7.5.2025 Přehled trhu: Warren Buffett varuje investory před mnoha hrozbami. Akciové trhy v medvědí vlajce

Warren Buffett oznámil odchod ze své funkce ve společnosti Berkshire Hathaway jako nejúspěšnější CEO v historii všech společností indexu S&P 500. Zároveň na zasedání akcionářů zaznělo několik zajímavých varování před současnými nástrahami v ekonomice. Výnosy na amerických státních dluhopisech se nadále drží vysoko, bude to problém pro refinancování státního dluhu?

Fed rozjíždí kvantitativní uvolňování pro nákup státních dluhopisů. Obchodní válka Donalda Trumpa sjednocuje státy Asie ke společné obchodní dohodě. Po pěti dnech obchodních prázdnin se Čína vrací na trh a cena zlata znovu roste nad 3 430 USD za unci.

Můžeme čekat pokračování býčího trhu? Bitcoin se poslední dny pokoušel prorazit nad rezistenci 98 000 USD, kde našel zamítnutí. Podíváme se na detailní rozbor, co očekávat v nejbližších dnech na kryptoměnovém trhu.

🔴Živý komentář k měnově-politickému rozhodnutí Fed: Sníží kvůli Trumpovi úrokové sazby?

Zasedání Fedu a nepříznivé vyhlídky pro americké vládní dluhopisy

Ve středu večer nás čeká další zasedání americké centrální banky Fed. Nástroj Fed WatchTool naznačuje až 97procentní šanci pro ponechání úrokových sazeb v současném rozsahu 425 až 450 bazických bodů. Dokonce i pro následující zasedání (18.6.2025) je pravděpodobnost ponechání přes 68 procent.

Tím pádem je to jasné. Jediné překvapení, které očekávám je ze strany Jeromea Powella, který bude mít hned poté projev. S ohledem na prudký pokles amerického HDP za první kvartál roku 2025 si možná neodpustí nějaký komentář ke stavu americké ekonomiky. Otázka zní: jak na to zareagují akciové a další trhy?

Tento propad amerického HDP a dalších významných indikátorů popisujících sílu americké ekonomiky, jsme si detailně rozebrali v minulém přehledu trhu. HDP pro první kvartál bylo ještě na konci roku 2024 předikován růst o +3,2 procenta. Reálně se propadá o -0,3 procenta. Navíc mu výrazně pomohly velké importy tisíců tun zlata a stříbra od začátku roku z vícero důvodů (nejen kvůli tarifům).

Ještě důležitější je, že dopad cel se promítne až do druhého kvartálu. Tím pádem předpokládám druhý negativní kvartál v řadě, čímž se potvrdí recese v americké ekonomice. V kombinaci se stále vysokou inflací a poklesem spotřeby se to může snadno promítnout do obávané stagflace.

Obchodní válka se nepříznivě obrací proti strategii Donalda Trumpa

Donald Trump rozjel před měsícem obchodní válku s cílem získat větší příjmy do zadlužené státní pokladny a zároveň zlepšit postavení americké ekonomiky. Letos v průběhu několika týdnů až měsíců bude nutné refinancovat až 9 bilionů amerických dolarů ve státních dluhopisech krátké durace.

Proto se Donald Trump pokouší všemi možnými i nemožnými způsoby posílit důvěru v americkou ekonomiku a vládní dluhopisy. Pokud by se mu podařilo snížit výnosy na státních dluhopisech a následně refinancovat dluh, ušetřil by ve státním rozpočtu každý rok stovky miliard dolarů.

Jenže jeho strategie se začíná otáčet proti němu. Státy jako Čína, Japonsko, Korea a další prokoukli jeho plán s dovozními cly. V protiofenzívě začínají prodávat americké státní dluhopisy a vyhrožují ještě větším prodejem dluhopisů. Tím by se propadla jejich cena a zároveň musel růst roční procentuální výnos.

Tedy ještě víc by se prodražilo jejich financování ve státním rozpočtu. Tento týden se japonský ministr financí vyjádřil k možnému využití držených dluhopisů jako „kartu“ při jednání s Trumpovou administrativou.

Zajímavost :  Bitcoin v zóně výhodného nákupu, co přináší zpráva o zaměstnanosti a snížení sazeb?

Americký ministr financí, Scott Bessent se pokoušel v projevu zachránit situaci obhajováním pozitivních vyhlídek pro americkou ekonomiku a státní dluhopisy. Podle něj Spojené státy vstupují do další „zlaté éry ekonomické prosperity“. Jenže s prodejem amerických státních dluhopisů jim teče voda do bot.

Fed za poslední dva dny rozjel nákupy dluhopisů za téměř 35 miliard dolarů. Americké vládní dluhopisy možná nebudou až tak bezpečnou investici jak si mnoho investoru myslí.

Mezitím se však potkali zástupci Číny, Japonska, Jižní Koreje a skupiny ASEAN (Vietnam, Thajsko, Singapur, Filipíny, Myanmar, Malajsie, Laos, Indonésie, Kambodža a Brunej). Celkem tvoří trh s více než 2,27 miliardy obyvatel. Tyto země se právě domlouvají na zvýšení vzájemného obchodu bez účasti Spojených států. Začíná se to velmi nepříznivě obracet proti strategii Donalda Trumpa.

Na grafech amerických státních dluhopisů se nám v posledních týdnech formují náznaky pro další růst výnosů. Pro desetileté dluhopisy bych viděl potenciál dosáhnout výnos kolem 5 až 5,5 procenta. U třicetiletých dluhopisů se nabízí zóna 5,26 až 6 procent.

To by byl velmi výrazný problém pro financování amerického státního dluhu. Další graf vpravo zobrazuje možnost pro propad dolarového indexu DXY z hladiny kolem 100 bodů po hladiny 78 až 70 bodů, opět nic pozitivního pro americký dolar.

Propad tržeb fastfood řetězců, problémy na trhu privátního dluhu

Americký spotřebitel se dostává poslední měsíce do velmi nepříznivé situace. Nejnižší třída se topí v dluzích na kreditních kartách a přežívá z měsíce na měsíc díky oblíbeným „Buy now, pay later“ programům. Střední třídě se dále propadají úspory. Tržby fastfoodových řetězců jako McDonald´s se propadají za první kvartál roku 2025 o -3,6 procenta. To je největší propad od roku 2020. Nízkopříjmové skupiny a střední třída tedy omezují i výdaje na fastfood.

Pracovní trh nám signalizuje propad počtu otevřených pracovních pozic za březen o 288 tisíc míst. Největší pokles je v sektoru pro konstrukční (stavební) sektor, dopravu, privátní školství a nemovitostní sektor. Mezitím část nejbohatších lidí (dle odhadů vrchních 20-30 procent obyvatel) nadále nakupuje propady na akciovém trhu extrémním tempem.

Skupina OakTree Capital Management (pod správou superinvestora Howarda Markse) reportuje změnu sentimentu a výrazné výprodeje aktiv na soukromém trhu a v méně likvidních fondech. Podle jejich zprávy se objevuje čím dál více příležitostí nakoupit aktiva se slevou až 50 procent díky nízkému zájmu investorů na tomto trhu (nízká likvidita). Mnoho investorů tedy opouští tento trh (High yield debt) se značnou ztrátou v obavách.

Warren Buffett odstupuje z funkce a doporučuje diverzifikaci mimo americký dolar

Během víkendu proběhlo každoroční setkání akcionářů Berkshire Hathaway. Buffett odstupuje z vedení společnosti a předává pozici novému CEO (Greg Abel). Od roku 1964, kdy byl Berkshire zalistovaný do indexu S&P 500 doručil investorům 5,5 miliónu procent zhodnocení = 55 022,8 násobek!. Za stejné období doručil index S&P 500 „pouze“ 39 054 procent = 3 905,4 násobek. Buffett je tedy nejlepší investor naší doby, kterého bude extrémně těžké nahradit.

Zajímavost :  Evropská unie od roku 2027 zakáže anonymní kryptoměny

V několika hodinovém projevu a diskusi k dotazům zmínil i své obavy vůči současnému vývoji americké ekonomiky a síly amerického dolaru. Naznačil potřebu diverzifikovat se do jiných světových měn. S ohledem na to, že Berkshire drží kolem 347 miliard dolarů v hotovosti a krátkodobých vládních dluhopisech, to je silné vyjádření. V minulém přehledu jsem si ukázali další náznaky stahování zahraničních investorů z amerického dolaru a vládních dluhopisů.

Za posledních 60 let nastalo několik situací (recese) na akciových trzích, kdy se cena akcie Berkshire propadla o 50 procent. Pokud přicházejí těžké časy pro americkou ekonomiku a akciové trhy, Buffett s velkou pravděpodobností správně načasoval svůj odchod tak, aby si zachoval rekordní výkonnost během své kariéry.

I když zůstává ve funkci do konce roku 2025 a následně bude v dozorné funkci, od teď už bude většina rozhodnutí na triku Grega Abela. Držím mu palce, aby měl alespoň z poloviny tak úspěšnou kariéru jako Buffet. S ohledem na velikost spravovaného portfolia to bude velmi náročný úkol.

Akciový index S&P 500 formuje medvědí vlajku, čas finálně opustit trhy?

Akciový index S&P 500 je z mého pohledu jeden z mála akciových indexů, který má teď cenu sledovat pro monitorování stavu amerického akciového trhu. Záměrně píšu monitorování a ne investování nebo spekulaci. Na denním grafu totiž můžeme vidět dokončování medvědí vlajky (bílé linie). Její dokončení a propad pod exponenciální klouzavé průměry EMA 200 1D (oranžová) a EMA 55 1D (tyrkysová) je z mého pohledu dalším prodejním signálem pro opuštění trhu.

Americké akciové trhy a obzvláště akciové indexy nakupované skrze pasivní ETF fondy se za poslední roky dostaly do šíleně překoupeného stavu dle většiny metrik. Po zohlednění dále se zhoršujících ukazatelů stavu americké ekonomiky je to zrějmě už jen otázka týdnů ke vystřízlivění investorů. Možná k tomu povede dnešní projev Jeromea Powella, možná až další negativní kvartál pro HDP (a tedy oficiální začátek recese).

S ohledem na délku přehledu trhu dnes vynechám analýzu pro Bitcoin. Můj nedělní pohled na graf s analýzou vývoje můžete najít na Discordu Kryptomagazínu – vlákno „deník investora“. Podíváme se na něj znovu v dalším přehledu trhu.

Prozkoumejte defenzivní ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Čína se po pěti dnech prázdnin vrací v plné síle, zlato zpět nad 3 430 USD za unci

Zlato během posledního týdne zažilo menší korekci kolem deseti procent. Z hladiny 3 500 USD za unci zkorigovalo v pátek na 3 205 USD za unci. Měli jsme dostatek náznaků, že Londýnská burza LBMA a tradeři chtěli využít zavřené burzy v Čině pro potlačení prudkého růstu ceny skrze papírové kontrakty (bez fyzické dodávky). V úterý se znovu čínští investoři vrátili do trhu a fyzická poptávka žene cenu nahoru.

Níže na grafu můžeme pozorovat růst prémia za fyzickou dodávku na šanghajské burze na 2 procenta nad burzovní futures cenou. Navíc se objevuje nová zpráva od banky Goldman Sachs, která zvyšuje svá očekávání pro vývoj do konce roku 2025. Pokud by nenastala americká recese, mají cíl 3 880 USD za unci. V případě recese bychom mohli vidět dosažení ceny až 4 500 USD za unci do konce roku 2025.

Zajímavost :  Kryptoměnová legislativa v USA se začíná komplikovat. Demokraté stahují podporu.

Podle průzkumů se běžný retailový investor na západě dále vyhýbá investicím do zlata a akcií v sektoru. Nedá se zatím mluvit o bublině nebo překoupeném stavu. Nadále táhnou cenu nahoru převážné centrální banky a retailový investor v Asii, kde je zlato kulturně vnímáno jinak.

Na dlouhodobějším dvoudenním grafu zlata můžeme pozorovat aktuální korekci jako maličké zaváhání. Nic se neděje a cena zlata se žene dále nahoru. S ohledem na dlouhý horizont korekční vlny číslo 2 jsem čekal pro vlnu 4 prudký Zig-Zag pattern dolů. Korekce o 5 až 10 procent je pro mě v současném prostředí hrozící stagflace dostačující. Z tohoto důvodu jsem včera dokupoval pár pozic v sektoru těžařů zlata. I kdybychom viděli pro zlato další korekční vlnu dolů, nejhorší pokles očekávám do zóny 3 000 až 2 860 USD za unci. I v takovém případě by většina kvalitních producentů generovalo čistý zisk s marží kolem 50 procent. To je extrémně dobré i ve srovnání s nejlepšími společnostmi v technologickém sektoru.

Můj odhad pro cenu zlata do konce Trumpové vlády se nemění, nadále očekávám 4 500 až 5 000 USD za unci do konce roku 2028. Aktuálně dokonce překonáváme můj odhad ještě dŕřve. To celé vychází z rapidního růstu amerického zadlužení navzdory snahám Trumpové vlády snížit vládní deficit.

Nevěřím, že dokážou osekat vládní výdaje o 1 až 1,5 bilionu ročně (stáhnout deficit ze 7 procent na udržitelná 3 procenta). Proto jediná cesta je další inflační vlna a devalvace hodnoty amerického dolaru skrze tisk (co naznačil v projevu i Buffett).

To mi nahrává do karet. S příchodem americké recese ve druhém kvartálu 2025 by měla dále růst cena zlata (a klesat cena ropy). To povede k růstu čistých marží a volného cashflow pro produkující těžaře zlata. Možná proto Scott Bessent naznačil, že nás čeká „nová zlatá éra prosperity pro americkou ekonomiku“. Navzdory mému silnému přesvědčení ve zlato pro nejbližší období navrhuji dostatečnou diverzifikaci a zamyslet se jak jste chránění, pokud skutečně přijde v Americe recese nebo dokonce stagflace?

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO