9.10.2024 Přehled trhu: Akcie pořád u historických maxim. Čínský akciový trh čelí propadům o více jak 10 %

Vítáme Vás u dalšího přehledu pro akciové trhy, kryptoměny, komodity či jiná investiční aktiva. Tento týden nás čeká zveřejnění vývoje americké inflace a spotřebitelských cenových indexů CPI. Uvidíme jestli Fed snížil úrokové sazby oprávněně.

Americké akciové trhy se drží nadále poblíž nových historických maxim naceněné k dokonalosti. V americké ekonomice se objevují další a další varovné znaky signalizující rychle slábnoucího spotřebitele. Čínský akciový trh včera zažil prudkou korekci růstu posledních týdnů o 10 procent. Bitcoin nadále kolem 62 000 USD. Bude se rozhodovat jestli udrží klíčové hladiny. Zlato a stříbro se připravují na korekci výrazného růstu. Kam až očekávat pokles?

Nejvolatilnější kryptoměny, Bitcoin zpátky u 62 000 USD

Bitcoin nachází další zamítnutí růstu u cenové hladiny 64 200 USD a vrací se zpátky na 62 000 USD. Teď je klíčové aby udržel supportní hladinu nad 60 000 USD, jinak se může dostat do vážných problémů. Některé altcoiny ztrácejí až dvouciferné procentuální hodnoty.

Velká očekávání od americké inflace a špatný sentiment amerických spotřebitelů

Tento týden je zatím klidný na ohlašované makro data. Klíčový bude čtvrtek. Čeká nás ohlášení nových dat pro vývoj americké inflace. U celkové inflace se očekává pokles ze 2,5 na 2,3 procenta. Jádrová inflace by mohla dle očekávání poklesnout ze 3,2 na 3,1 procenta. Jakékoliv vybočení nahoru však může rozhodit investory spekulující na soft landing.

V pátek získáme ještě nová dat pro spotřebitelský cenový index CPI. U něj se očekává meziměsíčně lehký růst o 0,1-0,2 procenta.

Jeden pohled tedy je to, jakým způsobem se vyvíjí oficiální inflace a to jak ekonomickou situaci komentuje skrze své zástupce centrální banka Fed. Druhý pohled přichází od běžných Američanů v rámci průzkumů. Níže připojuji článek poukazující na značný propad spotřebitelské důvěry v tuto chvíli a s výhledem pro nejbližší měsíce. Propadají se všechny komponenty tohoto indikátoru jako pracovní trh, očekávání budoucích příjmů, podmínky pro malé společnosti.

Úplně poslední graf vpravo je zajímavé srovnání průzkumu k pracovnímu trhu. Narůstá počet lidí, kteří tvrdí jak náročné je pro ně najít novou práci. Respektive kolik příležitostí teď vidí. Tento průzkum historicky fungoval jako předstihový indikátor pro skutečná čísla nezaměstnanosti. Američané si tedy dle dat myslí, že ekonomika se už nachází v recesi.

Situaci nezlepšuje ani propadající se sentiment na nemovitostním trhu. Investoři se nehrnou do nákupů nových domů a vyčkávají na výraznější propad cen. Nákupní podmínky (a sentiment) se dostávají na nejhorší úrovně od roku 1960.

Zajímavost :  Cena dogecoinu se od volebního dne v USA zvýšila o 150 %. Co tento dramatický růst způsobilo?

Situaci pro střadatele nezlepšuje ani nadále rostoucí úroková sazba na kreditních kartách u komerčních bank. Dosahuje nejvyšší úrovně až kolem 23,4 procenta. Pro nízko příjmové zadlužené spotřebitele to může být likvidační. Běžný spotřebitel je velmi slabý. Nenechte se oklamat akciovými trhy na maximech a přehnanou náladou na sociálních sítích ve své sociální bublině.

Akciové trhy se drží nadále poblíž historického maxima

Americké akciové trhy se nadále drží vysoko poblíž svých historických maxim. Na dvoudenním grafu můžeme pozorovat pokračování formujících se divergencí – viz. indikátor RSI a MACD u červených vertikálních linií. S rostoucí cenou akciového index S&P 500 se indikátory propadají a formují nižší vrcholky.

To není ani zdaleka positivní znak pro další růst. Avšak akciový investoři si nadále spekulují a tím pádem uvažuji s možným dokončením růstu až kolem 6 160-6 300 bodů. Teď jsou americké akcie ve FOMO fázi s cílem natahat už i posledního retailového investora zpátky do trhu. Inverze výnosové křivky je podle všeho netrápí.

Hluboká korekce na čínských akciích

Část retailových investorů se přesouvá spekulovat na čínské technologické akcie a akciové indexy. Pro rychlé popsání situace, mnoho jednotlivých čínských akcií i za poslední 2-3 týdny připsalo zisk až kolem 100 procent. U akciového indexu KWEB můžeme vidět průměrný zisk kolem 51 procent. Avšak včera se objevil slušný výběr zisků a proplach indexu i jednotlivých akcií o 10 procent za jediný den.

Spekulace nikdy není jednoduchá a může se kdykoliv otočit proti Vám, buďte velmi opatrní. Tak rychle jako změna sentimentu pro čínské akcie přišla se může i vytratit. Stačí se mi podívat na denní graf indexu KWEB a raději se budu držet stranou.

Současný růst uvnitř bílého kanálu velmi nápadně připomíná korektivní vlnu ABC. Zároveň se index dostává do silné rezistenční oblasti (červené horizontální linie). Pro změnu trendu trhu a otočení do býčího trhu bych chtěl vidět růst indexu nad hladinu 47 dolarů. Poměr rizika a potenciálního zisku je špatný jak investičně tak tradingově.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Bitcoin musí vydržet nad hladinou 60 000 USD

Bitcoin se během víkendu dostal až po 64 200 USD, čímž lehce zkorigoval minulo týdenní propad. Teď se znovu propadá ke hladině 62 000 USD. Na tom by nebylo nic špatné. Pro Bitcoin jsou tyto pohyby úplně běžné. Jenže když se podíváme na denní graf., objevuje se tam nehezká zamítavá svíčka s dlouhým knotem ze shora. Ta standardně naznačuje silný prodejní tlak a snahu investorů brát zisk respektive se zbavit ztrátové pozice.

Zajímavost :  Shrnutí toho nejzásadnějšího ze světa kryptoměn za poslední týden

Pokud bude pokles Bitcoinu lehce pokračovat, musíme sledovat supportní hladinu 60 000 až 58 000 USD. Pokud se Bitcoin propadne znovu pod tuto hladinu, bude to signál, že je na trhu něco špatně. Když většina HODLerů spekuluje na růst ceny ke 100 000 USD do konce roku mi to nezapadá do obrázku positivního trhu.

Nadále jsem pro kryptoměny velmi zdrženlivý a vyčkávám zajímavou příležitost. Pokud Bitcoin klesne ke hladině 60 000 USD, budu zvažovat otevření dlouhé pozice se stoplossem právě pod úrovní 58 000 USD. Je vhodnější k tomu přistupovat jako k tradingu. Pokud se situace otočí, bude lepší z trhu odejít co nejrychleji. HODLeři mezi našimi čtenáři doufám mají jasně definovanou strategii co dělat v takové situaci.

Zlato a stříbro se připravují na korekci?

Poslední 3 týdny upozorňuji na vznikající divergence na grafu zlata. Dosažení hladiny kolem 2 670 USD za unci na spotovém trhu přitáhlo pozornost už i retailového investora. Zlato a stříbro jsou letos jedny z nejlépe zhodnocujících se aktiv. Připisují si kolem 30 procent zhodnocení na aktuálních cenách.

Na dvoudenním grafu zlata lze pozorovat formování divergence indikátoru RSI a MACD. tato divergence se formuje od denního až po týdenní graf. Od maxima kolem 2670 USD už zlato lehce koriguje a dnes ráno klesá na 2616 USD.

Jako cíl korekce pozorují zelené supportní hladiny na grafu. Nejpravděpodobnější bych viděl hladinu kolem 2 527-2500 USD za unci. Avšak nechci předbíhat a počkám si jak se situace vyvine. Vývoj a hloubka korekce nám ukáže jak silný teď je trh pro drahé kovy a co od něho můžeme čekat po dobu nejbližších 12 měsíců.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Na dvoudenním grafu pro stříbro lze pozorovat zamítnutí u hladiny 33 USD za unci. Předpokládám, že stříbro stráví jednotky měsíců ve stranovém pásmu kolem 30 až 32 USD za unci. To není vůbec negativní zpráva. Na těchto cenách je velká část producentů hezky profitabilní. Avšak pro silný býčí trh a výrazné skoky akcii těžařů bychom potřebovali ceny kolem 35 – 40 USD za unci. Až se tam cena stříbra dostane, tak se běžný retail začne přesouvat spekulovat z čínských akcii na akcie těžařů stříbra.

Zajímavost :  David Portnoy plánuje investici do bitcoinu ve výši 10 milionů USD, až cena klesne pod 50 000 USD. Měli bychom očekávat pokles?

V aktuální situaci se kombinuje můj tradingový pohled na trhy dle technické analýzy a pohled dlouhodobého investora. V tuto chvíli sice očekávám korekci cen zlata a stříbra, avšak nevím jak velké budou. Z toho důvodu jsem prodal jen nejziskovější pozice, čím se mi uvolnilo asi 20 procent portfolia do hotovosti. Aktuálně je sektor nadále velmi levný, proto si nechávám prostor na dokupování a zisk budu přesouvat do levnějších producentů v sektoru.

Na Šanghajské burze se teď zlato prodává lehce levněji než na jiných burzách (přibližně o %,5 procenta). Naopak u stříbra nadále setrvává prémie kolem 12 až 13 procent nad spotovou cenou. Retailový investor tedy spíše nakupuje fyzické stříbro.

Na závěr ještě přidám zajímavou zprávu z Ruska k možnému zahrnutí stříbra do skupiny drahých kovů v státních rezervách. Pokud to potvrdí víc zdrojů a skutečně dojde k zahrnutí stříbra mezi státní rezervy, poptávka po fyzickém stříbru by mohla rapidně růst. Pak by dávala větší smysl úvaha pro dlouhodobý růst na hladiny kolem 40 až 50 USD za unci. Zatím je táto zpráva na úrovni spekulací.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO