6.10.2024 Přehled trhu: Prudký růst ceny zlata. Opravdu je hrozba ekonomické recese zažehnána?

Bitcoin se pokouší opakovaně o udržení cenové hladiny 60 000 USD. Akciové trhy vyčkávají nové klíčové makro data. Čeká nás klidný závěr týdne nebo dnešní reportovaná americká nezaměstnanost bude překvapením pro finanční trhy?

Zlato se stabilizuje kolem 2 660 USD za uncí, stříbro znovu roste nad 32,2 USD za unci. Drahé kovy formují stranovou konsolidaci. Čína má tento týden svátek, nejdůležitější zákazník pro drahé kovy je mimo trhy. Bude příští týden růst cen pokračovat?

Nejvolatilnější kryptoměny, Bitcoin drží hladinu 60 000 USD

Bitcoin se tento týden opakovaně propadá k cenové hladině 60 000 USD, která zatím odolává. Většina altcoinů má běžnou volatilitu a pohybuje v rozsahu jednotek procent na obě strany. Kryptoměnový trh vyčkává jestli Bitcoin udrží supportní hladinu od 60 000 po 58 000 USD.

Video: Čínské akcie rostou i o více jak 100 %

Malé společnosti v problémech

V pátek byla oznámená data ohledně non farm payrolls, která dopadla nad očekávání dobře. Mnoho investorů si myslí, že Fed zvládá hladké přistání ekonomiky a žádná recese ani růst nezaměstnanosti nebude. Podle toho jsou akciové trhy naceněné k dokonalosti. Rostou i spekulativní aktiva. Níže si rozebereme současnou situaci.

Objevují se zprávy naznačující velmi zlou situaci malých amerických společností. Dle metriky níže, můžeme pozorovat situaci podobnou koncem roku 2007. V ten moment se schylovalo k ekonomické krizi a malé společnosti začínali mít problémy s financováním dluhu.

Real prime rate je úroková sazba (upravená o inflaci), od které banky začínají nabízet různé druhy půjček pro menší společnosti. Zajímavé je, že táto úroková sazba reflektuje skutečnou cenu peněz s ohledem na to jak rychle rostou ceny v ekonomice. V září se tento úrok pohyboval od 7 procent nahoru.

Za poslední 2 roky raketově vyrostli úroky na půjčkách a zhoršila se dostupnost kapitálu pro menší společnosti. Právě malé a střední podniky vytváří v ekonomice nejvíce pracovních pozic. To můžeme pozorovat na grafu níže s poklesem otevřených pozic na pracovním portále Indeed.com (graf níže vlevo).

Některé indikátory v reálnem čase jako je SAHM rule, vysílají varovné signály. Zvýšení americké nezaměstnanosti o 0,5 procenta za posledních 12 měsíců je dle tohoto indikátoru varováním k blížící se recesi. Historicky má tento indikátor sto procentní spolehlivost, predikoval všech posledních 9 recesí.

Ve srovnání dlouhodobého grafu můžeme v horizontu posledních 2-3 let vidět značný propad pracovních pozic v Americe. Klesají pracovní pozice v soukromém i státním sektoru. Úřad pro statistiku práce odhaduje vývoj k dalšímu poklesu v roce 2025.

Zajímavost :  HBO ví, kdo je Satoshi Nakamoto: Budou předloženy nové důkazy

Osobní úspory průměrného Američana se dále propadají. Ve vyjádření vůči vývoji amerického HDP se dostávají začínají přibližovat historickému minimu právě z období ekonomické krize v roku 2008. Zároveň delikvence na kreditních kartách a auto půjčkách nadále rostou. Nejhorší je to pro věkovou skupinu 19 až 28 let. Tyto lidi jsou nejkratší dobu na pracovním trhu a neměli zatím příležitost si vytvořit dostatečné úspory a zázemí. Drtivá většina bydlí v nájmu nebo u rodičů. Dnešní data o vývoji nezaměstnanosti nám napoví kam se bude ubírat americká ekonomika dál.

Bitcoin zatím drží supportní hladinu od 60 000 USD

Tento týden nastává prudký zvrtat ve vývoji ceny Bitcoinu. Propadá se zpátky na 60 000 USD a opakovaně testuje tuto supportní zónu, která je v pásmu 60 000 po 58 000 USD. Pro zachování růstového trendu se musí udržet. Na hodinovém grafu už vidíme lehké konvergence indikátorů a návrat po 61 500 USD.

Pokud dnes nenastane výrazné překvapení s horšími daty americké nezaměstnanosti a s tím spojeným propadem akciových indexů, očekávám positivní víkend pro Bitcoin. Na denním grafu níže, můžeme vidět, že hladina 60 000 USD odpovídá úplně přesně středové linii poklesového kanálu (bílá čárkovaná linie). Zároveň se na tyto hladině nachází i 200 denní exponenciální klouzavý průměr (EMA 200 1D, oranžová).

Pro další růst Bitcoinu je nutné to udržet supportní hladinu až po 58 000 USD. Jakýkoliv propad pod 60 000 USD však ukazuje na silný prodejní tlak a zvyšuje pravděpodobnost pro propad Bitcoinu.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Čínské prázdniny a co naznačuje prudký růst ceny zlata?

Čínský investoři jsou hlavním hnacím motorem posledních měsíců pro cenu zlata a stříbra. Tento týden od 1. do 7. října je v Číně svátek a většina lidí cestuje za rodinou nebo do zahraničí. Dá se předpokládat, že objemy zobchodované finančních trzích budou výrazně nižší.

Navzdory tomu se cena zlata drží vysoko poblíž nových (nominálních) maxim kolem 2 660 USD za unci. Na denním a týdenním grafu vidím náznaky pro menší korekci zlata. I proto mě udivuje jak stabilní nadále je cena zlata.

Zajímavost :  Bitcoin útočí na 70 000 dolarů, poslední krok k cenovému historickému maximu?

Když se podíváme na grafy výše, můžeme pozorovat vzorec pro období v letech 1972-1975 a 2007-2008. V obou případech nastal prudký růst ceny zlata v předstihu přibližně 6-12 měsíců, než začali období recese. Zlato si v obou případech připsalo přes 50 procent zhodnocení. Následně až byla recese oficiálně oznámená, pokračoval růst ceny zlata ještě výrazněji (první 2 grafy nahoře).

V dalším grafu níže vpravo můžeme pozorovat “invertovaný” (obrácený) růst ceny zlata a vývoj amerického HDP. V období, kdy je americké HDP stabilní nebo lehce roste je cena zlata v korektivním trendu (na tomto invertovaném grafu směrem nahoru). Navíc zlato v předstihu několika měsíců signalizuje poklesový trend HDP. Stejně jako v současné situaci, kdy roste už od roku 2016 s delším konsolidačním pásmem v období 2020-2023.

Na týdenním grafu za posledních 15 let můžeme pozorovat proražení konsolidačního pásma formovaného v letech 2020 až 2023. V tomto období výrazně rostlo zadlužení a inflace, centrální banky i retailový investor na východě začal víc akumulovat zlato.

Aktuálně zlato na spotovém trhu dosáhlo horní linie růstového kanálu kolem cenové hladiny 2 670 USD za unci. Indikátory RSI a MACD na týdenním grafu naznačují lehce překoupenou zónu. Zlato tedy má prostor pro korekci. Pokles o 10 procent po 2 400 USD by byl zdravý. Nejsilnější supportní hladina se nachází v zóně 2 425 až 2 300 USD. Předpokládám, že na těchto cenách začnou centrální banky znovu ve velkém nakupovat.

Důvodů pro další růst ceny zlata je mnoho. Hned jako první se nabízí tempo růstu globálního dluhu. Od roku 2016 vzrostl světový dluh o 50 procent. V roce 2020 se tempo zrychlilo zavedením balíčků pro stimulaci spotřebitele a ekonomiky. Podobně v Americe narostl státní dluh za posledních 5 let o závratných 59 procent! Ze 22 na 35 biliónů USD.

V nedávnem přehledu trhu jsem si “zaspekuloval” na podobný růst dluhu o 50 během nejbližšího prezidentského období. Popravdě mě překvapí pokud bude dále růst jenom o 50 procent za 4 roky. S odhadovaným deficitem amerického státního rozpočtu kolem 3,5-4 bilióny USD ročně to už lepší nebude. Těžit z toho bude rostoucí cena zlata, stříbra a dalších průmyslových komodit.

Na závěr si ještě popíšeme vývoj u společností v sektoru zlata a stříbra. Když vidíme cenu zlata poblíž historického (nominálního) maxima, mohli bychom se domnívat, že i akcie v sektoru budou na maximech. Nemůžeme být dál od pravdy. V tabulce výše jde pozorovat výrazný růst obratu a zisku největších těžařů zlata za poslední rok (pro druhý kvartál 2024).

Zajímavost :  Bitcoin má problémy s udržením cen kolem 63 000 dolarů. Jaké jsou další úrovně, které sledovat?

Čistá marže i free cashflow marže se dostává nejvýše ze všech sektorů v akciových indexech. Navzdory tomu se akcie ze sektoru válejí na historickém minimu vůči ceně zlata. Participace drobných investorů v sektoru je na minimech. Všechny indexy pro velké i malé těžaře jsou poblíž historického minima vůči ceně zlata i když si letos připisují slušné zisky. Seniorní indexy HUI (+71 %), index GDX (+63 %), juniorní index GDXJ (+63 %).

Výše připojuji výtah z příspěvku z web fondu Goehring & Rozencwajg. Jedná se o jeden z nejvýkonnějších kontrariánských fondů, který je zaměřených převážně na komoditní sektor. Dle metrik, které srovnávají jsou akcie v sektoru těžařů zlata a stříbra na historickém minimu a tedy velmi zajímavé pro investici. Odkaz na celý článek zde. Doporučuji se podívat i na jejich další články a výzkum.

První 2 kvartály roku 2024 měli těžaři zlata rekordní zisky a přitáhli pozornost. Průměrná cena zlata pro třetí kvartál je o 10 procent vyšší. V nejbližších týdnech nás čeká výsledková sezóna, kde očekávám extrémně dobrá čísla ziskovosti za třetí kvartál. To může výrazně zlepšit sentiment v sektoru a nakopnout zájem o tyto akcie. Nezůstává nic jiné než být trpělivý a dále hledat co nejlepší společnosti v sektoru.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO