom 10 největších společností tvoří až 40 procent celého indexu. Tím se dostáváme nad hodnoty před velkou depresí, tedy před vrcholem trhu v roce 1929 a následným propadem o 87 procent.
Další graf výše znázorňuje podobnou situaci u indexu S&P 500 jako na přelomu let 2021 a 2022. Index se obchoduje kolem historického maxima (černá křivka) avšak počet společností s cenou akcie nad 200denním průměrem prudce klesá. Aktuálně je to jenom kolem 60 procent. V roce 2022 následovala korekce trhu o 27 procent.
Další zajímavý ukazatel je vývoj u indexu NASDAQ 100, tedy 100 největších technologických amerických společností. Formuje se dvojitý vrchol s technologickou bublinou (rok 2000). Tento vrchol však index nedokázal překonat a prozatím nachází silný prodejní tlak. Poměr potenciálního zisku k riziku je velmi nepříznivý pro dlouhodobého investora.
Na týdenním grafu pro akciový index S&P 500 lze pozorovat silné divergence. Doporučuji se ještě jednou podívat výše na graf Nvidie a srovnat si je. Očekávám velmi podobný vývoj. Teď už je to jen otázka času.
Od denního až po dvoutýdenní graf lze vidět jasné divergence indikátorů RSI a MACD. I kdyby index dále rostl k hladině 6 400 bodů, je to prodejní likvidita pro velké hráče. Na toto nemám v plánu spekulovat. Pokud se ptáte kam můžeme vyklesat, mám hned několik hladin pro sledování.
Nejpravděpodobnější by byla běžná korekce o 25 až 30 procent. Tedy kolem 4 200 bodů. Během recesí a krizí však dochází u S&P 500 k poklesům o 50 až 80 procent. Více známých hodnotových investorů přichází s rozumnou valuací kolem 3 500 až 3 000 bodů (intrinsic value a DCF model). Právě tam máme silnější supportní hladiny, takže by to dávalo smysl i z pohledu technické analýzy.
Tady mi část z vás začne namítat ve stylu: Kde je krize a proč ještě nezačala, když ji nadále predikuji (poslední rok)? To mám jako sedět stranou a čekat s hotovostí? Nebo mi spočítají kolik jsem mohl za rok 2024 vydělat držením indexu S&P 500.
Jenže očekávat další růst indexu oceněného k dokonalosti je spekulace, ne investování. Pro další růst valuace je nutné udržet historicky velmi vysoký 30násobek zisků a očekávání investorů pro alespoň 10procentní růst. V opačném případě se ho začnou velmi rychle zbavovat. Jenže nebude komu prodávat. Zkuste se zamyslet, proč Buffett prodává poslední 2-3 roky. Pro akcie držené v jeho objemu, je nutné mít protistranu, která je ochotná mu je koupit. V medvědím trhu je to nemožné.
Netvrdím, že máte sedět na hotovosti nebo amerických dluhopisech. Z mého pohledu existuje mnoho podhodnocených sektorů a trhů, kterými se dá překonat trh s výrazně nižším rizikem. Avšak drtivá většina investorů je poslední roky cepována k bezhlavému pasivnímu investování do indexů. A proto vzniká pasivní bublina.
Prozkoumejte defenzivní akcie na platformě XTB
Bitcoin s volatilitou přes 10 procent za den
Na závěr ještě rychlá aktualizace k Bitcoinu. Od víkendu se objevuje výrazná volatilita. Nejdříve se Bitcoin propadal ze 102 000 USD na 92 000 USD. V pondělí se po Trumpovém oznámení o vytvoření investičního fondu cena vyhoupla rovnou zpátky nad 102 000 USD. Tyto pohyby způsobují obrovské likvidace napákovaných pozic, které přispívají k jejich velikosti. Proto je fajn si dávat velký pozor a používat stoploss. Obzvlášť pokud obchodujete na páku.
V neděli jsem psal pro Patreony, že sleduji hladiny pod 91 000 a 85 000 USD jako nejpravděpodobnější pro pokles. Budu se opakovat, aktuální vytažení nahoru nad 100 000 USD pro mě není tak důležité.
Sentiment a spekulace na trhu jsou extrémní. Uvažuji o třech variantách variantách. Nejméně pravděpodobný je podle mně další růst na nové maximum. Jenom v případě, že se na chvílí ustálí akciové trhy (nebo půjde S&P 500 ke 6 400 bodům) a situace kolem tarifů se uklidní.
Nejpravděpodobněji vidím další pokles ke 91 000 až 85 000 USD. Tedy další likvidace napákovaných pozic a vymetení trhu. Většina altcoinů už formuje nová historická minima.
Nejméně pravděpodobná je varianta úplného výplachu trhu ke hladině 70 000 USD. Tam se pomalu přesouvá průměrná nákupní cena pro Microstrategy. Takto výrazný pokles vyleká nejen jejich akcionáře (spekulanty), ale i mnohé investory skrze bitcoinová ETF. Je fajn počítat i s touto variantou, promyslet si reakci na takový vývoj a nechat si zadní vrátka v portfoliu.
Stádovité chování je málokdy správné. Investujte opatrně s rozmyslem. Je vhodné tomu dát více času a porozumění než běžný pasivní investor skrze ETF, který nic neřeší.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO