Trhy pod lupou: Bitcoin hranici 100 000 USD ani na podruhé nepřekonal. Strašák inflace znovu na scéně!

Zámořské trhy ovlivnil čtvrteční Den díkuvzdání a následný Black Friday. V praxi to znamenalo, že se celý týden nesl v poklidném obchodním duchu. Ve čtvrtek byla americká burza zavřená úplně a v pátek se v USA obchodovalo jen dopoledne. Většina tamních investorů si však vzala volno od začátku týdne a nic zvláštního se na trhu nedělo.Tedy až na obvyklou písničku. Průmyslový Dow Jones si vytvořil nový rekord.

Ani Donald Trump nedokázal zkazit pozitivní náladu

Sváteční náladu trhům nepokazil ani Donald Trump, který oznámil, že jako první krok v prezidentském úřadu zavede cla na mexické a kanadské zboží a na čínské navýší clo o 10 %. Trump očekává, že se tím nejen zlepší konkurenceschopnost tuzemských firem na domácím trhu, ale že donutí Mexiko k zastavení vlny migrantů a drog do USA. Nad konečným zavedením cel vyvstává hned několik otázek.

Často se mluví o tom, že efekt může být dost opačný, protože jestli se budou danit i americké firmy, které mají továrny na některý z komponentů v Mexiku, jejich situaci na trhu to zkomplikuje. Už nyní se také mluví o tom, že budou existovat výjimky. Avšak daleko důležitější bude reakce dotčených států. Je otázkou, zda se nebudou chtít bránit a nenajdou způsob, jak USA uškodit.

Jedno je jisté: Čína již teď přemýšlí, jak cla obejít anebo na ně najít adekvátní odpověď. Jádrem problému je, zda se státy nezačnou vzájemně provokovat a útočit na sebe. Tento styl obchodní války by měl samozřejmě dopad na burzu.

Pokud však dotyčné země spolknou hořkou pilulku v podobě cel, nic se nestane. Tuto variantu považují akciové trhy stále za pravděpodobnou, a tak byla reakce na Trumpova slova malá. To však neznamená, že to tak nutně dopadne. Situace se mění prakticky ze dne na den. Na konci ledna tak může být všechno jinak. Důležité v této chvíli je nepropadnout euforii z toho, že akciové indexy lámou historické rekordy, a pamatovat na rizika.

Video: Bitcoin tvoří vrchol

Hledat perly mezi zářícími hvězdami

Abych nebyl označován za starého medvěda, který vidí všude jenom katastrofy, zdůrazním, že růst amerických indexů v poslední době má v sobě i něco pozitivního. Když se totiž podíváme na vývoj akcií Magnificent 7 a vypustíme z této skupiny Teslu, zjistíme, že od Trumpova zvolení rostly jen mírně a i přesto se americké indexy dokázaly dostat na historická maxima.

Už tedy neplatí dlouho opakovaná mantra, že růst indexů je plně závislý na výkonnosti skupiny Magnificent 7 a na tom, jak se jim podaří u investorů prodat téma umělé inteligence. To však neznamená, že nám má být osud těchto akcií lhostejný. Jedná se totiž o velké firmy s velkou váhou v indexech: kdyby došlo k výrazným výprodejům těchto akcií, stáhly by celý index s sebou dolů. Ale to teď není předmětem úvahy.

Zajímavost :  Končí býčí trh pro bitcoin předčasně?

Když se podíváme podrobněji na firmy z indexu Dow Jones, zjistíme, že velmi solidní růst předvedly akcie Boeing (+4,12 %), 3M (+3,98 %) nebo Unihealth (+3,27 %). V indexu Nasdaq 100 najdeme zase akcie Ross Stores (+6,01 %), DexCom (+7,08 %), T-Mobile US (+3,6%) a další firmy. Důležité je vidět, že se i mimo ty nejsledovanější se najdou silně rostoucí společnosti. Nyní opravdu přišla doba, kdy bude klíčem k úspěchu na akciových trzích kvalitní stock picking.

Makroekonomika: strašák inflace znovu na scéně

Těsně před Dnem díkuvzdání se investoři dozvěděli výši PCE inflace. Je zbytečné připomínat, že tento údaj podle Fedu nejvíc vypovídá o stavu věci. Dobrou zprávou je, že PCE inflace dopadla přesně podle očekávání analytiků.

V říjnu meziročně inflace se stabilizovala na úrovni 2,8 % a meziměsíčně dosáhla 0,3 %. Čísla dopadla podle očekávání, ovšem bystrému pozorovateli neuniklo, že inflace začala lehce růst. Když se vezmou v potaz i ostatní inflační údaje za říjen, jako je obecná nebo jádrová inflace, dojdeme k zjištění, že pokles zastavil a inflace začala mírně růst. Nejde ještě o silnou druhou inflační vlnu, ale když k tomu přidáme možný efekt cel a dalších Trumpových opatření, můžeme si legitimně položit otázku, zda není druhé inflační kolo před námi.

Analytici stále ještě očekávají prosincové snížení sazeb na americkém dolaru o 25 bazických bodů, ovšem ti samí před rokem predikovali, že Fed sníží úrokové sazby dvanáctkrát. Což se nestalo. Skutečně vyvstává otázka, zda se Fed se snižováním sazeb neunáhlil. Protože kdyby k tomu nakonec došlo, znamenalo by to, že sazby za letošek klesly o rovných 100 bazických bodů. A to kosmetickým změnám zrovna neodpovídá. Na sociální sítích začal kolovat graf, který naznačuje, že ta nejhorší inflace je ještě před námi.

Je měkké přistání utopie?

Hlavním problémem je, že Fed nevedl a ani nevede dostatečně restriktivní měnovou politiku. Dodnes se přesně neví, jak mělo fungovat tzv. měkké přistání. Klasická teorie zvýšení sazeb je založená na tom, že vysoké sazby způsobí silný šok, který ekonomiku očistí. Je to terapie bolestná, ale nezbytná, a nese se v duchu schumpeterovské destrukce. Fed chtěl od začátku porazit inflaci, aniž by se něco rozbilo. Když nastala loni v březnu dluhopisová krize, která mohla tento očistný proces spustit, Fed našel možnost, jak tomu zabránit.

Ironií je, že nyní začínáme snižovat sazby a americké akciové trhy jsou na rekordních hodnotách stejně jako tamní ceny nemovitostí. To je velmi důležité, protože právě rostoucí ceny nemovitostí umožňují Američanům se zadlužit na větší spotřebu.

Zajímavost :  Korekce bitcoinu: Analýza vlivu M2 na kryptoměnový trh

Pokud budou sazby v příštím roce rychle klesat, skončí to tím, že akciové trhy i ceny nemovitostí porostou. Už jen tyto dva faktory jsou silně proinflační. Osobně se tedy domnívám, že bychom hypotézu druhé inflační vlny neměli brát na lehkou váhu. Prozíravý investor se na tuto eventualitu připravuje. Není v tom sám, protože cena zlata začala po nedávných propadech růst. To je známka toho, že se investoři chtějí před inflací chránit. Tento růst je o to cennější, že se odehrává v době, kdy je dolar extrémně drahý. Pokud klesne, může to zlatu velmi pomoct.

Akciové indexy: Poklidný týden

Nejvíce z amerického svátku profitovaly čínské akcie. Protože se Donald Trump věnoval krocanovi, kterého si dával společně s Elonem Muskem, mohlo si vedení čínské komunistické strany vydechnout.

Burza v Šanghaji přidala 1,80 %. Hongkongský Hang Seng taktéž předvedl v porovnání s ostatními indexy solidní výkon a vzrostl o víc než 1 %. Velmi zajímavá situace byla v Japonsku. Tamní Nikkei ztratil 0,35 %, což ale nebylo to nejzajímavější. Japonský jen posílil díky spekulacím, že japonská centrální banka bude na něm muset znovu zvednout úrokovou sazbu.

Jen se tak dostal pod hranici 150 za dolar. Pokud prolomí support na 147 jenech, můžeme se dočkat dalšího posilování. Pro připomenutí, v srpnu letošního roku spustilo zvýšení sazeb a následné posílení jenu výprodej na japonském trhu. Ponechá-li americký Fed sazby beze změny a japonská centrální banka je zvedne, můžeme zažít podobné zemětřesní jako v létě.

Německý Dax si vedl skvěle a přidal 1,57 %. Jeho růst je o to překvapivější vzhledem k tomu, že se teď prakticky denně setkáváme s tím, že ta či ona významná německá firma propouští zaměstnance. Francouzský index CAC 40 naopak kvůli vleklé politické krizi znovu oslabil, odepsal 0,27 %. Bude malý zázrak, pokud uzavře rok pozitivně. Burza v Londýně udržela zelená čísla a lehce posílila o 0,31 %

I přes zkrácený týden trhy v zámoří uzavřely pozitivně. Průmyslový Dow Jones přidal 1,39 %, technologický Nasdaq posílil o 1,13 % a index S&P 500 vyrostl o 1,06 %.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Kryptoměny: Ani napodruhé bitcoin 100 000 dolarů nepřekonal

Minulý týden jsme byli svědky lehké korekce na bitcoinu, při níž se jeho cena na chvíli dostala pod 92 000 dolarů. Oslabování mu však moc nesvědčilo a velmi rychle k překvapení všech zamířil znovu nahoru. O Black Friday se zdálo, že se bitcoin nadechuje k rozběhu, aby konečně překonal mytickou hranici 100 000 dolarů. Moc nechybělo a dostal by se na hodnotu 98 400 dolarů, ale pak hned začal znovu ustupovat. V době psaní článku byla jeho cena okolo 97 000 dolarů, což představovalo slušnou týdenní výkonnost 4,16 %.

Zajímavost :  Binance uvedla nový projekt na Airdrop Portalu: Thena (THE)

Velmi optimistickou vizi pro jeho růst předložil zakladatel Cardana Charles Hoskinson, který řekl: „Jsem přesvědčený, že bitcoin půjde během 12 až 24 měsíců na 250 000 až 500 000 USD díky přílivu nových peněz a úrokovým sazbám.“ Uvidíme, zda se jeho věštba vyplní. V každém případě, kdo věří v to, že Fed bude svižným tempem snižovat sazby, je pro něj bitcoin společně s dluhopisy skvělá volba.

Závěr: Nejasný výhled na další týden

Čeká nás poslední měsíc v roce. Ten je alespoň podle statistických údajů jedním z nejpříznivějších pro investory. Uvidíme, jak tomu bude letos. Pokud se bude americkým burzovním trhům dařit, můžeme se dočkat toho, že index S&P 500 dosáhne roční výkonnosti 30 %. To by znamenalo jediné: rok 2024 bude velmi dobrým obdobím pro americké akciové investory.

V USA budou investoři sledovat především data z pracovního trhu. Dozvíme se hodnoty JOLTs, Non Farm Payrolls a míru nezaměstnanosti za listopad. Ve středu má promluvit veřejně šéf Fedu Jerome Powell. Investory bude zajímat především jeho vize měnové politiky, jakmile zasedne Donald Trump v Bílém domě.

V Evropě se dění obrátí především k Francii. Francouzská vláda má poslední měsíc, aby schválila rozpočet na příští rok. Protože současný premiér nemá v parlamentě většinu, je jeho jedinou možností použít dekret, který obejde hlasování poslanců. Francouzský parlament ho ale může potrestat tím, že vyvolá hlasování o nedůvěře, které má Michel Barnier prakticky nulovou šanci ustát.

Na konci roku tak může být Francie bez rozpočtu a bez vlády. To by znamenalo pozdvižení pro dluhopisové trhy. Na evropských finančních trzích tak může být ještě do konce roku horko. Celá situace by nás měla zajímat, protože jestli jsou Německo a Francie v hluboké ekonomické a politické krizi, bylo by bláhové se domnívat, že se České republice tyto krize vyhnou.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO